Menu
Kitap Yorumu

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi ile Ayfer Tunç’la tanıştım

bir deliler evinin yalan yanlış anlatılan kısa tarihi zimlicious kitap blogu

Türk Edebiyatı konusunda zayıf hatta neredeyse sıfır olduğumu hep söylüyorum. Peşine de “kendimi çok da eksik hissetmiyorum da” diye eklediğimde de sinirlenen, söven, hatta nasıl bir okur olduğumu sorgulayan (ki bu nasıl bir şeydir, ben de bilmiyorum) bile oluyor. Varsın, olsun. Okulda zorla okutulanlardan kendim merak edip okuduklarıma kadar bazı istisnalar dışında okuduğum Türk romanlarını sevemedim, o aradığım hissi, vs. bulamadım. Bu yüzden de Türk yazarlar söz konusu olduğunda benim ne sevdiğimi bildiğine ve kendi zevkine de güvendiğim insanların tavsiyeleriyle ilerliyorum. Ayfer Tunç da bu kişilerden sürekli duyduğum bir isimdi. Osman isimli yeni romanının çıkmasıyla Instagram’daki #bookfriend’lerimden birine itiraf ettim hiç okumadığımı ve elimde hangi kitaplarının olduğunu gösterdim (Teşekkürler, Gülşen!). İşte böylece ilk okuduğum Ayfer Tunç kitabı Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi oldu ve sonuncu da olmayacağı kesin.

Genelde kalın değil, ince kitaplardan korkarım ben çünkü iyi bir ince kitabı okuması, sindirmesi çok daha zor olur – yazıyla uğraşanlar da bilirler, derdinizi daha az kelimeyle, etkili bir şekilde anlatmak her zaman daha zordur. Bu yüzden kitabın 500 küsur sayfa olması korkutmadı ama sayfaları hızlı bir şekilde bir baktım ki içinde bölüm başlığı falan yok! “Bir bölüm daha” psikolojisine alışmış, ayracı ille bölüm sonuna koyması gereken bir okur olarak bu bir panik yarattı bende tabii. Ama ona da cidden hiç gerek yokmuş.

bir deliler evinin yalan yanlış anlatılan kısa tarihi kitap kapak can yayınları

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

Kitabın başlığı zaten konuyu özetliyor ama Tunç’un hikâyelerin başlangıç noktası olarak seçtiği, Karadeniz’deki Ruh Sağlığı Hastanesi’nin nasıl bir yapı olduğu bile ileride karşınıza çıkacak olayların ve karakterlerin sizi şaşırtacağına işaret ediyor bence: deniz kenarında bir hastane ama denize bakan penceresi yok! Bu birbirinden farklı karakterler bir yandan ayrı, bambaşka yaşamlar sürerken bir yandan da yer yer birbirlerine teğet geçecekler ve eminim her birinde kendinizden, ailenizden ya da tanıdıklarınızdan bir şeyler bulacaksınız.

[…] denizli bir şekilde doğup büyümüş kişilerin denizden uzak kaldıklarında depresyona girdiklerini bizzat kendinde gözlemlemişti.

Sayfa 298

Bazı yorumlarda bu kadar fazla karakter olmasının ve hikâyelerinin birbirine değme şeklinin okur için bir dezavantaj olduğu söylenmiş. Ben, böyle olduğunu düşünmüyorum. İsimleri aklında tutmak konusunda en beceriksiz insanlardan biri olarak (yüz kere izlediğim filmden bir karakterin ismini sorun mesela, onu bile zor hatırlarım ya da hiç hatırlayamam) ben bile bu konuda zorlanmadım çünkü Ayfer Tunç usta kalemiyle ismini hatırlamasanız bile o karakterin kim olduğunu size çok net bir şekilde hatırlatıyor. Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi kitabını okurken zaten bu delileri o kadar iyi tanıyorsunuz ki kitabın sonundaki indekse dönüp bakmanıza gerek bile kalmayacak yüksek ihtimalle.

[…] zaten şu geçmişi boklu dünyada kim akıllı kim deli, hiç belli değildi.

Sayfa 173

19’uncu yüzyıldaki belli tarihi olaylara da atıfta bulunan kitapta yazarın bunları karakterlerin hayatlarıyla harmanlamasına, insan psikolojisine, ilişkilerine ve Türk toplumuna, özellikle de o “Türk aklı” olarak sık sık atıfta bulunduğumuz şeye dair gözlemlerine hayran kaldım.

Ama düşündüğünü söylemenin, hele bu coğrafyada, hiç de akıllıca bir şey olmadığını hızla görüp öğrenecek kadar zeki bir adamdı.

Sayfa 101

Bazı şeyleri geç yapmak hiç yapmamaktan daha iyidir diye düşünüyorum. O yüzden kendisine biraz geç kalmışım gibi hissetsem de sonunda Ayfer Tunç’la tanıştığıma memnunum ve birlikte zaman geçirmeye devam edeceğimizden de eminim.

Tüm kitap yorumlarımı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.