Menu
Kitap Yorumu

Chuck Wendig ile eğlenceli bir “iyi hikâye nasıl yazılır?” dersi

chuck wendig kitap yorumu zimlicious kitap blogu

Chuck Wendig öncelikle hem çok komik bir adam hem de tam bir “geek.” Bazılarınız dilimize de çevrilmiş olan Karabakal kitabını okumuş olabilir. Bazılarınız Star Wars kitaplarından birini okumuş olabilir. Bazılarınız yazdığı veya yazar ekibinde bulunduğu çizgi romanları okumuş, dizi veya filmleri izlemiş olabilir. Hikâye anlatmak hakkında bir kitabı olduğunu görünce de tabii ki dayanamadım çünkü konular spesifik olsa da adam hikâye denen şeyi her formata başarılı bir şekilde uyarlamış. Neler söyleyeceğini ve ne gibi önerilerde bulunacağını çok merak ettim tabii ki.

Baştan şunu da söyleyeyim: Star Wars ve Die Hard filmlerinden çok fazla örnek veriyor. Eğer bu filmlere aşina değilseniz örnekler pek de işinize yaramayabilir. Uyarmadı demeyin!

Chuck Wendig iyi hikâye anlatabilmeye yönelik tavsiyeler veriyor

Yazı yazmakla ilgili kitapları seçerken çok dikkatli davranmaya çalışıyorum çünkü zaten uzun yıllardır hem okumak hem de yazmakla yakından haşır neşir olmuş ve üniversitede de gazetecilik okumuş bir şahıs olarak genelde verilen temel bilgiler beynime zaten kazınmış durumda. E zaten para kazandığım işin büyük kısmı da farklı platformlar için markalar adına yazı yazmaktan oluşuyor. Onun dışında orada burada yayınlanmış yazılarım da var (çok merak ederseniz bir kısmını contently sayfamda inceleyebilirsiniz). Ama olay şu ki yazmak da okumak gibi yalnız yapılan bir şey. Her yazarın, ne yazdığı fark etmeksizin süreci de farklı. Chuck Wendig Damn Fine Story isimli kitabında gramer, giriş-gelişme-sonuç gibi temel sayılacak bilgilerin ayrıntılarına girmiyor. Bu bilgiyi de vermiş olayım. O daha çok hikâye nasıl kurulur, karakterler ve ilişkileri nasıl oluşturulur, okuru heyecanlandırmak için nasıl gerilim yaratılır gibi meselelerden bahsediyor. En güzel yanı da tüm bu anlattıklarını roman, öykü, sinema, tiyatro, çizgi roman ve hatta video oyunları gibi farklı yazı türlerine uygulayabilirsiniz.

yazar chuck wendig
Yazar Chuck Wendig

Bir de bol küfürlü konuşuyor Chuck Wendig – onu da söylemeden geçmeyeyim. Komik bir adam olmasının da etkisiyle hikâye anlatmakla ilgili bir ders kitabı okuyormuşsunuz gibi değil de yazı işinde başarı elde etmiş bir insan sizinle kanka muhabbeti yapıyor gibi hissediyorsunuz. Bazı yerlerde yüksek sesle güldüm, bazı yerlerde (özellikle Buffy the Vampire Slayer göndermelerinde) yaptığı yorumlara “evet ya!” diye kendi kendime haykırdım. Şöyle önerileri var mesela kendisinin:

Hikâyenin konusunun dışsal bir şey olduğunu düşünürüz ama öyle değil. Bir iskelet gibi çoğu zaman içsel ve görünmez bir şey. Karakterler tarafından kontrol ediliyor. Karakterleri kontrol eden o değil.

Chuck Wendig gerçekten de “bir hikâye en iyi şekilde nasıl anlatılır?” sorusunu tatmin edici bir şekilde yanıtlıyor. O yüzden bir şeyler yazmaya ilginiz varsa okuyabilirseniz mutlaka okuyun derim. Ne yazık ki dilimize çevrileceğini düşünmüyorum ve bu da beni üzüyor. Çevrilirse de umarım başarılı bir çevirmenle çalışırlar çünkü kitaptaki hissin geçmesi çok ama çok önemli – diğer türlü ders kitabı okuyormuşuz gibi olur.

“Kim bu adam?” diye merak edenler de TerribleMinds isimli blogunu inceleyebilir. Oradaki birkaç yazısını okursanız zaten kitapta da nasıl bir içerikler karşılaşacağınızı az çok tahmin edebilirsiniz.

Zimlicious’taki diğer kitap yorumlarını incelemek için de buraya tıklayabilirsiniz.