Menu
Film/TV / Müzik

Crazy Ex-Girlfriend izlemeyen kalmasın lütfen!

Crazy Ex-Girlfriend, uzun zamandır aradığım, izlerken hem kafamı boşaltmama yardım eden, hem de (çok fazla!) güldüren bir dizi oldu. Müzikal olması da cabası!

Crazy Ex-Girlfriend’in baş karakteri, minnoş Rachel Bloom’un canlandırdığı, Rebecca Bunch isimli çatlak bir kadın. New York’ta büyük ve prestijli bir firmada avukat olarak çalışıyor; dışarıdan bakıldığında hali vakti yerinde. Biraz daha yakın bakıldığında ise aslında mutsuz, monoton bir hayat yaşayan, bu hayatı da idame ettirmek için antidepresan gibi ilaçlara ihtiyaç duyan biri kendisi. Bir gün, 16 yaşındayken gittiği kampta çıktığı çocuk olan Josh Chan’le karşılaşıyor New York’ta. Josh, Rebecca’ya New York’ta aradığını bulamadığını, doğup büyüdüğü West Covina’ya döneceğini söylüyor. E adı üstünde, Rebecca da “Crazy Ex-Girlfriend” (deli eski kız arkadaş) olarak pılını pırtını toplayıp, bir anda West Covina’ya taşınıyor çocuğun peşinden…

Crazy Ex-Girlfriend

Dizinin açılışındaki, Rebecca’nın söylediği şarkının sözleri, Crazy Ex-Girlfriend’i çok güzel bir şekilde özetliyor aslında:

(Not: Hızlıca anlam çevirisi yaptım; aklınızda olsun)

New York’ta yorucu bir işte çalışıyordum

İyi para kazanıyordum ancak mutsuzdum

Bir gün çok fazla ağlıyordum ve taşınmaya karar verdim

West Covina, California’ya!

Yeni arkadaşlar ve yeni bir kariyer

Tesadüfen de Josh’ın yaşadığı yer

Ancak burada olmamın nedeni o değil!

Çok aşık olunca Crazy Ex-Girlfriend olabilir insan

Crazy Ex-Girlfriend, komedi olmasına komedi ama bir yandan da önemli sorunlara değiniyor. Rebecca, her zaman neşeli görünen, yüksek sesle konuşan, anında çılgın kararlar verip kendini izleyeni çok güldüren abuk subuk durumlarda bulan bir kadın. Josh Chan’e de sağlıksız bir şekilde takık! İlk önce Rebecca’nın bu abartı hali sırf komedi aşkına abartılmış gibi geliyor ama daha fazla izledikçe, kendisinin nasıl bu hale geldiğini de görebiliyoruz: varlığı, yokluğu bir, annesinden boşanmış bir baba, idealist ve baskıcı bir anne, sürekli ilgi çekmeye, sevilmeye, ilgilenilmeye çalışılarak geçirilmiş bir çocukluk… E haliyle kendine iyi hissettiren bir şeyi hatırlayınca (ki bu Josh Chan ile 16 yaşındayken geçirdiği zaman oluyor) onu tekrar yakalamak, sıkı sıkı tutmak ve hiç bırakmamak istiyor.

Crazy Ex-Girlfriend Rebecca’nın etrafındaki karakterlerin de kendi hikâyeleri, kendi dertleri var: mesela, yeni patronu gay olduğunu keşfediyor, babası hasta olduğu için hayalindeki okula gidemeyen Greg artık iyice alkolik olmuş ve üzüntülerini içkiyle, kendisi için zararlı olacağını bildiği ilişkilerle geçiştirmeye çalışıyor; Rebecca’nın en iyi arkadaşı olan Paula, evliliğinde mutsuz ve çocuklarıyla başı dertte… Daha fazla bölüm izledikçe, Josh Chan’in bile Rebecca’nın kafasındaki gibi bir adam olmadığını görüyoruz: o da kendine güvenmeyen, hiç bir şeye karar veremeyen bir adama dönüşüyor.

crazy ex-girlfriend

Bir yandan gülerken, bir yandan “yoooooook artık!” dediğiniz olaylara şaşıyorsunuz ama o kadar başarılı bir şekilde yazılmış ki Crazy Ex-Girlfriend, son nokta çılgınlıklara rağmen karakterler ve duygular inanılmaz gerçekçi. Crazy Ex-Girlfriend, aşk, arkadaşlık, mutluluk, eğlence gibi toz pembe temaların yanı sıra acı, stres, ihanet gibi zorlu temaları da barındırıyor. Ve tabii ki, diziye özel yazılan şarkılar da günlerce aklınıza takılıyor! Crazy Ex-Girlfriend, gerçek hayattan eğlenceli bir kaçış arayanlar ve özellikle de Romantik Komedi sevenler için kaçırılmaması gereken bir dizi.

Buyrun, bu da yukarıda bahsettiğim, ilk sezonun açılışı:

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=qzY3EaJTuJk[/embed]]]>

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.