Menu
Film/TV

Buffy, ders olmuş!

10

Bilmem hatırlar mısınız, zamanında televizyon ve film izleyenler ile kitap okuyanlar arasında büyük bir ayrım vardı: kitap okuyanlar, film izleyenleri, film ve televizyon izleyenler, kitap okuyanları aşağılamaya çalışırdı. Her iki taraf da kendi tercihinin “baş yapıt” olduğuna inanır, karşı taraf gördüğü aracın yeterince değerli olmadığını, onu tüketene bir şey katmadığını kanıtlamak için uğraşırdı. Bugün, çok şükür, tüm bunların altın çağı olan bir dönemde yaşıyoruz. Kitapların patır patır filme ve diziye uyarlanması, diğer yandan orijinal yapımların da izleyicilerin aklını uçurması bunda etkili oldu diye düşünüyorum. Diğer bir önemli gelişme de akademisyenlerin artık yalnızca kitaplar ve filmlerle sınırlı kalmayıp, televizyonun da değerini keşfetmiş olmaları. İşte bu sayede Buffy the Vampire Slayer artık derslerde okutuluyor. tumblr_lo2u6m6bLP1qf7853o1_500

Akademisyenler, sonunda Buffy’nin “tahtayı vampirin kalbine saplayacaksın”dan veya “ama ben bu vampire aşık oldum”dan çok daha fazlası olduğunu keşfetmişler. Hatta öyle bir keşfetmişler ki, diziyi mıncık mıncık analiz etmişler. Örneğin, UCLA profesörlerinden Douglas Kellner, Buffy’nin toplumun bilinçaltındaki korku ve fantezileri çok iyi işlediğini dile getirmiş.

Akademisyenler, Buffy’de canavarların toplumsal farklılıkları ve tehditleri temsil ettiğini keşfetmiş. Vampirler sapıkları, kurt adamlar kontrol edilemeyen güdüleri, cadılar da kadınların gücünün nasıl tehdit olarak algılandığını temsil ediyormuş. Bu durumda Buffy ve arkadaşları da günlük hayatında herkesin savaşmak zorunda olduğu canavarlarla savaşıyor yani; bunlar arasında baskıcı, otoriter figürler, anlamsız kurallar, sosyal normlar, yalnızlık, dünyayı ve kendini keşfetmek gibi unsurlar yer alıyor.

enhanced-buzz-9194-1381353872-8

Sonunda popüler kültürün anlam ve öneminin anlaşılmış olması çok iyi haber tabii ama bir yandan da bu akademisyenlerin suratına tükürükler saçarak “GÜNAYDIN ULAN!” diye bağırasım geliyor. Eğer içinde bulunduğunuz toplumu anlamanız gerekiyorsa, onların ne tükettiğine bakmanız gerektiğini düşünüyorum. Mesela, otobüste kitap okuyan insanların sayısı neden arttı? Çünkü artık daha fazla insan gerçek dünyadan kaçmak istiyor. Neden ımtıs ımtıs sözsüz müzikler çok meşhur oldu? Çünkü beynimizi bir şekilde uyuşturmamız gerekiyor. Neden vurdulu kırdılı dizileri, filmleri seviyoruz? Çünkü gebertmek istediğimiz çok insan var ama bunu yapamadığımız için belli bir süreliğine fantezi dünyasının içine girerek kendimizi tatmin ediyoruz.

Buffy’nin arkasındaki isim, minnoş Joss Whedon da 2003 yılında New York Times’a verdiği röportajda çok iyi demiş: “Bence, üzerinde çalıştıkları aptalca bir şey bile olsa akademisyenlerin popüler kültürü araştırmaları önemli. Eğer söz konusu olan şey başarılıysa veya toplumda bir iz bıraktıysa, bunun nedenlerini araştırmaya değer.”

Seviyoruz seni Joss!

Kaynak: theatlantic.com

]]>

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.