Menu
Kitap Yorumu

Böyle mi Olacaktı? Tarihte İz Bırakan 13 Ayrılık: Aşk acısı çekenlerin yaptığı çılgınlıklar!

Tarih kitapları, Jennifer Wright’ın Böyle mi Olacaktı? Tarihte İz Bırakan 13 Ayrılık’ı yazdığı gibi yazılsaydı, okul hayatım boyunca tarih dersinden nefret etmez ve sürekli sınavlarda çakılmazdım. Tarih dersinden oldum olası nefret etmişimdi. Bunun temel nedenlerinden biri de çok motomot olması ve hikâyelerin hep “müfredat” dışında kalmasıydı. “1071 yılında gerçekleşen Malazgirt Savaşı, Alp Arslan’ın zaferiyle sonuçlandı.” Eeeeee? Bunu ezberledim de ne oldu? Oralara nasıl geldi, arkasından su döken oldu mu, onu takip edenleri nasıl kendine bağladı, sevgilisi var mıydı; o giderken ağladı mı? Tarihin bana göre “insani” olan kısmını çıkardıkları zaman işin içinden, ben yokum kardeşim. Böyle mi Olacaktı? Tarihte İz Bırakan 13 Ayrılık’ı çok sevmemin sebeplerinden biri de bu sanırım. Evet, Oscar Wilde’nin şahane bir yazar olduğunu biliyoruz ama ona o dizeleri, sözleri yazdıran aşk acıları? İşte tüm bu ve benzer isimlerin hikayelerini Jennifer Wright’ın eğlenceli kaleminden okuyoruz.

Böyle mi Olacaktı? Aşk acısı nasıl çekilir?

Aşk acılarının rutini, hemen herkes için aynıdır: bir süre yüreği iğneleyen, normalde beyninizi çizse de o anınızda çok iyi gelen aşk şarkıları üst üste dinlenir; peş peşe romantik komediler izlenerek, “beni bu filmler mahvetti, böhüüüüü” diye ağlanır; pis yemekler yenir (mesela McDonald’s, pizza, patso, cips, dondurma ve hatta dondurmaya patates kızartması bandırmaca) ve bunların çöpleri salondaki sehpanın yan tarafında özenle biriktirilir, ayrıldığınız sevgiliyi hatırlatan her şey ortadan kaldırılır ancak bir iki tanesi de bir dolabın dibine kaldırılır ki olur da geri dönerse elinizde birşeyler olsun… Tanıdık geliyor mu? Tüm bunlara sürekli telefonu kontrol etmeleri, bir arkadaşa mesaj atarken “yanlışlıkla” ona mesaj atmaları, Facebook’tan nerde ne yaptığını takip etmeleri bile eklesek, Böyle mi Olacaktı? Tarihte İz Bırakan 13 Ayrılık’ta okuyacağınız pek çok tepkiden çok daha “normal” hepsi. Ancak her ne yaparsanız yapın, yalnız değilsiniz: Edith Wharton, Oscar Wilde, Oskar Kokoschka, II. Henry gibi efsane olmuş isimler bile yaşamış tüm bunları ve inanın, çok ama çok tuhaf tepkiler verenler var. Ve şuna da inanın ki zaman geçse de, teknoloji gelişse de, çap atlasak da aşk acısı hiç ama hiç değişmemiş! [embed]https://www.instagram.com/p/BTHpLf5A1lD/?taken-by=zimliciousbooks[/embed]

Kokain = aşk?

Böyle mi Olacaktı? Tarihte İz Bırakan 13 Ayrılık’ta bahsettiği gibi, bir matematikçinin yaptığı bir araştırma, “her gün yarın milyon insanın aşk acısı çektiğini hesaplamış.” Bunun yanı sıra:
Evrim biyologları, aşk acısı çeken insanların beyin taramalarının, yoksunluk dönemindeki kokain bağımlılarının beyin taramalarıyla birebir aynı olduğunu keşfetmişler.
E bu durumda, aşk acısı çekerken yaptıklarından kim sorumlu tutulabilir ki? Eminim, şimdiye kadar Böyle mi Olacaktı? Tarihte İz Bırakan 13 Ayrılık’ta yer verilen isimler kadar fenasını yapmamışsınızdır. Zira, kitapta kelle üstüne kelle uçurandan hamileyken bile bakire olduğuna herkesi inandırana ve hatta eski sevgilisine kanlı kasık kıllarını yollayana kadar pek çok çılgınlık yapan var. Jennifer Wright’ın eğlenceli dili ile bu trajik olaylara kahkahalarla gülerken buluyorsunuz kendinizi. İlk başta, itiraf edeyim, kendimi kötü hissettim insanların bu durumlarına gülerken. Ama sonra düşündüm ki, bugün bunu okusalar, o zamanki hallerine kendileri de gülerler ve “aşk işte, insana neler yaptırıyor” derler.
Böyle bir aşk halinin erişilebilip yitirilmesi akla ziyan geliyor. Zırvalamamıza şaşmamak lazım; kaybedilen, dünyanın en harika hissi: Delirmeyeceksin de ne yapacaksın?
Jennifer Wright’ın da Böyle mi Olacaktı? Tarihte İz Bırakan 13 Ayrılık’ın girişinde dediği gibi, her ne yaparsanız yapın, aşk acısını her ne şekilde atlatırsanız atlatın, unutmayın ki “SİZ BİR KAHRAMANSINIZ.”]]>