Menu
Kitap Yorumu

Drew Barrymore kitap yazmış ama yazmasa da olurmuş sanki?

E.T. filmini sinemada izleyen bir kız çocuğuysanız ve bu minnoş yaratıkla olan ilişkisinden dolayı Drew Barrymore’u kıskandıysanız ve sonrasında da “tatlı kadınmış ya” diyerek kariyerini takip ettiyseniz “Drew Barrymore kitap yazmış” deseler siz de merak edersiniz, itiraf edin. Kitap yazmış olmasına şaşırmadım açıkçası ama Wildflower isimli kitabını GoodReads’e girerken geçmişte başka kitaplar yazmış olduğunu da görünce şaşırdım. Dediğim gibi, 90’lardan beri sevdiğim ve takip ettiğim bir isim olduğu için şaşırdım sanırım; ruhum bile duymamış çünkü! Ama en son kitabı Wildflower sonrasında (ki bu da çıkalı altı yıl falan olmuş; D&R’da görünce almıştım, anca okudum) diğerlerini de merak ettin mi derseniz etmedim valla.

Drew Barrymore’un nasıl ünlü olduğunu az çok duymuşsunuzdur: oyunculuğa bebekken başlıyor. Babası sorunlu bir tip, pek de ortada yok zaten. Annesi Drew’nun menajerliğini üstleniyor ama eski haberleri, vs. hatırlarsanız onun da sorunsuz olduğu söylenemez. Drew, şöhrete ulaşırken, ulaştığında ve sonrasında daha çok küçük yaşta uyuşturucu kullanmaktan rehabilitasyon merkezine yatırılmaya kadar pek çok şey yaşıyor. Birden fazla kez nişanlandığı (ki ilki 19 yaşındayken hatta) ve evlendiği için tabii ki paparazzilerin radarından da düşmüyor. “Şimdi neler yapıyor?” diye bir baktım da… Prodüksiyon şirketini devam ettiriyor, makyaj ürünleri, vs. markası var, anne olmuş, oyunculuğa devam ediyor ve eskiden olduğu gibi şimdi de tatlı mı tatlı bir kadın bana sorarsanız. Ancak Wildflower’da iddia ettiği kadar kitap okuduğuna inanamadım ben kendi yazdıklarına bakınca…

drew barrymore kitap wildflower
Fotoğraf kaynak: celebzz.com

Drew Barrymore kitap yazmasa mıydı acaba?

Bu kadar göz önünde ve bu kadar olayı bir hayat yaşayan bir karakterin yazdıklarını çoğumuz merak ederiz bence. Ben ettim en azından. Yine yaşadıklarından bahsetmiş Drew Wildflower’da, hakkını yemeyeyim ama bana işine gelen şeylerden, işine geldiği şekilde bahsetmiş gibi geldi. Sanki boş bir defteri açmış, “bugün aklıma hangi anılarım geliyor?” diye günlük tutmaya başlamış ve onlar o an anlatmak istedikleri olmuş. Başkasının okumasına uygun gördükleri. Çok okumak dışında yalan dolan olan veya gerçeği yansıtmayan bir şey varmış gibi gelmedi bana. Tonu da samimiydi ama dediğim gibi ne yazık ki iyi bir yazar değil ve asıl merak edeceğiniz kısımları da ya atlamış ya da çok kısa ve ayrıntısız bir şekilde geçmiş. İşte temelde bu nedenle “Drew Barrymore kitap yazmasa mıymış acaba?” diye sorarken buldum kendimi.

İçindekileri boşaltmasına ve bazı kişileri kağıt üstünde de affetmesine yaradıysa ne mutlu ona. Ki yaramıştır da bence. Mesela kitapta annesini ve babasını iyi ebeveynler olamadıkları için suçlamadığını söylüyor. Çiçeklere olan özel ilgisinin nereden gelmiş olabileceğinden biraz bahsediyor. Annelikle ilgili deneyimlerinden, çocuklarına neler öğretmeye çalıştığından bahsediyor. İçinde birkaç tane “ünlü oyuncu” anısı da var ama ne anlattığını şu an net bir şekilde hatırlıyorum dersem yalan olur: tek hatırladığım Charlie’s Angels filmlerinden biri sırasında Cameron Diaz’la bir şeyler yaşadıkları. Dili ve anlatımı gerçekten akılda kalıcı değil ama aklımda kalmamasının bir diğer nedeni de yine bahsettiğim gibi kendisi için önemli olduğu belli olan ama benim pek de ilgimi çekmeyen konulardan bahsetmesi.

Siz de benim gibi “Aaaa, Drew Barrymore kitap yazmış!” diye heyecanlanıyorsanız okuyun tabii ama çok da büyük beklentilere girmeyin derim. Gördüğüm kadarıyla henüz Türkçe çevirisi yok; yayınlanmasının üstünden altıdan fazla yıl geçtiğinden şimdiden sonra da olur mu bilmiyorum ama merak etmeyin, okumazsanız dedikodu falan kaçırmıyorsunuz!

NOT: Hepsi okumaya değer olmasa da Kitap yazan aktörler: Tom Hanks’ten Tina Fey’e başlıklı yazıma da göz atın derim.

Bir de Drew’nun sohbeti yazısından çok daha tatlı. İzlemek isteyenler için kitap turnesi kapsamında yaptığı söyleşiyi buraya bırakıyorum: