Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri / Kitap Yorumu

23 Nisan: Çocuklar için kitap önerileri

çocuklar için kitap zimlicious kitap blogu

Çocuk kitaplarını çok sevdiğimi anlamışsınızdır şimdiye kadar. Yakın arkadaşlarımın çocuklarına sürekli kitap hediye ediyorum ancak tabii önce kendim okuyup, beğendiklerimi onlara veriyorum. Çocukluk favorilerim ayrı ama onlardan bağımsız olarak da son yıllarda şahane çocuk kitapları keşfettim. Bunu fırsat bilip, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması olarak çocuklar için kitap önerileri yapayım dedim. Güzel şeyler okurlarsa güzel insanlar olurlar ve belki bugün bu hâle gelmiş olan dünyamızı toparlarlar diye umuyorum!

Çocuklar için kitap önerileri

Belli bir sırası yok bu kitapların ancak hepsi çok sevdiğim ve tanıdığım çocukların da çok sevmesiyle beni delicesine mutlu eden kitaplar.

Matilda – Roald Dahl

Roald Dahl’ın sevmediğim bir kitabıyla karşılaşmadım ama Matilda’nın yeri bende ayrı: bugün edebiyattaki okumayı seven, akıllı, sevimli kızlar söz konusu olduğunda herkesin aklına genelde ilk olarak Hermione Granger geliyor ama Jo March’dan sonra ve Hermione’den önce Matilda vardı. Ailesine, okuldakilere ve dünyanın geneline inat okuyor, düşünüyor, öğreniyor ve sorguluyor. Kız çocuklarının kankası olası bir karakter Matilda!

Yorumum: “Matilda: Şu yetişkinler hiçbir şey bilmiyor!”

Rico ve Oskar: Derin Gölgeler – Andreas Steinhöfel

Edebiyatta (çok şükür!) akıllı kızlar gibi akıllı erkeklerimiz de var. Canım Rico da bunlardan bir tanesi. 11 yaşında, “derin yetenekli” bir çocuk Rico. Bu, sadece düz yolda yürüyebildiği ve sokak aralarına giremediği, sağını solundan ayıramadığı, kendisine anlatılanları hatırlamakta zorlandığı, heyecanlandığı zamanlarda aklına bingo toplarının delicesine uçuşmaya başladığı anlamına geliyor. “Herkese bir kanka lazım” dedirten bu hikâyede Rico’ya minnoş Oskar eşlik ediyor ve kafa kafaya verince neler çözüyorlar, neler!

Yorumum: “Rico ve Oskar: Derin Gölgeler”

Babam Süt Peşinde – Neil Gaiman

Çocuklar için kitap dendiği zaman canımız, ciğerimiz Neil Gaiman’a yer vermeden olmaz! Biraz daha “tuhaf” çocuklara hitap eden bir yazar genelde ama Babam Süt Peşinde tüm çocukların bayılacağı bir kitap diye düşünüyorum (Gaiman’ın kendi oğlu da dâhil, seveni çok gerçekten). Ailesi için süt almaya çıkan bir baba eve sütsüz dönerse başına neler gelmiş olabilir? “Amaaaan, unutmuştur,” diyorsanız çok yanılıyorsunuz!

Yorumum: “Babam Süt Peşinde”

Gökyüzü Çocukları – Katherine Rundell

Katherine Rundell’ın Gökyüzü Çocukları’ndan sonraki ikinci kitabını bunun kadar sevmesem de bu kitap beni gerçekten büyüleyen bir kitap oldu. Öyle ki kendi kendime “bu kadının beyninde bunlar dönüyorsa içinde ben de yaşasam keşke” dedim durdum. Paris’in çatılarında koşuşturan çocukları ve birinin annesini arayışını düşünün… Eminim Rundell gibi düşünemediniz, o yüzden bu kitabı edinin, bir minnoş çocuk bulun ve birlikte okuyun!

Yorumum: “Gökyüzü Çocukları”

Okuldaki Hayalci Dizisi – Davide Cali

Bu serinin devamı gelsin ve hemen gelsin! Çizimler de hikâyeler de o kadar tatlı ki sonsuz kadar okuyabilirim gibi geliyor. Ben de bu yaşlardayken hayal gücüm bu derece çalışsaydı başım hiçbir zaman belaya girmezdi, her beladan hemen sıyrılıverirdim ve karşımdaki yetişkinler öyle dumur olurdu ki bir şey diyemezlerdi! Şu ana kadar ödevi yapamama bahanelerinin olduğu “Ödevimi Yapamadım Çünkü Acayip Şeyler Oldu” ve okula geç kalma bahanelerinin bulunduğu “Okula Gelirken Çok Komik Şeyler Oldu” var yayınlanan. Çocuklar için kitap arıyorsanız bunları sakın kaçırmayın derim!

Yorumum: “Davide Cali ve Okuldaki Hayalci Dizisi: Ah, başıma gelenler!”

Kurnaz Tilki – Goethe

Kurnaz Tilki de Okuldaki Hayalci Dizisi’nin bir değişik versiyonu gibi ama bu tilki gerçekten kurnaz! Aslan’ın başkan olduğu bir krallıkta Kurnaz Tilki’nin başı beladan çıkmıyor. “Suç” olarak görülen pek çok hareketinden sonra (Tavşan Kardeş’i yemek, Karga’nın karısını gagalamak, Ayı’yı tuzağa düşürmek gibi) bir nevi mahkeme karşısına çıkıyor. İdamına karar verilse de süper kurnaz olduğu için tilki, bir şekilde tüm bu suçlamalardan sıyrılmayı beceriyor. Nasıl mı? Onu da okuyarak öğrenin artık!

Yorumum: “Kurnaz Tilki”

Canavarlar Kenti – Isabel Allende

Bana sorarsanız Isabel Allende gerçekten edebiyatın kraliçelerinden ve çocuk kitabı yazmış olması da inanılmaz heyecanlı. Her yerinden büyülü gerçekçilik fışkıran (beklenmedik bir durum değil tabii bu Allende söz konusu olduğunda) bu kitapta minnak Alexander babaannesiyle birlikte kendini Amazon ormanlarında buluyor, doğa hakkında bilgi sahibi oluyor ve gerçekten gözleri ve ufku açılıyor. Herkesin böyle babaannesi olsa keşke; biz televizyonun karşısında köfte patates yemekten öteye gidemedik!

Yorumum: “Canavarlar Kenti: Babaannenizle çılgın bir Amazon seyahatine çıkmayı hayal ettiniz mi hiç?”

Sizin çocuklar için kitap önerileriniz var mı; “mutlaka bunların da okunması lazım” dediğiniz? Bir de hatırlatma yapayım hemen: çocuk kitapları ve çocuklar kadar hayvanları da seviyorsanız kitap alışverişlerinizi kitapkoala.com’dan yapın derim.