Menu
Film/TV

Big Eyes

Big-Eyes-Poster-Showcases-Signature-Tim-Burton-Twist-On-Reality2-438x650Margaret Keane’in resimlerine bakıp da bir şey hissetmemek imkansız. Hayat hikayesini beyaz perdeye aktaran da Tim Burton olunca insan heyecanlanmasın da ne yapsın! Amy Adams’a uyuz olmama rağmen izledim yani, öyle diyeyim…

Margaret Keane, Tim Burton’ın en sevdiği sanatçılardan biriymiş. Bunu da gerçeğe sadık kalmaya çalışmasından anlıyorsunuz filmi izlerken. Hatta çoğu zaman Tim Burton filmi olduğunu unuttum bile. Ta ki Keane kendini kaybederken etrafındaki insanların gözleri, resimdeki çocukların gözleri gibi büyüyene kadar.

timburton-image-from-cinemastric.com_

Margaret Keane, küçük kızını alıp ilk kocasından kaçtığında Walter Keane ile tanışıp, evleniyor. Tabii adamın ressam olduğunu sanarak yapıyor bunu. Walter Keane ressam değil belki ama çok ama çok iyi bir pazarlamacı ve satıcı. İşte böylece bir jazz kulübünü Margaret’ın resimlerini sergilemeye ikna ediyor. Resimler popülerleştikçe ise herkese (medya da dahil) Keane imzalı resimleri kendinin yaptığını söylüyor. Buna boyun eğen Margaret, küçük kızına bile yalan söylemek zorunda kalıyor.

720x405-MCDBIEY-EC008_HBöyle bir yalanın içinde yaşamak çok ama çok zor filmde de görüldüğü gibi. Margaret bütün gün stüdyosunda harıl harıl resim yaparken, Walter onun ününün şanını yaşıyor. Öyle bir halde ki kadıncağız, arkadaşı bile olmadığı gibi kızını bile stüdyosuna sokamıyor. Allahtan sonunda gerçeği ortaya çıkarmaya karar veriyor; yoksa bugün bu kocaman gözlü çocukların yaratıcısının kim olduğunu bilemeyebilirdik.

Sanatla ilgisi olan, olmayan herkesin ilgiyle izleyeceği bir film olduğunu düşünüyorum Big Eyes’ın.

 ]]>