Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

2018 Yılının ‘en’leri: Zimlicious edisyonu

2918 yılının enleri

Bu yazıya başladığımda saat sabah 03:27– burnum tıkalı olduğu için nefes alamadığımdan uyuyamıyorum; yıla nezle olmaya başlamış bir şekilde başladım yani. Ama bunu kesinlikle yılın başlangıcına da, devamının nasıl geleceğine de bağlamak istiyorum. Bunun temel nedeni de şu: ne zaman hafta sonu dışında, ekstra bir gün tatil olsa bedenim ne kadar yorulduğunu hatırlıyor, bir fırsat bulduğunu hissediyor ve kendini koyuveriyor. Yatakta dönüp durduktan sonra “olmayacak, kalkayım bari” diyene kadar her normal insan gibi ben de yattığım yerde sosyal medyayı geziyordum. Herkes bir 2018 yılının ‘en’leri furyasına kapılmış. Ben de her yıl sonunda o yıl okuduğum kitaplardan ‘en’leri seçmeye çalışıyorum ama bu yıl listeyi biraz genişletip, “beyin ve ruh gıdasının ‘en’leri”ni yazayım dedim. Bakalım, beğenecek misiniz…

2018 Yılının ‘en’leri: Kitaplar

Genellikle her yıl GoodReads’de kendime 50 adet kitap okuma hedefi koyuyorum. Bu yıl da öyle yapıyorum. Fazla uçup da sonradan moralimin bozulması yerine biraz gerçekçi olmayı tercih ediyorum açıkçası; hayatın koşturmacası içerisinde genelde anca haftada bir kitap bitirebiliyorum. Şimdi bakalım 2018’de neler yapmışım. Yine GoodReads’e göre:

 • 54 kitap ile toplam 13,776 sayfa okumuşum.
 • Okuduğum en kısa kitap 55 sayfa ile Küçük Kara Balık, en uzun kitap ise 688 sayfa ile Cadıların Keşfi olmuş.
 • 2018’de kitaplara verdiğim ortalama puan 3.9 olmuş.
 • İlk yorumumu Alice Hoffman’ın Practical Magic kitabına yazmışım.
2018 yılında okuduğum 54 kitap

2018 yılının ‘en’leri için ilk 3 yapmam gerekirse şöyle:

 1. Hunger – Roxane Gay
 2. Slouching Towards Bethlehem – Joan Didion
 3. Girl Meets Boy – Ali Smith

Hepsinin kadın olduğunu yazdıktan sonra fark ettim bu arada! Ama 2019 Kitaplık Kedisi Reading Challenge listemi yayınlarken size demiştim; “Eminim ki benim kütüphanemde pek çok kişininkine oranla çok daha geniş bir kadın yazarlar seçkisi var.” Bu yıl da bunlara yenileri eklendi ve Ali Smith ile Joan Didion’a sırılsıklam aşık da oldum. Tek kitapta aşk! Bu yıl da ağırlıklı olarak kadın yazarları okumak için heyecanlanıyorum.

2018 Yılının ‘en’leri: Reading Challenge’lar

Bunlar benim için hep çok zor oluyor çünkü ne kadar liste yapsam da oradan oraya uçarken buluyorum kendimi. Başta da bahsettiğim gibi GoodReads challenge’ımı tamamladım. Ama Kitaplık Kedisi’nin 2018 challenge’ını tamamlayamadım mesela. Ancak Her Ülkeden Bir Kitap projesine yeni ülkeler ekledim. Bir de Ölmeden Önce Okunacak 1001 Kitap projesine başladım. Bakalım 2019’da nerelere savrulacağım!

2019’da da Her Ülkeden Bir Kitap ve Ölmeden Önce Okunacak 1001 Kitap projeleri mümkün olduğunca devam edecek. Bunlara ek olarak Kitaplık Kedisi’nin 2019 Reading Challenge’ına (kadın yazarlar!) ve yine Kitaplık Kedisi’nin yedi favori kitabını okuyacağım Elif’in Favorileri challenge’larına baş koydum.

2018 Yılının ‘en’leri: TV ve Film

GoodReads’in TV ve film versiyonu tarzı bir uygulama var mı? Hafızam giderek kötüleşiyor, yazmazsam unutuyorum! Ama net bir şekilde hatırladıklarım da var. Mesela, geç başlamış da olsam Lucifer Morningstar’a çok pis aşık oldum. Younger dizisi büyük keyifle izlediğim, izlediğim süre boyunca da dertlerimi unutturan bir dizi oldu. Tepedeki Ev ise kitaptan farklı bir şekilde olsa da kitabı kadar gerdi beni ve özellikle bir yerinde çığlık atmamamın tek nedeni, ağzımı açtığımda ses çıkaramamam oldu! Pek çok Harry Potter hayranının aksine, ben şahsen Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları filmini sevdim. Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz ile 2018’in en eğlenceli 1 saat 54 dakikasını geçirdim. “grrrlpwr” olayını aşırı takdir etsem de Ocean’s 8’i beklediğim kadar sevemedim. Bir Romantik Komedi delisi olarak 2018’deki favorim Set It Up oldu. The End of the F***ing World dizisini de inanılmaz beğendim.

“İzlemem lazım!” diye delirip bir türlü izleyemediğim çok fazla film de oldu (Bohemian Rhapsody mesela, ‘üzgün surat’) ama umarım izlemeyi becerip de sevdiklerimden atladığım olmamıştır.

2018 Yılının ‘en’leri: Rastgele

2018 yılının ‘en’leri listesinde bu yıl beni etkileyen, tek başına kategolememin manasız olacağı bazı “rastgele” şeyleri de buraya alıyorum:

 • Boksa başladım; beynime de, vücuduma da çok iyi geliyor.
 • Çocukluk aşklarım Backstreet Boys konserine bilet aldım (Ağustos’a daha çok var!)
 • Çok zorlandığım anlar olsa da antidepresanlara dönmedim
 • Harry Potter in Concert konseri izleme şansı yakaladım <3
 • BuzzFeed’de görüp de çok istediğim servis arabasını sonunda bulup, aldım
 • Kazanamasam da Altın Örümcek’te finale kaldım
 • Kardeşimle yan yana kitap okudum
 • Londra’da Kitaplık Kedisi ve eşini ziyaret ettim

Hayatımın en kötü yıllarından biri olan 2018’de de iyi, güzel şeyler vardı yine; nankörlük etmeyeyim. Tabii bunların çoğu çevremdeki, çok sevdiğim insanlar sayesinde gerçekleşti. Umarım 2019 hepimiz için çok daha güzel bir yıl olur. Nice mutlu senelere!

2 Comments

 • Kitaplık Kedisi
  2 Ocak 2019 at 18:08

  Şunca şey okudum şu sayfada, aklımda kalan tek şeyin Backstreet Boys konseri olması komik değil mi? 😀 Çok çok çok eğlen!

  Reply
  • zimlicious
   5 Ocak 2019 at 14:24

   Hahahaha çok sağol canım <33

   Reply

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.