Menu
Kitap Yorumu

Dorothy Must Die – Oz Büyücüsü'ne başka bir bakış açısı

9780062280671

Oz Büyücüsü kitaplarını benim gibi küçükken okuyup sevdiyseniz, hatta Oz Büyücüsü filmini izleyip her ayakkabı giydiğiniz Judy Garland gibi topuklarınızı birbirine vurduysanız uzak durun bu kitaptan. Bildiğiniz veya bilmediğiniz gibi, 1939 yılında çekilen Oz Büyücüsü filmi “technicolor” filmlerin ilk örneklerinden olması ile meşhur. Bu kitapta ise hikayenin bütün rengi çekilmiş; oldukça gri, kasvetli bir Oz çıkmış ortaya.

Klasiklerin, birlikte büyüdüğüm hikayelerin farklı uyarlamalarını okuyunca/izleyince ya çok seviyorum, ya da direkt tiksiniyorum. Dorothy Must Die, ikinci kategoriye girenlerden biri oldu. Geçtiğimiz yıl çıkan Muhteşem ve Kudretli Oz filmini izleyeceğim zaman da çok gerilmiştim ya sevmezsem diye, ama ona bile bayıldım valla. Teksas’lı bir kızın Dorothy’nin kötüleştiği, onun öldürülmesi gerektiği Oz’daki maceralarının ilki ise sinir etti beni.

Neden diyecek olursanız…

  1. Hikayenin başlaması bile çok uzun sürdü. Hele ki orijinalini bilenler, sevenler daha da sıkılacaklar.
  2. Ana karakter Amy Gumm o kadar mıymıy ki Oz’a gitmeyi bile haketmiyor; haksızlık valla!
  3. Merak uyandırılmaya çalışılan kısımlarda sonunda ne çıkacağı o kadar belli ki insan kendini biraz aptal hissediyor
  4. Oz’daki herkes acı çekerken araya sıkıştırılan aşk meşk bana uymadı. Önce iş, sonra oyun çocuğum!
  5. Bu biraz spoiler olacak ama Amy, Dorothy’yi öldürmeyi beceremiyor bile. Durum böyle olunca serinin devamında yazar neyi ne kadar kıvırmak zorunda kalır, ne tür zorluklar yaratır göreceğiz. Yani ben merak edip de bakmayacağım ama okuyacak olanlar görürler.
]]>