Menu
Film/TV / Kitaptan Filme

13 Reasons Why: Hannah Baker’ın intiharının arkasındaki 13 Neden

13 reasons why dizi

13 Reasons Why (Ölmek İçin 13 Sebep), intiharı hiç olmaması gerektiğini düşündüğüm bir yönden ele alıyor. Bu dizinin gençler arasında virüs gibi yayılıyor olması da çok korkutucu.
13 Reason Why (Ölmek İçin 13 Sebep), tam olarak kimin önerdiğini hatırlayamadığım ancak bir Cumartesi günü oturup, ilk sezonunu baştan sona izlediğim bir dizi. Tek oturuşta koskoca sezonu bitirmem şahane olduğunu düşünüyorum gibi görünebilir ama ama nedeni bu değil: konusu ve daha da önemlisi, bu konunun nasıl işlendiği sebebiyle şoktan şoka koşar bir şekilde kitlendim ekrana. Biraz bir şeyler değişir, büyük bir yumrukla tersine döner herşey diye ummaktan kalkamadım televizyonun başından… 13 Reasons Why, zor bir konuyu ele alıyor: lise öğrencisi Hannah Baker, intihar ediyor ve arkasında bunun nedenlerini açıklayan ses kayıtlarının yer aldığı 13 adet kaset bırakıyor. Jay Asher’ın aynı isimli kitabından uyarlanan dizide Hannah, yardıma ihtiyacı olan, sesini duyurmaya çalışıp da bir yere varamayan bir kız olmasına rağmen, herkesten intikam almak için kendi canına kıyan bir kız olarak portreleniyor. Kitabı okumadım (iyi ki de okumamışım diyorum dizinin ardından), o yüzden orada da böyle mi portreleniyor bilemiyorum ama gençler 13 Reasons Why dizisinin gençler arasında virüs gibi yayılması, hatta şimdi de ikinci sezonunun geliyor olması beni ürkütüyor.

İntihar, çözüm değildir

Tekrar söylüyorum: intihar, çözüm değildir. Bu konuda “bakış açısı” veya “ben inanmıyorum” veya “olabilir aslında” gibi argümanları kabul etmiyorum, etmem. 13 Reasons Why’da Hannah’nın durumunun ele alınışına da bu nedenle çok ama çok sinirlendim. Okuldaki yeni kız olarak zorluk çekiyor, dangalak oğlanlar onu kullanıyor, onunla dalga geçiyor; kızlar deseniz onlar da aynı şekilde, hayatını zehir etmek için uğraşıyor. Spoiler vermeyeceğim, tahmin ederseniz sizin bileceğiniz iş, ancak bir yetişkinin bile atlatmasının çok ama çok zor olacağı şeyler geliyor kızın başına. Yine ama yine intiharı çözüm olarak kabul etmiyorum. Lisedeyken hangimiz “niye beeeeeen?” diye isyan etmedik ki? Hangimiz “ölsem de kurtulsam” demedik ki? Herşeyden önce, memleketin içinde bulunduğu duruma karşı bile böyle düşünceler geçmiyor mu aklımızdan? Geçer tabii. Ancak yine söylüyorum: intihar, çözüm değildir. Hannah Baker ise çözüm olarak intiharda karar kılmış, hatta bunu uzun uzun planlayan bir kız olarak portreleniyor. Yanlış söyledim aslında— Hannah, intiharından çok, bu hareketle kimlerden, nasıl intikam alabileceğini planlıyor. Benim şahsen en asabımı bozan, en sinirlendiğim nokta da buydu. 13 Reasons Why kısmını kendisinin anlattığı, herkese, herşeyi çatır çatır söylediği kasetler elden ele, kayıtlarda ismi geçen herkes arasında geziyor. Bu anlamda intikamını da almış oluyor aslında çünkü kasetleri dinleyen herkes paramparça… Ama burada Hannah’nın eline ne geçti? Kocaman bir SIFIR. Ölümden sonra bir şekilde ruhen geri gelebilip de hakkınızda kim ne söylüyor duyabiliyorsunuz olgusuna inanıyor musunuz bilmem ama risk almaya değer mi?

13 Reasons Why karakteri Hannah’ı örnek almayın!

Başına gelenler nedeniyle Hannah’nın psikolojisinin bozulması kadar normal bir şey yok. Böyle şeyleri bir yetişkinle konuşamamasını, konuştuğunda da kendini bir ateşe daha atarak, gerekli şeylerle yüzleşememesini de anlıyorum. Hatta ve hatta herkes çevresinde aklı başında yetişkinler bulacak, zor zamanlarında yanında olacak arkadaşlara sahip olacak kadar şanslı değil, bunun da farkındayım. Ancak 13 Reasons Why’da bir yardıma uzanma noktası gördüm. Yine spoiler vermeyeceğim ama olayın boyutunu sorgulamayan, “geçer gider” tavrıyla Hannah’yı başından savan o karakterin allah belasını versin. İntihar gibi konuları konuşmak gibi yazmak da çok zor. Ancak dilerdim ki böyle bir konuyu ele alırken, Hannah’nın durumunda olanlar biraz daha hesaba katılsaydı. Onların, böyle bir diziyi izleyince nasıl hissedecekleri konusunda empati yapılsaydı. Umuyorum ki benim görmediğim, anlamadığım bir şeyler vardır ve 13 Reasons Why izleyenler, “hayatım cehennem gibi, kimse beni sallamıyor, ben de kendimi öldüreyim de görsünler” moduna girmez.

Kitaptan Filme kategorisine göz atın.