Menu
Kitap Yorumu

Büyücüler

fabe5ca6-8c1e-4992-91ba-0e2b42efcd71

Her yerde Harry Potter ile karşılaştırıldığını gördüğüm Büyücüler’i bana uzun süre önce sevgili Kitaplık Kedisi armağan etmişti. O da çok okuyan bir insan olduğundan halden anladığı için tabii çok da fazla yorum yapmadı, sadece “oku” dedi. Okudum… Harry Potter’la karşılaştırılmasını dikkate almadan okudum açıkçası çünkü herhangi bir türde bir kitap meşhur olup da dünyayı kasıp kavurduktan sonra arkasından gelenlerin onunla karşılaştırılmaması gibi bir durum yok! Okurken Harry Potter’ı ne kadar sevdiğimi de düşünmemeye çalıştım… Ama olmadı ya. Olmadı valla. Öncelikle, Quentin Coldwater zeki ama ezik bir karakter. Bir anda kendini gerçek bir büyücü okulunda bulması da böyle apar topar oluyor ama ‘asıl macera okulda tabii yahu’ diyerek devam ediyorsunuz. Quentin, büyü öğrenmeye başlıyor. Okuldaki diğer tipleri tanıyorsunuz; kim kimdir, nerden gelmiştir, olayı nedir, vs. Sonra başlarına kötü bir şeyler gelir gibi oluyor, kurtuluyorlar ama tehlike devam ediyor. Buralara geldiğinizde elinizi belinize koyup, “eeeeeee?” derken buluyorsunuz kendinizi. Anlatabiliyorum, değil mi?

Buna bir de Quentin’in mızmızlığını ekleyin. Brooklyn’daki hayatında zaten mutlu değil, büyü okulu Brakebills’e kabul edilince “amanın, kurtuldum!” moduna geçiyor ama anlaması gereken şey, siz kendiniz mutlu olamıyorsanız nerede, kiminle olursanız olun mutluluğu elde edemeyeceksiniz. Ama ben bunu zaten biliyorum, o yüzden bu kitabı okuyarak harcadığım zamanı geri istiyorum.

The-Magicians-Syfy-TV-series-artwork

Kitabın bir de aynı isime dizisi çıkmış. İzlemiş olan bir arkadaşım, “fena değil ya; izleniyor” dedi. Serinin devamını okumakla uğraşamayacağım açıkçası; onun yerine diziyi deneyeceğim.

★★

Bu kitap ile Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2016‘nın 15’inci maddesini tamamlamış bulunuyorum.

]]>