Menu
Kitap Yorumu

Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım

Kimileri konuşarak, kimileri takışarak, kimileri yarışarak, kimileri de sevişerek anlaşır ya hani? Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım’ın ana karakterleri Lila ve Lenu da birbirleriyle yarışarak, birbirlerini kıskandırarak arkadaş olan insanlardan. Bunu kendime yakın bulduğumu söyleyemeyeceğim ancak ikisinin Napoli’nin tehlikeli, yoksul mahallesinde hayata tutunuşunu takip etmek bir çırpıda okunuyor.

benim olağanüstü akıllı arkadaşım

Baştan şunu da söylemek lazım: Elena Ferrante, yazarın takma adı. Gerçekte kim olduğunu hiçkimse bilmiyormuş. Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım’ı okuduktan sonra bunu öğrenince kadının günlüklerini kitaplaştırdığına, içindeki her şey gerçek olduğu için takma isimle yazdığına inandım valla. Lenu’nun ağzından anlatılan hikaye adeta onun günlüğü gibi ve diğer karakterleri de Lenu’nun hayatından gelip geçen kahramanlar olarak tanıyoruz. Tabii özellikle en büyük rakibi, “olağanüstü akıllı arkadaş”ı, mahallenin asi kızı Lila’yı da.

Birbirlerinin dikkatini okulda çekiyorlar: “bu kız benden çok daha akıllı” diye dertleniyor Lenu, “her şeyi kendi kendine şıp diye öğreniyor!” Tabii okul zamanlarındaki yarışlar arkalarında kaldığında yolları ayrılıyor; Lenu, okumaya devam ederken Lila babası ve abisiyle kundura dükkanında çalışmaya, mahallenin gençlerini kendine aşık etmeye ve Lenu’nunkinden çok daha farklı bir yolda ilerlemeye başlıyor. İçlerinde bulundukları yer de Napoli gibi havai fişek patlatma yarışlarının olduğu, insanların birbirinin boynuna falçata dayadığı, mermilerin havada uçuştuğu bir yer olunca her anları heyecanlı geçiyor.

Şimdiye kadar hiç “onda var, bende de olsun” veya “ben ondan daha iyi olacağım” dediğim bir arkadaşım olmadı. Belki de hayattan beklediklerim, istediklerim etrafımdaki insanlarınkinden çok farklı olduğu içindir, bilmiyorum. Ama Lila ve Lenu gibi arkadaşlıkları olan insanlar tanıyorum; bir yandan bu kadar didişip, bir yandan da nasıl birbirlerine güvenebiliyorlar çok da anlayamıyorum açıkçası. Ancak tabii tam bunu yazarken Gilmore Girls’de Rory ve Paris’in arkadaşlığı aklıma geldi de… Oldu mu oluyor demek ki. İki taraf ta birbirinden beslenerek, birbirleriyle yarışarak olacaklarının en iyisi olabilmeye odaklanıyor sanki.

Kitabın sonunda Lenu okula devam edecek gibi dururken, Lila mahallenin zengin çocuğunu kapaklamış ve nişanlanmış durumda. Bakalım devamında hayat nereye götürecek bu kızları… Ve en çok da Napoli’nin leş sokaklarından kurtulabilecekler mi, hep hayalini kurdukları gibi zengin olabilecekler mi onu merak ediyorum.

★★★

Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım, Her Ülkeden Bir Kitap Projesi’nde İtalya’ya eklendi.

]]>

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.