Menu
Film/TV

Dünyanın sonu için bir arkadaş aranıyor!

kinopoisk.ruIMDB’nin Türkçe’ye “İlk ve Son Aşkım” olarak çevirdiği bu filmde çok tanındık isimler olmasına rağmen benim kendisini keşfetmem biraz tuhaf bir yolla oldu. The Romantics‘i izlerken bir şarkıya fena tutuldum. İnternete aklımda kaldığı kadarıyla sözlerini yazınca Lorene Scafaria‘ya ulaşmak zor olmadı. (Tutulduğum şarkı, We Can’t Be Friends‘di bu arada. Hala playlistlerimde döndürüyorum kendisini). “Kim bilir başka ne güzel şarkılar yazmıştır bu kadın!” diyerek, heyecanla Scarafia’yı da arayınca on parmağında on marifet bir abla olduğunu bulmak zor olmadı. Özetle, Seeking a Friend at the End of the World, Lorene Scafaria’nın yazıp, yönettiği bir film.

Olayımız şu: Steve Carell‘ın canlandırdığı Dodge, eşi tarafından terk edilen, yalnız bir adam. Matilda isimli bir meteorun da dünyaya çarpıp, gezegeni ortadan kaldırmasına sayılı günler kalmış. Bir akşam, Keria Knightley‘nin canlandırdığı Penny’yi camının önündeki acil çıkış basamaklarında ağlamaklı bir halde buluyor Dodge. Birlikte sohbet ediyor, televizyon izliyorlar. Ertesi sabah ise herkes kendi yoluna gidiyor gibi görünüyor. Ancak tabii dünyanın sonu bu kadar yakınken ne olacağı belli olmaz, bu ikili de Dodge’ın parkta bulduğu sevimli köpeği de yanlarına alarak ölmeden önce akıllarına takılan şeyleri başarabilmek amacıyla yollara düşüyorlar…

seeking a friend buckwalter 615 focus

Dünyanın sonuyla ilgili çok fazla film çekildi haliyle şimdiye kadar. Aklımda kalanlardan This Is the End (Buraya Kadar) kahkahalarla güldüren cinstendi. Melancholia insanı farklı boyuta taşıyan, The Road (Yol) ise inanılmaz asap bozucu cinsten. Seeking a Friend at the End of the World’ün farkı ise hem güldüren, hem düşündüren, hem ağlamanın eşiğine getiren bir film olması. Sayılı gün kaldığını bilseydim ne yapardım diye tekrardan bir düşündüm izlerken. Ailemin yanına mı giderim, uzun süredir görmediğim, çok sevdiğim arkadaşlarımın peşine mi düşerim, yoksa yakındaki arkadaşlarıma doğru mu yol alırım, ya da iyice kitlenir, stresten, korkudan, kafa karışıklığından, yapamadığım, söyleyemediğim şeylerin pişmanlığından koltuğa mı çakılır kalırım?

Sonuç olarak, dünya üstüme üstüme geldiğinde, kafa dağıtmak ve kendimi iyi hissetmek için izleyebileceğim bir film daha bulmuş oldum. Buyrun, trailer’ını buradan izleyin:

[embed]http://www.youtube.com/watch?v=m7FKVAuDv8M[/embed]  ]]>

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.