Menu
Kitap Yorumu / Projeler

Davide Cali ve Okuldaki Hayalci Dizisi: Ah, başıma gelenler!

david cali kitap okuldaki hayalci dizisi zimlicious kitap blogu

Günışığı Kitaplığı sayesinde gerçekten birbirinden sevimli çocuk kitapları okuyorum! Davide Cali ile de yine onlar sayesinde tanıştım. İsviçre doğumlu, İtalyan yazar Davide Cali, meğerse çocukların ve gençlerin dünyasını yıllardır renklendiriyormuş ve kitapları 25’ten fazla ülkede yayınlanıp, pek çok dile çevrilmiş. Benim kendisiyle tanışmam, dilimize yeni çevrilen Okuldaki Hayalci Dizisinin ilk iki kitabı olan Ödevimi Yapamadım Çünkü Acayip Şeyler Oldu ve Okula Gelirken Çok Komik Şeyler Oldu ile oldu. Zaten kitapların isimlerinden bile ne kadar sevimli oldukları anlaşılıyor, değil mi?

Davide Cali hikâyelerini görsel bir şölene çeviren isim ise Fransız illüstratör Benjamin Chaud. Onun da altmıştan fazla kitabı yayınlanmış ve kendisini biraz stalk’ladığımda gördüm ki çizimleri gerçekten inanılmaz sevimli ve ağırlıklı olarak çocuk kitapları için çizim yapmış. Çizim yaptığı kitapların sadece kapaklarına bile bakınca insanın eline alıp, içinde kaybolası geliyor!

Davide Cali bizim okul zamanımıza da yetişseydi keşke

Ben de zamanında ödev yapamadığı veya okula geç kaldığı zaman bahane üstüne bahane üretmiş bir nesilden geliyorum; ki bunun nesille de alakası yok bence. Bu işler hep böyle devam edecek! Ama şöyle farklar oluyordur elbet: Biz “bilgisayarım bozuldu” diyebiliyorken, annelerimiz kendi zamanlarında bunu söyleyemeyip, “köpek ödevimi yedi” diyordu. Ama Davide Cali, tüm bunlara inanılmaz yaratıcı bahaneler eklemiş! Öyle ki, “Davide Cali kitapları benim zamanımda da olsaydı keşke de buradan bahane çalsaydım” dedim kendi kendime…

Okuldaki Hayalci Dizisinin ilk kitabı Ödevimi Yapamadım Çünkü Acayip Şeyler Oldu’da tam da ismindeki gibi ödevini yapamayan bir çocuğun bunun için bulduğu bahanelere tanık oluyoruz. Elektrik kesildi, kalemim kırıldı, kedim defterimi yedi gibi klasik bahaneler beklemeyin tabii kendisinden. Onun o inanılmaz hayal dünyasında ödev yapamamasının nedenleri arasında daha eğlenceli bahaneler var: mesela UFO’lar tarafından kaçırılması, Elf’lerin bütün kalemlerini saklaması, odunları bitince ısınabilmek için tüm kitaplarını feda etmesi gibi sebepler bulunuyor.

Dizinin ikinci kitabı Okula Gelirken Çok Komik Şeyler Oldu’da ise bir önceki hikâyede ödevini yapamamasını hayal gücüyle açıklamaya çalışan çocuk bu sefer de okula neden geç kaldığını açıklamaya çalışıyor. Yine öyle gelir-geçer, klasik bahaneler değil hiçbiri! Sihirli bir flüt çalan oğlanın peşine mi takılmasın, küçük bir kızın babaannesinin evini bulmasına mı yardım etmesin, resmi geçit yapan fillere mi takılmasın; daha neler neler! Davide Cali, bu ikinci kitapta masallara yaptığı göndermelerle de benden yüksek puan aldı. Okula geç kalan çocuk, adeta masallar diyarında kaybolmuş gibiydi. Bir an Alice Harikalar Diyarı’ndayken, bir diğerinde Kırmızı Başlıklı Kız’a, oradan da Hansel ve Gretel’e atlıyor resmen.

Peki öğretmeni tüm bunlara inanıyor mu? E onu da okuyup görün artık.

Ödevimi Yapamadım Çünkü Acayip Şeyler Oldu Tanıtım Yazısı

davide cali kitap ödevimi yapamadım çünkü acayip şeyler oldu

Eee, ödevini neden yapmadın bakalım?”

“Ödevimi yapmadım çünkü… Maymun dolu bir uçak arka bahçemize iniş yaptı. Asi bir robot evimizi yerle bir etti. Elfler tüm kalemlerimi sakladı. Bilirsiniz, klasik şeyler işte…”

Dünyaca ünlü sanatçılar Davide Cali ve Benjamin Chaud’dan küçük büyük herkesi çok güldürecek bir dizi. Ödevini yapmayan bir çocuğun sınırsız hayal gücünü yansıtan ilk kitapta uzaylılar, dev sürüngenler, Robin Hood, etobur bitkiler ve daha nicesi var. Dizi, kıpır kıpır öyküleri ve çarpıcı desenleriyle olağanüstü, eğlenceli bir okuma deneyimi sunuyor.

Okula Gelirken Çok Komik Şeyler Oldu Tanıtım Yazısı

davide cali kitap okula gelirken çok komik şeyler oldu

Eee, bu sabah okula neden geç kaldın?”

“İnanmayacaksınız ama, her şey dev karıncaların kahvaltımı çalmasıyla başladı. Sonra kötü ninjaların saldırısına uğradım. Dünyayı uzaylılardan korumam istendi!.. Neler neler geldi başıma!”

Dünyaca ünlü sanatçılar Davide Cali ve Benjamin Chaud’dan küçük büyük herkesi çok güldürecek bir dizi. Okula geç kalan bir çocuğun sınırsız hayal gücünü yansıtan ikinci kitapta, Fareli Köyün Kavalcısı, Kırmızı Başlıklı Kız, Yeti, resmi geçit yapan filler ve daha nicesi var. Dizi, kıpır kıpır öyküleri ve çarpıcı desenleriyle olağanüstü, eğlenceli bir okuma deneyimi sunuyor.

Davide Cali’yi Her Ülkeden Bir Kitap projesinde de İsviçre’ye ekledim gitti valla.