Menu
Kitap Yorumu

Doğaya Fısıldayan Çocuklar var mıdır? Varmış!

doğaya fısıldayan çocuklar zimlicious kitap blogu

Çocuk kitaplarını ne kadar çok sevdiğimi söylemiyorum artık; azıcık da olsa takip ediyorsanız biliyorsunuzdur artık. Luigi Ballerini ile de Günışığı Kitaplığı sayesinde, Parlak Fikir Pastası kitabı ile tanışmıştım. Hatta o dönem peş peşe, workshop yapmak için önce Şanlıurfa’ya, hemen arkasından da Trabzon’a gittiğim bir dönemdi ve Şanlıurfa’nın kavuran sıcağında limonatamı yudumlarken bayıla bayıla, canım pasta çeke çeke okumuştum. Doğaya Fısıldayan Çocuklar da yazarın yine Günışığı Kitaplığı tarafından dilimize kazandırılan bir diğer, bir o kadar minnoş kitabı.

Oldum olası bitkileri obje gibi görenlere, özellikle de “hayvan yemiyorum çünkü onlar canlı; onların hisleri var” deyip de sadece bitki yiyenlere mesela uyuz oldum. Ben gerçi cansız objelerle de sık sık konuşmamla biliniyorum ama özellikle çiçeklerle, ağaçlarla da çok konuşurum küçüklüğümden beri. Evde boynu bükülmüş bir orkidem var mesela. YouTube’dan video izleye izleye kendisini temizleyip yeniden ektim ve ilaç vermemin yanı sıra konuşuyorum da onunla sohbet iyi gelir diye umarak. Doğaya Fısıldayan Çocuklar da çiçeklerle konuşan, Nico isimli bir kızın bu ‘tuhaf’ özelliğini ele alıyor: ama onunki benimkinden farklı çünkü o bir de çiçekleri duyabiliyor! Çiçekler ona geri konuşuyor yani.

Doğaya Fısıldayan Çocuklar varsa da büyüklere kesin söylemiyorlardır

doğaya fısıldayan çocuklar luigi ballerini

Kitabın asıl ana karakteri Andrea (oğlanmış bu arada; ismini ilk okuduğumda kız sanmıştım), disleksiden mustarip, yakın ailesi dışında çok fazla kimseyle muhatap olmayan bir çocuk. Amcası, yaz aylarında evlerini kiraya vermeye kadar veriyor ve normalde yaşlıların kiraladığı evi biraz daha genç bir ailenin kiralaması sayesinde Andrea, çiçeklere fısıldayan Nico ile tanışıyor.

“Gerçekten de hava kirliliğinden ve gürültüden kaçarak, kırsalda birkaç haftanın tadını çıkarmak isteyen o kadar çok insan vardı ki, Antonio Amca’nın evinin kapalı ve boş kaldığı bir yaz hiç olmadı!”

4’üncü, 5’inci ve 6’ncı sınıfa giden öğrencilerin yaş grubuna uygun olan Doğaya Fısıldayan Çocuklar pek çok yönden inanılmaz sevimli. 1) Çocuklara doğanın yaşayan, nefes alıp veren bir varlık olduğunu net bir şekilde gösteriyor, 2) “Tuhaf” bulduğunuz özelliklerinizin sizi farklı, değerli yapan şeyler olduğunu ortaya koyuyor, 3) Büyüklere ise içlerindeki çocuğu kaybetmemeleri gerektiğini hatırlatıyor.

“O da fark etmişti ki, büyükler çoğu zaman çocukları dinlemiyor, onlarla konuşmuyor ve her şeyden önce de onların söylediklerine inanmıyorlardı.”

En önemlisi de Doğaya Fısıldayan Çocuklar toprağın mutluluk olmadan yaşayamayacağını gözler önüne seriyor. Dünyanın bir pandemi sınavıyla karşı karşıya olduğu bu günlerde umarım daha fazla insan doğanın dengesini bozmanın, bazı şeyleri fazla kurcalayıp zorlamanın, batırmanın ne kadar kötü durumları getirebileceğini açıkça görmüştür. Yazarın ülkesi İtalya’nın da ben bu satırları yazarken en kötü durumda olan ülkelerden biri olması çok üzücü. Umuyorum hep birlikte, minimum hasarla, kayıpla atlatırız bu günleri.

Doğaya Fısıldayan Çocuklar Tanıtım Yazısı

Doğayla çocukluğun ortak dilinden unutulmaz bir yaz…

İtalyan Andersen ödüllü romanı Parlak Fikir Pastası ile çok sevilen Luigi Ballerini, bu kez her yaştan okuru çocukluğun unutulmaz yaz tatillerine, iz bırakan arkadaşlıklara götürüyor. Çok farklı iki çocuğun yürekleri ısıtan öyküsünü, doğayla harmanlayan yazar, büyülü gerçekçi kurgusuyla pastoral bir dünya resmediyor. Mutluluğun, keşiflerin ve hayal gücünün sınırlarında dolaşırken, kaygıları ve önyargıları yıkıyor, naif ve samimi bir değişimi fısıldıyor. Arkadaşlığın ve çiçeklerin iyileştirici gücünü duyumsatan roman, çocukluk enerjisiyle dolu sıcacık bir okuma deneyimi sunuyor.

Konu Özeti

Çiftlikte, kalabalıktan uzakta yaşayan Andrea, disleksik olduğunu öğrenmesi dışında, sıradan bir yaz geçireceğini sanır. Oysa tatil kiracıları Nico ve ailesinin çıkagelmesiyle günleri ummadığı kadar renklenir. İki arkadaş kırlarda koşuşturur, keşifler yaparlar. Bir gün Nico ona, çiçeklerle ilgili kimseye anlatmadığı bir sırrını açınca, gizemli bir arayışa girerler. Doğanın diliyle konuşmak ve mutluluk arasında gerçekten bir bağ var mıdır?..

Doğaya Fısıldayan Çocuklar da Her Ülkeden Bir Kitap projesinde İtalya’ya eklendi.