Menu
Kitap Yorumu

Cunt, İngilizce'deki en çirkin kelime mi?

cover_cunt-400x528  

1) Cunt, İngilizce’deki en çirkin kelime mi? E evet. “Cunt” kelimesi, erkek-kadın fark etmeksizin herkesi inanılmaz rahatsız eden bir kelime İngilizce’de. Çok küfürlü konuşan, küfürle kavga eden tipler bile birinin canını gerçekten ama gerçekten yakmak isterlerse kullanıyorlar bu kelimeyi. Öncelikle bunu bir belirteyim istedim.

2) Kitabı bitirdikten sonra ilk düşüncem “keşke daha gençken okusaydım bunu” oldu. Kendi kendime, araştırarak, karşıma çıkan insanların hikayelerini dinleyerek öğrendiğim şeyleri tek bir kitapta öğrenebilir, belli konulardaki düşüncelerimi daha erken, daha hızlı şekillendirebilirdim belki… Feminism, dünya genelinde ağırlıklı olarak erkeklere sinirli olan, onlar tarafından canı acıtılmış kadınların oluşturduğu bir oluşum olarak görülüyor. “Feministim” diyenler arasında da, demeyenler arasında da bu olgunun aslında kadın-erkek eşitliğini savunduğunu anlamayanlar var. Feministliği “cool” gözükmek için kullananlar var. “Feministim dersem sevgili bulamam” diye korkan kadınlar var. Var da var, yani…

Cunt’ı okurken de gördüm ki agresif ve biraz da saldırgan olmak feministliğin bir parçası. Ancak bu, “erkekler ölsün!” tarzı bir agresiflik değil. Erkeklerin kadınları ezmesine karşı olan, eşitliği savunan, kadınların kendi haklarını koruması gerektiğini vurgulayan bir agresiflik. Ki bence feministlik, kadın-erkek eşitliğiyle sınırlı olan bir şey de değil: hangi renkten, ırktan, dinden, toplumdan olursa olsun hepimizin bu dünyanın vatandaşları olduğunu ve eşit olmamız gerektiğini açıklamaya çalışan bir kelime.

Cunt, kelimenin anlamının zaman içerisinde nasıl değiştiğinden başlayarak okullarda seks eğitimine kadar pek çok konuya değiniyor. Yazarın kişisel görüşlerinin bazıları bana fazla aşırı geldi ama yine de dünyaya farklı bir açıdan bakmak için herkesin okuması gereken bir kitap.

★★★

Bu kitap ile Kitaplık Kedisi 2015 Reading Challenge’ın 7’nci maddesini de halletmiş bulunuyorum.

]]>