Menu
Kitap Yorumu / Projeler

Çocuk kitapları candır; burası da orman değil!

çocuk kitapları hayır burası orman değil zimlicious kitap blogu

Çocuk kitapları, her zaman çok sevdiklerim arasında oldu. Hatta verdikleri dersler, kapılarını açtıkları dünyalar ile yaş almaya başladıkça daha da sevdim onları diyebilirim. Benim çocukken okuduğum kitaplar bugünkülere nazaran daha ağır ve zorlu olduğu içindir belki de… Kibritçi Kız’ı hatırlayan var mı mesela? O küçük kalbimi nasıl darlamıştı zamanında… Sonralarında, ergenlikte Gülten Dayıoğlu’nun kaleme aldığı Dört Kardeştiler ve Yeşil Kiraz da aynı şekilde… Tabii ki hepsini okumuyorum ama gözlemlediğim kadarıyla bugünkü çocuk kitapları daha bir neşeli gibi sanki. Ya da en azından daha fazla çocuğun “evet, bu benim!” diyebileceği türde.

Bu kitap vesilesiyle tanıştığım, ünlü çocuk kitapları yazarı Susanna Isern’in kaleme aldığı, Rocio Bonilla’nın çizimleriyle hayat bulan Hayır! BURASI ORMAN değil! de bence aynen bu minvalde bir kitap. Zaten, yine tabii gördüğüm kadarıyla, Günışığı Kitaplığı bu konuda oldukça emek harcıyor ve şahane çocuk kitapları basıyor. Çoğunu okuduktan sonra çocukları olan arkadaşlarıma hediye ediyorum ve duyduğum kadarıyla minik kankalarım da severek okuyorlar kitapları. Hayır! BURASI ORMAN değil! de mesela yüksek ihtimalle yine bu minik kankalarımdan birine gidecek. Çünkü o kadar sevimli ki!

Çocuk kitapları ile mutlu olmak

Evet, çocuk kitapları okuyunca mutlu oluyorum cidden. Tam uyku öncesi okuduğum Hayır! BURASI ORMAN değil! sayesinde de hem bebekler gibi uyudum, hem de çok net hatırlayamadığım minnoş rüyalar gördüm. Tek emin olduğum Pola’nın yanında, orman olmayan ormanda olduğum…

Küçük Pola ile “Hayır” demeyi öğrendiği gün tanışıyoruz. Yani daha ilk sayfadan kalbimi kazandı; ne yalan söyleyeyim! Çocuk kitapları bize hayır demeyi öğretmedi mesela; keşke öğretselerdi. Bugün bu kadar tepemize çıkamazlardı herhalde diye düşünüyorum. Ama neyse… Pola “hayır” demeyi öğreniyor öğrenmesine ama odasının bir anda ormana dönüşmesiyle birlikte her şeye hayır demenin iyi bir şey olmadığını da öğreniveriyor. Ancak ormanda tanıştığı hayvan dostları da o kadar tatlıydı ki, bana sorarsanız odası orman olsa da olurdu ama sonuçta Hayır! BURASI ORMAN değil! asıl konumuz.

3-8 yaş grubuna yönelik minnoş bir hikâye arayanlara şiddetle tavsiye ediyorum. Biraz daha büyük çocuklara yönelik olarak ise yine Günışığı Kitaplığı’ndan Parlak Fikir Pastası’nı tavsiye ederim (5-6-7’nci sınıflar için).

Tanıtım Yazısı

Hayır! Burası Orman Değil!

Küvette suaygırı, mutfakta goril…

İşte ormandasın!

Ödüllü İspanyol yazar Susanna Isern’den, minik okurları düşle gerçek arasında gezdiren sıcacık bir hikâye. Öpücük Ne Renktir? ve Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı gibi resimli öyküleriyle ülkemizde de çok sevilen sanatçı Rocio Bonilla’nın benzersiz desenleriyle renklenen kitap, görsel okumaya fırsat veren yalın anlatımı ve evrensel temalarıyla dikkati çekiyor. Ev yaşamındaki sorumlulukları ve aile içi iletişimin önemini hatırlatan eğlenceli öyküyü, küçükler de büyükler de gülümseyerek okuyacak.

Küçük Pola, her şeye “hayır” diyordu. Odasını toplamaya, dişlerini fırçalamaya, banyo yapmaya… hep “hayır” diye karşılık veriyordu. Bir gece kendini ormanda buluverdi. Odası, vahşi hayvanlar tarafından ele geçirilmiş; bütün eşyası aslan, suaygırı, şempanze ve diğerlerinin olmuştu. “Hayır” demeyi sürdürmek, Pola’nın bu balta girmemiş ormandan kurtulmasına yarayacak mıydı?..