Menu
Kitap Yorumu

Cesur Yeni Dünya

Pek çok insana göre Cesur Yeni Dünya’yı okumakta geç kalanlar arasındayım ancak okuyunca gördüm ki çok da bir şey kaçırmamışım aslında… Neden mi? Çünkü 1984, Biz ve Fahrenheit 451’i okudum. Cesur Yeni Dünya, ayrı bir baş yapıt tabii ama türünün örneklerine de benzediğini göz ardı etmemek gerekiyor diye düşünüyorum. 1984 kadar derin ve şiirsel olmasa da bazı kısımlar cidden aklımı uçurdu. İnsanlar hep insan olduğu ve dünya ne kadar gelişmiş gözükse de içindekilerin hırsları, istekleri, takıntıları aynı kaldığı için Aldous Huxley de Cesur Yeni Dünya’da ütopik gözüken ancak çığırından çıkmış bir dünyayı ele alıyor.

kitaki11

Huxley’nin dünyasında her şeyi ama HER ŞEYİ devlet kontrol ediyor. Bugün bize çok yabancı olmayan bir dünya aslında ama tabii çok daha farklı. İnsanlar doğurmuyor, çocuklar doğmuyor; hükümet tarafından üretiliyorlar. Kim olacaklarına, ne olacaklarına göre belirleniyor hem de. Yani aynı bugünkü gibi hangi seviyede vatandaşlar olacakları doğdukları an belli oluyor. Ancak onların bugüne göre bir dezavantajı var: öyle çok çalışayım da yükseleyim gibi bir şansları yok. Diğer yandan sevme, sevilme şansları da yok çünkü “herkes, herkesin.” Çocuklar daha küçüklükten cinsel oyunlar oynamaya başlıyorlar ve büyüyünce de herkes herkesle yatıyor. “Oh, ne güzel!” diyenler vardır belki ama gerçekten de hiç öyle değil.

Benzerlerinden farklı olan Bernard Marx, içerisinde yaşadığı dünyanın nasıl yanlış işlediğinin farkında olan bir adam. Bernard dünyasını sorgularken siz de bizim dünyamızı sorgularken bulacaksınız kendinizi. “Mükemmel” diye bir şey olmadığını, mükemmelliğin herkese göre değiştiğini yeniden anlayacaksınız. Kendimi bildim bileli “özgürlük, eşitlik!” diye bas bas bağıranlar var; ki ben de bunların olması gerektiğini düşünenlerdenim. Ancak insanlar, bugüne kadar olduğu gibi insan olmaya devam ettikleri sürece bunların gerçekleşemeyeceğini düşünerek umutsuzluğa kapılıyorum açıkçası.

Biraz karanlık, kafanızda binlerce sorunun uçuşmasını sağlayacak; tarih, psikoloji ve felsefeyi aynı anda yüzünüze fırlatacak bir roman arıyorsanız Cesur Yeni Dünya tam size göre.

★★★★★

Cesur Yeni Dünya ile Kitaplık Kedisi 2015 Reading Challenge‘ın 14’üncü maddesini tamamlamış bulunuyorum. Rory Gilmore Reading Challenge listesinden de bir kitap daha okumuş oluyorum.

]]>