Menu
Kişisel Vıdıvıdılar / Kitap Yorumu / Projeler

2019’un favorileri: en sevdiğim kitaplar

en sevdiğim kitaplar 2019 zimlicious kitap blogu

GoodReads’den aldığım bilgilere göre 2019 yılında 50 kitap, 10,007 sayfa okumuşum. Kitap sayısı olarak GoodReads Challenge’ımı son dakikada tamamlamanın sevincini yaşasam da, ne okuduğuma bakarsanız araya çıtır-çerez veya kısa kitaplar da atmam gerekti. Neden derseniz… 2019 beni çok yordu arkadaşlar. Vücut yorgunluğu bir şekilde geçiyor ama insanın beyni ve ruhu uzun süre yorgun kalınca sevdiği şeylerden de keyif almamaya başlıyor ve işler orada sevimsizleşmeye başlıyor. 2018’de mesela “kitap okuyamamak benim de mi başıma gelecekti?” diye isyan etmişim; bunun aynısını 2019’da da yaşadım. Anladınız umarım siz; daha fazla uzatmadan duruma olumlu bakarak 2019’da en sevdiğim kitaplar listesi yapıyorum. Hepsine yorum yazamadım daha ama yoldalar; o yüzden takipte kalırsanız sevinirim!

2019’da en sevdiğim kitaplar: top 5

Severek takip ettiğim pek çok kitap kurdu bu yıl çok fazla kurgu dışı kitap okudu ve 2020’de de bunu devam ettirmeye kararlılar. Ben ne yazık ki üst üste fazla kurgu dışı kitap okuyamıyorum. Sevdiklerim çok oldu ama kurgu beni başka diyarlara götürürken, kurgu dışı gerçek hayata hapsediyormuş gibi geliyor ve yer yer daralıyorum. Manyak mısın diyen olabilir, bunu dar görüşlülük olarak gören olabilir ama gerçek bu valla. O yüzden 2019’da da en sevdiğim kitaplar bir tanesi hariç kurgu kitaplar oldu.

5. Chocolates for Breakfast – Pamela Moore

pamela moore chocolates for breakfast zimlicious
2019’da en sevdiğim kitaplar: Chocolates for Breakfast

“Coming of age” diye kategorilendirilen kitapları çok sevdiğimi her zaman dile getiriyorum. Chocolates for Breakfast da tam bu kategorinin kitabı; o yüzden kendisini 2019’da en sevdiğim kitaplar listesine alarak şaşırtmadım sanırım kimseyi. Zamanında dilimize “Sevilmek İsteyen Kız” olarak çevrilen kitabın yazarı Pamela Moore’un hayatını da biraz incelerseniz kitap daha da ilginç geliyor. Sylvia Plath ve Virginia Woolf yazdıkları kadar gerçek hayatlarıyla da etkiler ya insanı? Pamela Moore da öyle.

Kitap Yorumu: Pamela Moore ile kahvaltıda çikolata yemeye ne dersiniz?

4. Sahilde Kafka – Haruki Murakami

sahilde kafka haruki murakami kitap
2019’da en sevdiğim kitaplar: Sahilde Kafka

Yine şaşırtmayacağım sizi: büyülü gerçekçiliğin de hastasıyım! Favorim her zaman Marquez olacak ancak hakkını yiyemem; okuduğum kadarıyla Murakami de çok iyi başarıyor bu işi. Ölmeden Önce Okunacak 1001 Kitap listesinde de yer alan Sahilde Kafka, hayatımın da tuhaf bir dönemine denk geldi. Hikayeyle büyülenirken mesela kendimi Johannesburg’da, yavru aslan kafası severken buldum. “Başımıza gelenleri kabullensek mi yoksa dibine kadar isyan mı etsek?” diye sordum durdum. Şimdi tekrar düşünüyorum da, kontrol edemediğimiz şeylere isyan ederken gereksiz yoruluyor ve yıpranıyoruz. Neyi, nasıl pozitife çevireceğimize odaklanalım bence.

