Menu
Kitap Yorumu

Burma Günleri – George Orwell

George Orwell, 1984 ve Hayvan Çiftliği kitaplarıyla hepimizin kalbini kazanmış bir yazar. Baştan söyleyeyim, eğer bu ikisini okuyup Orwell’i sevdiğinize karar verdiyseniz Burma Günleri‘ni de okursanız daha bir seveceksiniz. Hayatının bir kısmında Burma’da yaşamış olan Orwell, belli ki oradaki gerçekleri kitabına taşımış. Devlet işlerinin karmaşıklığı, günlerin ne kadar uzun ve yalnızlık dolu olabileceği, sosyal baskıların insanları ne kadar zor durumlarda bırakabildiği ve doğru söyleyeni nasıl dokuz köyden kovduklarına dair pek çok ve çoğu da iç burkan şey var bu kitapta…

burma-gunleri-george-orwell

Burma Günleri, bu yıl içinde okuduklarımdan içinde Hindistan olan ikinci kitaptı. Tamamen şans eseri oldu bu. Salman Rushdie’nin Geceyarısı Çocukları ne kadar büyülüyse, Burma Günleri bir o kadar gerçekçiydi. Tabii iki kitap da ülkenin farklı bölgelerinde, farklı zamanlarda geçiyor ve farklı konuları ele alıyor. Bununla birlikte insanlar hep insan olduğu için farklı oldukları kadar benzemelerine de şaşırmamak gerek.

Burma Günleri, oldukça ciddi konulara değinse de Orwell’in ince espri anlayışı da sağa sola serpiştirilmiş durumda. Gerçek hayattan alıntı olduklarını düşününce okur nasıl böyle insanların olduğuna inanamayabilir ancak son günlerde gördüklerimizden de yola çıkarak biliyoruz ki her türlü insan var ve hırslarına yenik düşerek yapmayacakları şey yok. Emperyalizm = şeytan. Özellikle hem bir şeyler öğrenmek, hem de sizi anında içine çekecek bir roman okumak istiyorsanız Burma Günleri tam size göre.

[caption id="attachment_3065" align="aligncenter" width="300"]George Orwell George Orwell[/caption]

Tanıtım Yazısı:

“Bu ülkede bulunmamızın, hırsızlıktan başka bir nedeni olduğunu söyleyebilir misiniz? Bu öylesine kolay ki. İngiltere’nin memuru, Burmalı’nın kollarını tutar, tüccar da adamın ceplerini boşaltır. Britanya İmparatorluğu, İngilizlerin, daha doğrusu Yahudi ve İskoç çetelerinin ticaret tekelleri kurmalarını sağlayan bir aracıdan başka bir şey değildir.” 

Bu sözler, George Orwell’in Burma’daki İngiliz sömürgeciliğine bakış açısını yansıtıyro. Kendisi de Burma’da görev yapmış olan Orwell, en başarılı yapıtı olarak tanımlanan Burma Günleri’nde, İngilizlerin bu sömürgedeki yaşamını ve yaptıklarını, yerli işbirlikçileri ve fırsatçıları, yerli halka insanca yaklaşarak İmparatorluğun tutumuna karşı çıkanları, aşk, nefret, tutku çemberinde destansı bir anlatımla ele alıyor. Burma Günleri, ilk kez 1934 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlandı. Kitap ve yazarı hakkında herhangi bir dava açılmayınca, ertesi yıl İngiltere’de de basıldı. Ama sömürgecilik dönemi sona erinceye kadar kitabın Hindistan ve Burma’da satılması yasaklandı ve okuyanlar hakkında yasal işlemler yapıldı. Burma Günleri, İngiltere’nin, üzerinde güneş batmayan bir imparatorluk olduğu dönemdeki politik ve sosyal yaklaşımını göz önüne sererken, romandaki karakterlerin işlenmesindeki ayrıntılı ustalıkla da Orwell’in başarısını pekiştirdi.

Buradan satın alın; Burma Günleri – George Orwell

Bu kitapla ne dinlenir: Silverchair – Anthem for the Year 2000

Bu kitapla ne içilir: Viski

★★★

Bu yazının orijinali canlabirsene‘de yayınlandı.

]]>