Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Ağlatan kitaplar : Zimlicious Kitap Blogu versiyonu

ağlatan kitaplar zimlicious kitap blogu ağlayan küçük kız siyah beyaz fotoğraf

Okurken ağlamak odaklı kitap kurdu problemleri yazıma istinaden bir ağlatan kitaplar listesi yapmam gerekiyor gibi hissettim. İlk aklıma gelen beş kitabı seçtim sizin için. Eminim çok daha fazla vardır çünkü önceki yazımda da belirttiğim gibi karakterler için mutlu olup ağladığım da çok oluyor! Şimdiden anlaşalım; “ağlatma beni” diye saldırmadan “Ben ağlamak istemiyorum!” diyenleri de Mutlu Eden Kitaplar yazısına alalım.

Eleanor & Park – Rainbow Rowell

ağlatan kitaplar zimlicious kitap blogu eleanor & park rainbow rowell

Bunu söylediğim için kızanlar olacaktır ama ben Eleanor & Park’ı Fangirl’den daha çok sevdim! Bu kitap mesela “hem mutluluğa hem acıya ağlarım” lafımın bir örneği. Minnoşluğu da içime taş gibi oturan sonu da hüngürfoş aman allah.

Yorumum: Eleanor & Park’ın minnoş hikayesi ve allahless sonu…

Batı Çıkışı – Mohsin Hamid

ağlatan kitaplar zimlicious kitap blogu batı çıkışı mohsin hamid

Bu da yine hem gülerek hem de ciddi tıkayarak ağlatan bir hikâye. Aşk ve Savaş’ın günümüz versiyonu adeta. Acının, pisliğin, çaresizliğin içinde her şeye rağmen mutluluk bulan insanları okurken ağlamadan durabilen oluyorsa ben kendilerine şüpheyle yaklaşırım şahsen.

Yorumum: Mohsin Hamid ile büyülü göçmenlik: Exit West

Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

ağlatan kitaplar zimlicious kitap blogu bülbülü öldürmek harper lee

Çocukluğumda okuduğumda ayrı, yetişkinliğimde okuduğumda ayrı ayrıntılarını yakaladığım kitaplardan biri Bülbülü Öldürmek. Büyük Buhran diye bir gerçek var ama diğer yandan haklarını aramaya çalışan insanlar ve çocukluğunu yaşamaya çalışan çocuklar var. Ah, ah! Atticus Finch boşuna “Edebiyatın En Etkili Karakterleri” listelerine girmiyor.

Yorumum: Bülbülü Öldürmek

Yalancılar – E. Lockhart

ağlatan kitaplar zimlicious kitap blogu  yalancılar e lockhart

Yakın arkadaşlarımla hep “artık kendimize bir ada alalım” muhabbeti yapıyoruz tüm sorunlarımızın cevabının bu olduğunu düşünerek. Yalancılar’ı okuduktan sonra ise bu hedefimizi bir sorgulamadım değil. Kendilerini manipüle etmeye çalışan yetişkinlere isyan eden, sadece kendileri olmak isteyen çocukların mücadelesi var bu kitapta. E, ağlatan kitaplar demiştik, değil mi?

Yorumum: We Were Liars – deniz, güneş ve özgürlük arayışı

Aynı Yıldızın Altında – John Green

ağlatan kitaplar zimlicious kitap blogu aynı yıldızın altında john green

Bu kitabı okumayan ya da en azından filmini izlemeyen herhalde kalmamıştır ama ağlatan kitaplar listesi yaparken atlamak olmazdı. Şimdi hikâyeyi hatırladıkça bile gözlerim doluyor; o derece. İnsanların hastalıklarından daha fazlası olduğunu, her gününüzü son gününüzmüş gibi yaşamanın önemini kavramanızı sağlayacak bir kitap. Mendilleri hazırlayın!

Yorumum: 13. ÜKG Blog Turu – Aynı Yıldızın Altında – John Green’e Aşık Olmak İçin 10 Neden

Ben de şu şu kitabı okurken çok ağladım diyenler varsa ağlatan kitaplar önerilerini beklerim.