Menu
Kitap Yorumu

Amsterdam'da düelloya var mısınız?

ian mcewan amsterdam

 

Ülkemizde Can Yayınları’ndan çıkan Amsterdam’da Düello, Ian McEwan ile üçüncü buluşmam. 
 
Öncesinde Atonement ve Yabancı Kucak‘ı okumuştum. (Yabancı Kucak yorumumu buradan okuyabilirsiniz). Yabancı Kucak‘ı kitap kulübü olarak okuduğumuzda hepimiz ayrı ayrı etkilendik kitaptan. Bu yüzden 1998 Booker Ödül’lü Amsterdam’da Düello‘ya da büyük beklentilerle başladım. McEwan’ı seviyorum hala; bu değişmedi. Ama beni alıştırdığı “Allahım neler oluyor!” şaşkınlığını bu kitapta bulamayınca üzüldüm açıkçası. 
 
Kitap kulübü olarak ödüllü kitapları devirmeye can atıyoruz hepimiz. Şimdiye kadar okuduklarımızdan pek hoşlandığımız söylenemez yalnız– ben, şahsen, ödüllü kitapları yorucu buluyorum. Özellikle Amsterdam’da Düello gibi, politik konuları hakkında bilgim olmayan bir bölgeyi ele alan ve politikanın rol oynadığı kitaplar sinirimi bozuyor açıkçası. Eminim ki konuyu bilenleri şaşırtacak, vs. birşeyler vardır kitapta ama tabii ki ben bunları bulup da çıkaramadım. 
 
Geçenlerde kitap kulübümle New York Times gazetesinin web sitesinde yayınlanan bu yazıyı paylaştım. Özetle yazı, Will Self’in Umbrella (şemsiye) isimli yeni romanının “iyi yazıldığını” ancak “iyi okunamadığını” söylüyor. Bunu yaparken de kült kitaplar arasında yer alan Guguk Kuşu‘nun yazarı Ken Kesey’nin bir söylemine yer veriyor:
 
Good writing ain’t necessarily good reading.
 
Yani, “iyi yazı her zaman iyi okuma demek olmuyor” demiş Kesey. Yazıyı okuduğumda aklıma direkt Amsterdam’da Düello geldi– kitabı okurken hissettiklerimi çok iyi özetlediğini düşünüyorum. Ölmüş bir kadını ilahlaştıran iki adamın birbirine düşmesini bir kenara bırakıp karakterlere baktığımız zaman Ian McEwan’ın başarısı açıkça belli oluyor tabii. Konusu sizi sarmasa da bu karakterlere belki gıcık olacak, belki onları seveceksiniz. Ama en önemlisi hepsinde kendinizden bir parça bulacaksınız.

Tanıtım Yazısı:


İki eski dost, sarsıcı bir kayıp, tuhaf bir anlaşma: Güç, keder, aşk, kuşku ve politikanın keskin uçlarını dolanan, sonunda kaçınılmaz bir şekilde “düello”ya dönüşen hayatlar… Ülkenin en başarılı bestecilerinden Clive ve saygın bir gazetenin genel yayın yönetmenliğini yürüten Yernon, eski âşıkları Molly Lane’in cenaze
töreninde bir araya gelir. Molly’nin muhafazakâr eğilimli Dışişleri Bakanı’yla kurduğu ilişkinin sırrı, politik hamlelerin ve kariyer kaygılarının arasında, Clive ve Yernon’un dostluğunu sınayan bir krize dönüşecektir.
lan McEwan, Man Booker Ödüllü Amsterdam’da Düello’da,hem ilkeleri, erdemleri ve meslek ahlâkını sorguluyor hem de insanın varoluşuna dair çelişkileri incelikle ortaya koyuyor. Dile gelmeyeni söze dökmeden sezdiren usta bir yazardan, insan ruhunun yumuşak karnında dolaşan unutulmayacak bir roman.