Menu
Kitap Yorumu

Disco Sour: Teknoloji, politikaya bulaşırsa?

disco sour kitap

Disco Sour: çöpçatanlık uygulamaları seçimlere bulaşırsa?

İsmi zor ana karakterimiz Bastian Balthazar Bux, Avrupalı sivil toplum ve yerel hükümet ağı olan The Federation’ın önde gelen üyelerinden, çalışanlarından biri. Ancak onunla tanıştığımız sırada keyfi pek yerinde değil: bir çöpçatanlık uygulaması üzerinden ilişkisi bitirilmiş (yani, birinin sizinle SMS üzerinden ayrıldığını hayal edin, ona benzer bir durum olsa gerek) ve bu nedenle tek yapmak istediği bol bol alkol almak ve aşk meşk hakkında ne varsa unutmak. Ancak diğer yandan yetişmesi gereken konferansları, bulması gereken, buğulu beyin yanılgıları arasında kaybettiği ve hayatının ona bağlı olduğu bir cep telefonu var. Buralar tanıdık geliyor, değil mi?

Bir de çöpçatanlık uygulaması benzeri ancak seçimlerde insanların partileri sağa, sola atarak oy verebileceği bir uygulamayı geliştiren Nathan Ziggy Zukowsky var. Nathan’ın bu uygulamayı bir yere satarak hayata geçirmesi, Bastian’ın şimdiye kadar uğruna çalıştığı her şeyi çöpe atabilir. Yani, Bastian’ın karşısında önemli bir görev var: demokrasiyi kurtarmak!

Disco Sour, çok fazla politik bilgiyle dolu bir kitap. Bu kısmı biraz illallah dedirse de özellikle teknolojiye nasıl bağımlı olduğumuzu, bir basit uygulamanın bile dünyayı nasıl alt üst edebileceğini gösterişini sevdim. Bu konuyla ilgili her yazımda söylediğim gibi, büyük hayranı ve takipçisi olduğum teknoloji yanlış ellere düştüğünde ve yanlış kullanıldığında çok ama çok tehlikeli olabilir— ve bu sadece bilgilerimiz çalınabileceği için de değil; beyin yıkayıcılara esnek, kolay kullanılabilir, insanlara rahatça ulaşabilecekleri platformlar verdiği için.]]>