Menu
Film/TV

A Secret Love: 65 yıllık, gizli bir aşkın hikâyesi

netflix a secret love belgesel

Mendilleri hazırlayın, dostlar! Netflix’e kızıyorum bazen çünkü bize hep kendi ne isterse onu gösteriyor. Bir arkadaşım önermese karşıma çıkmayacaktı yüksek ihtimalle A Secret Love. Konu, Ryan Murphy hakkında konuşurken açıldı çünkü Hollywood’a hâlâ başlayamadım ben ama o izlemiş bitirmiş bile. Glee’den bu yana adamın yaptığı her şeyi ne kadar sevdiğimizden bahsederken (American Horror Story, Feud, Scream Queens, Pose ve tabii ki son favorim The Politician) bana “A Secret Love diye bir belgesel de yapmış!” dedi. Amerika Netflix’te olan çoğu içerik bizde çıkmadığı için çekine çekine aradım ama bir baktım var. Hemen Oynat tuşuna bastım tabii.

A Secret Love, 1 saat 21 dakikalık bir belgesel. Bebeğim Ryan Murphy de yapımcıları arasında. Bunu özellikle belirtiyorum çünkü ben açıkçası arkadaşımın anlatışından üç-dört bölümlük mini seri sandım. Bulmanın sevinciyle hiçbir bilgisine bakmadan izlemeye başlayınca da bir baktım yaklaşık bir buçuk saat sonra bitti. Siz de aynı duruma düşmeyin yani.

A Secret Love: Lezbiyen bir çiftin 65 yılı deviren aşkı

Başta da belirttiğim gibi mendillerinizi hazırlayın! A Secret Love belgeseli 1947 yılında tanışıp âşık olan ve birlikte olmaya başlayan Terry Donahue ve Pat Henschel’in hikâyesini anlatıyor. Eğer siz de 90’ların Cine 5 çocuklarındansanız Kızlar Sahada filmini hatırlıyor olabilirsiniz; benim 90’lardan en sevdiğim filmlerden şahsen. Terry Donahue, döneminin ilk kadın beysbol oyuncusu olarak o filmdeki karakterlerden birine ilham veren bir isim. 60 yıldan fazla süre birlikte olan, Chicago’da bir iç tasarım şirketinde çalışarak hayatlarını kazanan ikili 2009 yılında ilişkilerini Terry’nin ailesine açıklıyor. Tam da bu sıralarda tanışıyoruz işte onlarla.

İki kadın da yaşları sebebiyle sağlık açısından çok iyi durumda değiller. Belgeselin genelinde Terry ve Pat’in 20 yıldır birlikte yaşadıkları evden önce Chicago’daki bir huzurevine, daha sonra Terry’nin ailesine yakın bir yere, Kanada’ya taşınmalarını görüyoruz. Birlikte ne kadar mutlu oldukları her an gözlerinden bile okunuyor; o kadar tatlılar ki. Yıllar boyunca korkudan sevgili değil, kanka gibi takılmışlar. Bunu da çok iyi anlayabiliyorum tabii. Gençliklerini biraz daha uzun uzun anlatsalardı daha mutlu olurdum tabii ama anlattıkları kadarıyla bile anlaşılıyor işlerinin ne kadar zor olduğu. Chicago’da gay barların sürekli basıldığı, erkek gibi giyinen kadınların başının belaya girdiği bir dönemden bahsediyoruz. Ama buna rağmen Terry ve Pat kendi hayatlarını kurmayı, kendi özgürlüklerini yaşamayı başarmışlar.

Keşke bu yorumu yazarken “artık 2020’lerdeyiz; bu işler çok değişti” diyebilsem. Ama durum ne yazık ki böyle değil. Homofobi hâlâ toplumun büyük bir kesiminde devam ediyor. Geçtiğimiz ay Almanya’da görev yapan Türk bir doktor mesela eşcinsellik için “hastalık” dedi. Bu nedenle görevden alınmış olması da insanı rahatlatmıyor çünkü ne yazık ki böyle düşünen çok fazla insan var. Sonra yine geçtiğimiz günlerde Netflix’in Aşk 101 dizisi “gençleri eşcinselliğe yönlendirdiği ve genç bireylerin gelişimini olumsuz yönde etkilediği” için ihbar edilmiş; herkes bunu konuşup durdu. Şükür ki takipsizlik kararı alındı ama insanları gerçekten anlamıyorum ya. Aşk 101’i de izledim, eşcinsellikle hiçbir şey görmedim. Görsem de ne olurdu ki sanki? Bu öyle “özendim, ben de yaptım” gibi bir şey değil. Ama bu konulara girersem sonsuza kadar konuşabilirim, o yüzden lafı uzatmıyorum…

Son olarak şunu söyleyeceğim: hangi formatta gelirse gelsin kurgunun amacı normalde belki karşılaşma ihtimalimiz bile olmayacak farklı karakterlerle tanışmak, farklı hayatlara konuk olmak. Beğenmediğiniz, size uymayan karakterler, hayatlar söz konusu olduğunda da okumazsınız, izlemezsiniz, ona buna tavsiye etmezsiniz olur biter. Konu her ne olursa olsun neyin ne olduğunu bilmeden, araştırmadan, kulaktan dolma şeylerle direkt nefrete yönelenlere cidden tahammülüm yok.

Belgeselin tanıtım filmini de buraya bırakıyorum. Nefret yerine sevgi beslesek hayat gerçekten çok daha güzel olacak.

Daha fazla Film/TV yazısı için buraya buyurabilirsiniz.