Menu
Kitap Yorumu

canlabirsene: Carmilla

Asabi bir ergenken Bram Stoker’ın kaleme aldığı Dracula’yı okuduğum günden beri içinde vampir olan her şeye hop diye atlıyorum; durduramıyorum kendimi. Eskiden, yani yine ben ergenken, pek de kolay bulunmuyordu böyle şeyler. Sonrasında Twilight’ın patlamasıyla (ki o seriyi bile zevkle okudum; vampir açlığıma veriyorum) coşup gittiler. Aslında iyi bir şey olması lazımdı bunun, özellikle benim gibi okurlar için. Ancak “insan kanı içmeyen vampirler” veya “insanlığını özleyen vampirler” ya da “insanlara özenen vampirler” derken iş iyice zıvanadan çıktı. Vampirliğin özü kayboldu resmen. İşte Carmilla, bana vampirleri ve bu hikayelerin beni neden heyecanlandırdığını tekrar hatırlattı.

9789750712623_front_cover

Zaten hikaye Avrupa’da bir şatoda (kitaptaki adıyla ‘schloss’) başlayınca daha kafadan bir heyecan bastı beni. Babasıyla ve hizmetçileriyle bu şatoda yaşayan genç bir kız… Birdenbire misafirleri olan,  büyüleyici güzellikte, tuhaf huylara sahip bir misafir, Carmilla… Biz ‘babaya yavşar bu’ derken kıza sulanan bir misafir hatta… Ürkütücü binalar, kasvetli sokaklar, gri ormanlar ve kana olan açlığın yanı sıra akıl oyunları… Tam bir gotik vampir hikayesi yani!

Kitabın tanıtımında “Sheridan Le Fanu’nun kadınları, karanlığa eğilimleri ve ölüme yakınlıklarıyla, içimizdeki vampire ayna tutuyor” diye bir cümle var. Bunu da ana karakterimiz Laura ile babasına bakınca açıkça görebiliyoruz; Laura, biraz yaşından da olsa gerek bilinmeyene, karanlığa inanmaya daha meyilli. Babası ise her şeyi bilime bağlamaya meraklı. Le Fanu, son zamanlardaki pek çok örneğin tam tersine kan ve vahşet ile sekse değil, psikolojik gerilime ve karakterlerin içine işleyen karanlığa odaklanıyor.

“Edebiyatın ilk lezbiyen vampiri” Carmilla, atmosferiyle, bilinmezlikleriyle, tesadüfleriyle şaşırtacak sizi. Eğer Dracula’yı okuduysanız da Bram Stoker’ın bu kitaptan ne kadar etkilendiğini açıkça göreceksiniz. Bazı sahneler pat pat gelecek gözlerinizin önüne. Böyle orijinal bir hikaye bana çok iyi geldi açıkçası, umarım size de iyi gelir.

fanu

Tanıtım Yazısı:

Gençlik ve yalnızlık, güzel bir kızı doğaüstü güçlerin eline düşürebilir mi? Carmilla genç bir kız ile esrarengiz bir kadının ilişkisi üzerine kurulu bir öykü. Konuk olduğu malikâne ve çevresinde kısa sürede dehşetin ve ölümün ikizi haline gelen dişi bir vampirin, edebiyatın ilk lezbiyen vampirinin öyküsü.

Konusu, kişileri ve tekniğiyle Bram Stoker’ın Dracula’sı üzerinde azımsanamayacak izler bırakan, sonraları Edgar Allan Poe’nun deneyeceği gotik tarzıyla dikkat çeken Carmilla, çarpıcı ve bir o kadar da kışkırtıcı.

Sheridan Le Fanu’nün kadınları, karanlığa eğilimleri ve ölüme yakınlıklarıyla, içimizdeki vampire ayna tutuyor. Lezbiyen aşk, kıskançlık ve cinsel arzunun kıskacında, Carmilla, vampir motifini benliğimizin karanlık sureti olarak yüzümüze vuruyor.

Buradan satın alın; Sheridan Le Fanu – Carmilla Bu kitapla ne içilir: KAN! Şaka şaka. Kırmızı şarap için. Bu kitapla ne dinlenir: HIM – Vampire Heart ★★★★★ Bu yazının orijinali canlabirsene‘de yayınlandı. Her Ülkeden Bir Kitap projesinde İrlanda’ya Carmilla da eklendi. Aynı zamanda Kitaplık Kedisi 2015 Reading Challenge‘ın 19’uncu maddesi tamamlanmış oldu.]]>