Menu
Kitap Yorumu

Cadılar için kişisel gelişim kitabı: Basic Witches

cadılar kazanlar

Cadılar için kişisel gelişim?

“Cadı” tanımını daha çok çevrelerinde pek kabul görmeyen veya dışlanan, ‘tuhaf’ görünen kadınlar ve kızlar için kullanmış Saxena ve Zimmerman. 34 yaşında bir kadın olarak çoğu bölümleri “cidden mi? valla mı kız?” gibi sarkastik yorumlarla okudum açıkçası; belki kitabın hitap ettiği yaş grubunu (ki bence 13-17) da belirtselerdi iyi olabilirdi. Evet, ‘magical thinking’ denen, ‘iyi düşün, iyi olsun’ tavırları güzel, ‘kendin ol’ tavırları da güzel ama yani en bileyim, biz de dünkü çocuk değiliz ve her şeyin çözümü bu kadar kolay değil ne yazık ki. Aşağıdaki konularda temel yardım arıyorsanız, bu cadılar işinizi görebilir. Ama asıl çevrenizde genç cadılar varsa onlara hediye etmeniz daha iyi olabilir bu kitabı. Değinilen konulardan bazıları şöyle:

  • Dış görünüşünüzü değiştirmek mi istiyorsunuz?
  • Egzersiz yapmayı veya halihazırda yaptığınız egzersize biraz ‘büyü’ katmayı mı düşünüyorsunuz?
  • Arkadaşlarınızla aranızdaki bağı güçlendirmek mi istiyorsunuz?
  • Makyaj önerilerine mi ihtiyacınız var?
  • Hangi renklerin sizin renkleriniz olduğunu mu merak ediyorsunuz?

Dediğim gibi, bu konularda temel yardım istiyorsanız bu cadılar size göre. Ben bunları aştım, bayarım diyorsanız da amanın uzak durun diyorum. Bu arada kitabın içinde farklı alanlarda yapabileceğiniz “büyümsü” şeyler var ama onlar da bence çok ama çok sıkıcı. İçinde ‘cadılar’ kelimesi geçip de bu kadar sevemediğim bir kitap daha olmamıştı sanırım. Quirk Books’u da seviyorum aslında ama yok, olmadı. Kişisel gelişimden uzak durmaya devam et sen Simay!

Tanıtım Yazısı:

Capitalizing on the rising trend of hipster witchcraft, BASIC WITCHES is a lighthearted and empowering book of spells and lifestyle tips for feisty millennial women. In Basic Witches, readers will discover how to tap into their inner sorceress and channel the dark arts for everything from cluttered apartments to dating disasters. Want to enhance your attractiveness? Pick the right power color of eyeshadow and project otherworldly glamour. Need to exorcise a toxic friendship? Say the right symbolic curse and banish it from your life. Need to boost your self-confidence? Whip up a tasty herbal “potion” to strengthen your inner resolve. Plus historical and pop culture sidebars that situate the new witchcraft trend within a broader context. With humor, heart, and a hip modern sensibility, journalists Jaya Saxena and Jess Zimmerman dispense witchy wisdom for the curious, the cynical, and anyone who could use a magical boost to get through the day. This ain’t your grandma’s grimoire!