Menu
Kitap Yorumu / Projeler

Ben Frankfurt’ta Şoförken: Elif’in Favorileri’nden biri

ben frankfurt'ta şoförken kitap aydın engin zimlicious kitap blogu simay yıldız

Henüz hepsi hakkında yazamamış olsam da (2019’un ne kadar zorlu bir yıl olduğundan yıl sonu yazımda bahsedeceğim; şimdilik geçelim konuyu) arkadaşlarımın, yeni, tesadüfen tanıştığım insanlar sayesinde normalde belki merak edip elime bile almayacağım ama okuyunca çok sevdiğim kitaplar okudum. Ben Frankfurt’ta Şoförken de bunlardan biri—itiraf etmem gerekirse, okuma listem de o kadar kitap varken “ay, bu da neymiş?” olmazdım herhalde. Ama sevgili Kitaplık Kedisi sayesinde Elif’in Favorileri projesi kapsamında okuduğum kitaplardan oldu Ben Frankfurt’ta Şoförken.

Özellikle mesleğim dolayısıyla (ki merak eden varsa bu konuyu da sonra konuşabiliriz) tanıdığım bir isimdi Aydın Engin. Aklıma düştükçe de hâlâ takip ediyorum t24.com’daki yazılarını; Kara Cuma, Kara Cuma’ların habercisidir… başlıklı son yazısında mesela yine önemli tespitler yapmış. Ama “bu adam kitap yazmış” deseniz, korkardım yüksek ihtimalle onu elime almaktan çünkü şu “politika” denen lanet şeyden iyice yılmış durumdayım ve önyargılı davranarak bu konularda yazmış olacağını düşünürdüm. E tabii şaşırmak güzel şey şu hayatta! Ben Frankfurt’ta Şoförken, evet, politik konulara da değiniyor ancak Aydın Engin anılarını o kadar samimi, o kadar içten bir dille anlatmış ki hem gülüyor, yer yer üzülüyor ama kitap boyunca pek çok konuyu tekrar tekrar düşünüyorsunuz.

Ben Frankfurt’ta Şoförken: Kendimle Röportajlar

Aydın Engin dünyada kendiyle bu kadar samimi ve dürüst bir şekilde röportaj yapabilecek tek insan ise hiç şaşırmam cidden. Tabii onun zamanıyla şimdiki zaman arasında dünya kadar fark var ama genel olarak baktığınızda gurbette yaşayan insanlara orada hayatın nasıl olduğunu sorduğunuz zaman “ah, şahane hayatım; akıyoruz resmen” gibi yanıtlar alıyorsunuz. Çoğu yalan bunların; yakınlarımdan biliyorum. Ben mesela şanslı olanlardandım; kendimi buldum adeta yurtdışında yaşarken ve dönmek zorunda kaldığım için çok ama çok üzgünüm. Ama bu bile “akıyoruuuuz” anlamına gelmiyor; hayat, her yerde hayat ve bu hayat denen şey kolay bir şey değil…

Ben Frankfurt’ta Şoförken isimli kitabında anlattığı gibi Aydın Engin içinse bu göçmenlik işi hiç ama hiç kolay olmamış. Onun yaptığını, yani gazeteciyken taksi şoförlüğü yapmayı, çoğu insan gururuna yedirip de yapamaz bence. Ama okuyunca anlıyorsunuz; aslında yaşamak zorunda kaldığı ülkeyi, insanlarını ve dinamiklerini tanımak için çok ama çok iyi bir meslek seçmiş. İçine düştüğü durumları kıvrak zekâsıyla en iyi şekilde kotaran, karşılaştığı zorlukları tebessümle karşılayan bu adama hayran kalmamak işten değil. Okuyun bence.

ben frankfurt'ta şoförken aydın engin kitap
Processed with VSCO with j2 preset

Ben Frankfurt’ta Şoförken: Tanıtım Yazısı

Altı yıl, hele kişinin yetişkinlik dönemine denk gelen altı yıl çok uzun bir süre. 12 yıllık siyasal göçmenliğin tam altı yılını Frankfurt sokaklarında taksi şoförlüğü yaparak geçirmek… dile kolay.

“Frankfurt’un bütün sokakları, önemli adresleri yani yaşamda bir daha hiç kullanmayacağım bir sürü ‘çöp’ bilgi belleğimde hâlâ canlı ve silinmiyor. Altı yıl benimle birlikte Hessen Eyaleti’nde dört dönen özel para çantam ve şoför gocuğum da evde duruyor.” Frankfurt kentinde insan taşımaya yetkili sürücü belgesi “ de yazı masamın çekmecesinde. Bana gerektiğinde “namerde muhtaç olmadan “ kimsenin önünde ezilip büzülmeden yaşayabilmenin güvencesi olarak göz kırpıyor.”

Ben Frankfurt’ta Şoförken kitabını Elif’in Favorileri projesi kapsamında okudum. Proje kapsamındaki kitapların hepsini 2019’da okuyamadım ne yazık ki ama 2020’de devam edeceğim tabii ki. Takipte kalın!