Kitap Yorumu: Sahilde Kafka: isyan etmek mi, kabullenmek mi?

3. Bone – Yrsa Daley-Ward

şiir bone yrsa daley ward
2019’da en sevdiğim kitaplar: bone

2019 yılına Sylvia Plath şiirleriyle başlamamın ardından yıl boyunca kendimi şiire tekrar tekrar başvururken buldum. Bu yolda Lang Leav ile tanıştım ve hatta yılın sonuna doğru Didem Madak’ın üç şiir kitabını peş peşe yaladım yuttum. Sylvia Plath’in yeri bende apayrı; o yüzden en sevdiğim kitaplar listesine onu dahil etmedim. Onun yerine yeni tanışıp, kendisine aşık olduğum Yrsa Daley-Ward’un Bone isimli kitabını aldım listeye. Okurken hissettiklerimi şöyle özetleyebilirim: “ne yaşıyor olursanız olun, bu kadın ruhunuzu okumuştur.”

Kitap Yorumu: Şiir sevenler toplaşsın: Yrsa Daley-Ward ruhumuzu okumuş, sonra da yazmış!

2. Aşk Romanları Okuyan İhtiyar – Luis Sepulveda

luis sepulveda aşk romanları okuyan ihtiyar kitap can yayınları şili edebiyatı kitaplık
2019’da en sevdiğim kitaplar: Aşk Romanları Okuyan İhtiyar

2019 yılının en keyifli projelerinden biri (her ne kadar bitiremesem de) Elif’in Favorileri projesi oldu. #kitapchallenge kapsamında birbirimizin en sevdiğim kitaplar listesine aldığı yedi kitabı okuduk (daha doğrusu o okudu; benim halen okuyacaklarım var; 2020’de aynen devam!) Luis Sepulveda ile de Elif sayesinde tanıştım ve çok ama çok sevdim; hatta tanıdığım herkese de öneriyorum. Dünyanın o köşesinden çok acayip işler çıkıyor arkadaşlar; siz de bu kitabı mutlaka okuyun derim. Pişman olmayacaksınız.

Kitap Yorumu: Luis Sepulveda ve Aşk Romanları Okuyan İhtiyar

1. Too Much and Not the Mood – Durga Chew-Bose

durga chew-bose kitap too much and not the mood zimlicious kitap blogu
2019’da en sevdiğim kitaplar: Too Much and Not the Mood

Hani bazı kitaplar sizi beklenmedik bir şekilde vurur, kalbinize, beyninize pat diye oturur ya? Bu yılın o kitabı da Too Much and Not the Mood oldu ve sadece 2019 için değil, genel olarak en sevdiğim kitaplar listesine girdi. 2019’da top 5 listeme giren tek kurgu dışı kitap da bu oldu. Ayrıntılar için yorumumu okuyabilirsiniz. Burada belirtmek istediğim şey şu: umarım bir yayınevi bu kitabı Türkçe’ye çevirir de herkes okur.

Kitap Yorumu: Durga Chew-Bose ile kalbinizi zorlamaya hazır mısınız?

2020’de Elif’in Favorileri projesini tamamlamanın yanı sıra Her Ülkeden Bir Kitap ve Ölmeden Önce Okunacak 1001 Kitap projelerine devam edeceğim. Hatta bu yılki maceralarımdan öğrendiklerimden yola çıkarak 1001 kitapla alakalı olarak “bunları es geçin” gibi bir liste başlatacağım. Emeğe saygımız sonsuz ama bizim de okunacaklar listesini eritmek için sahip olduğumuz zaman kısıtlı, değil mi?

Sizin en sevdiğim kitaplar listenize hangi kitaplar girdi 2019’da? 2020 için özel planlarınız var mı? Ben açıkçası çok fazla plan yapmadan, ekstra projelerin altına girmeden işleri akışına bırakmayı hedefliyorum. Bir de bunu deneyelim bakalım, neler olacak…