Menu
Film/TV

Destination Wedding: yeni favori filmimi buldum

destination wedding istikamet düğün film netflix türkiye

Tekrardan Romantik Komedi hastasıyım dememe gerek var mı? Bence yok. Dalga geçen geçsin, yargılayan yargılasın; seviyorum, kardeşim! Film hakkında uzman olmayabilirim ama romantik komediler benden sorulur. Ve yeni favorimi buldum: Destination Wedding.

Destination Wedding (İstikamet: Düğün) filmini sadece Keanu Reeves ve Winona Ryder’ı bir arada gördüğüm için merak etmiştim. Ne türüne baktım, ne hikâyesine. Ama isminden az çok olaylı olacağını tahmin ettim tabii. Burada da bir parantez açmam gerekirse filmin isminin Türkçe çevirisinin yanıltıcı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim: “destination wedding” demek, düğünün çiftin ve yakınlarının yaşadığı bölgede, şehirde yapılması yerine uzak bir yerde yapılması demek. E durum böyle olunca da düğüne katılacak herkes iki-üç gününü birlikte, dip dibe geçirmek zorunda kalıyor tabii. Olay çıkmasın da ne olsun!

Winona Ryder ile Keanu Reeves’i ayrı ayrı da seviyorum ama beraber daha bir seviyorum. Destination Wedding de cidden hayal kırıklığı olmadı. Hatta ve hatta diyaloglar içinden pek çok cümleyi çalıp, orada burada kullanmaya başladım bile. Kelimeleri ne kadar sevdiğimi bilenler, bu filme karşı boş kalamayacağımı tahmin etmişlerdir. 

destination wedding istikamet düğün film netflix türkiye

Destination Wedding: vıdı vıdının sonu aşka çıkarsa

Çoğu aşk didişmekle başlıyor; bunu biliyoruz artık. Ama Frank (Keanu Reeves) ve Lindsey’nin (Winona Ryder) didişmesi öyle böyle bir şey değil. Birbirlerine o kadar becerikli, “edebi” denecek bir şekilde sokup sokuşturuyorlar ki hayran kaldım. Film, aynı zamanda bu seviyede, abartı düğünlerle de dalga geçtiği için kalbimi fethetti– kendi mutluluğun için sevdiklerine işkence çektirmenin mantığını hiçbir zaman anlayamadım, anlayamayacağım. Şimdiye kadar zevk aldığım düğünler de yakın arkadaşlarımınkiler oldu sadece. Yani özellikle bir Destination Wedding söz konusu olduğu zaman Frank ve Lindsey gibi istemeye istemeye, fasulye eleman gibi gidiyorsanız işiniz iş. Ama tünelin sonunda ışık da var: tam onların başına geldiği gibi zor bela da olsa aşkı bulabilirsiniz!

“Seviyorum!” diye haykırıyorum ama bir yandan da “beni bu romantik komediler mahvetti” demekten alamıyorum kendimi. Çünkü en karanlık durumlarda bile kurgu bir ışık tutuveriyorlar her şeye. Lindsey yine bir derece, biraz daha “normal” bir karakter gibi geldi bana. Altı sene uzun bir zaman olsa da kalbi fena kırılmış ve hayata onun acısıyla, onun getirdiği terslik ve mutsuzlukla devam ediyor. Frank ise başlı başına bir vaka: kendi de dahil hiç kimseyi, hiç bir şeyi sevmiyor. Her ne kadar ilk başlarda yaptıkları iş, vs. gibi nedenlerden dolayı farklı kutuplar gibi görünseler de Frank ve Lindsey’nin ortak noktası inanılmaz mutsuz insanlar olup, dünyanın geri kalanından nefret etmeleri. 

destination wedding istikamet düğün film poster netflix türkiye

1 saat 27 dakika boyunca hiç durmadan konuşan insanlar izlenir mi?

Destination Wedding, konu olarak olmasa da hava olarak bana Before Sunrise, Before Sunset, Before Midnight üçlemesini hatırlattı. Bu üç filmde de Celine ve Jesse’nin aralarındaki sohbete tanık oluyorduk. Aksiyon bakımından pek bir şey yoktu; sokaklarda dolanıyor, bir yerlerde çay-kahve içiyor, arabada yol alıyorlardı mesela. Destination Wedding de aynı şekilde: filmin merkezinde Frank ve Lindsey ve onların ağızlarından çıkan, kimi zaman bol küfürlü cümleler var. En sevdiğim!

İki insanın sevmedikleri insanlarla, sevmedikleri bir yerde birkaç gün işkence çekmesinden bu kadar zevk almam bana yine “yoksa ben psikopat mıyım?” sorusunu sorduruyor ama izlerseniz cidden anlayacaksınız. Hem sonu da romantik komedi kurallarına uygun bir şekilde mutlu bitti; onlar için de iyi oldu yani. Anti-romantik-komedi-romantik-komedisi gibi bir şey. Son bir-iki yıldaki ruh halime de çok hitap etti bu arada ama sizi bilmem. Netflix Türkiye’ye de düşmüş; rahat rahat izleyin!

Buyrun, fragmanı da bura: