Menu
Kitap Yorumu

Çocuk, Köstebek, Tilki ve At ve Hayat Dersleri

çocuk köstebek tilki ve at kitap yorumu zimlicious kitap blogu

Bu kitabı Kitaplık Kedisi ile birlikte yaptığımız Okur Sohbetleri Podcast’ine de konuk olan, İtalyan edebiyatından dilimize onlarca eser kazandırmış, Türkiye’nin en iyi çevirmenlerinden Eren Yücesan Cendey’in Instagram hikayelerinde gördüm. Kendisine hayranlığımızın yanı sıra çocuk kitaplarını ne kadar sevdiğimi de az çok fark etmişsinizdir diye düşünüyorum. E durum böyle olunca hızlıca plan yaptım: Çocuk, Köstebek, Tilki ve At kitabının ön siparişini verdim, yeni yılın ilk hafta sonu ben bu kitabı okurum dedim. Öyle de oldu; iyi ki oldu!

Siz de mutlaka sosyal medyada “Fikirtepe değil Paris olsa beğenirdiniz” tarzı paylaşımlara denk gelmişsinizdir. Şair Rupi Kaur’un Instagram tarafından kaldırılan ‘regl fotoğrafı’nı hatırlayanlarınız da belki vardır. İnsanların ekranların, klavyelerin arkasında olmanın rahatlığı ve bunun verdiği kontrolle sadece iyi, güzel, parlak anları (veya böyle göstermeye çalıştıkları anları) paylaşmaya çalıştığı, Kaur gibi gerçeklikleri gözler önüne koyanların ise “tü kaka” tavrıyla karşılandığı bir dijital dünyada yaşarken Çocuk, Köstebek, Tilki ve At kitabının yazarı, illüstratör Charlie Mackesy söylediği en cesurca şeyin yardım istemek olduğunu söyleyen at çiziminin bunca insan tarafından bu kadar sevilmiş, sahiplenilmiş olmasına şaşırmamak gerek.

“Söylediğin en cesurca şey neydi?” diye sordu çocuk.
“Yardım et,” dedi at.

çocuk köstebek tilki ve at illüstrasyon ingilizce

Sonuçta hepimiz daha iyisine, güzeline özenmek isteriz, evet. Hatta bu doğamızda var bence. Ama bu, Toni Morrison’ın Pecola’sı gibi en mavi gözleri isteyecek kadar kendimizi sevmeyecek, kabullenemeyecek hale getirmemeli bizi; hiçbirimiz bunu hak etmiyoruz. İşte bu yüzden de Çocuk, Köstebek, Tilki ve At gibi, yüksek sesle söyleyemediğimiz hatta belki kendimize bile itiraf edemediğimiz şeyleri önümüze koyan kitaplar içimizi ısıtıyor, yalnız olmadığımızı hissettiriyor.

Çocuk, Köstebek, Tilki ve At kitabında her yaşa hitap edecek hayat dersleri var

Kurguda sevmediğim, gıcık olduğum, hatta tokatlamak istediğim (bknz. Normal İnsanlar’daki tipler) çok fazla karakter oldu ama gerçekten “nefret ediyorum” diyebildiğim tek karakter Peter Pan’daki Wendy. Tamam, Peter’ın çocukluğunun bitmemesi biraz abartı olabilir, kabul. Ama Wendy’nin Varolmayan Ülke macerası sonrasında çocukluğunu, içindeki çocuğu tamamen geride bırakması çıldırttı, çıldırtıyor beni. Bana göre içimizdeki çocuk gerçekten kaybetmememiz gereken biri çünkü dünyaya bize hayatımız süresince dayatılan, zorla öğretilen şeylerden bağımsız bir şekilde bakıp, gördüklerini o şekilde yorumlayabiliyor; dayatılarla sınırlı kalmıyor analizlerini, yorumlarını yaparken. İşte Çocuk, Köstebek, Tilki ve At da bana bunu yeniden hatırlattı.

Zaten kısa ve şıp diye okunacak ancak üzerinde uzun uzun düşünmenizi, sindirmenizi gerektirecek bir kitap olduğundan ve spoiler vermek istemediğimden lafı uzatıp da konuya girmeyeceğim. Özetle, bir çocuk, köstebek, tilki ve at bir şekilde bir araya gelip arkadaş oluyor ve hayatın o kulağa basit gelen ancak beyin yakan sorularına yanıtlar arıyorlar. Buldukları cevaplar da beni hem tatmin etti hem de içimi ısıttı. Ve bir önemli notum daha var: pek çok sorunun çözümünün “pasta” olduğunu düşünen köstebeğe ayrıca bayıldım! Bazı durumlarda çözüm gerçekten pasta; haklı valla! Tankur Baler’in şahane çevirisiyle keyifle okuyunuz.

çocuk köstebek tilki ve at kitap kapakÇocuk, Köstebek, Tilki ve At Kitap Açıklaması

“Yaşamam Gereken Dünya Burası
Ama Keşke Orada Yaşasam
Dediğim Dünya, Mackesy’nin
Yarattığı Dünya.”

Elizabeth Gilbert

“Sevgi, Dostluk Ve İyi Kalplilik –
Bu Kitap Evrensel Bir Dil Konuşuyor.”

Bear Grylls

“Harika Bir Sanat Eseri Ve
İnsan Kalbine Açılan
Harika Bir Pencere.”

Richard Curtis

“Açıkcası Dünyanın Şu Anda Charlie’nin
Yapıtına İhtiyacı Var.”

Miranda Hart

(Tanıtım Bülteninden)