Menu
Kitap Yorumu / Kitaptan Filme

Dünyanın Sonundaki Ev: Kitap & Film

AthomeEndWorld01Geçtiğimiz hafta CAN’la Bir Sene‘de Michael Cunningham’in Dünyanın Sonundaki Ev isimli, efsane romanını yorumladım. Bu yazıyı okumadan önce CAN’la Bir Sene’deki Dünyanın Sonundaki Ev yorumu sayfasını ziyaret etmenizi öneriyorum. Eğer filmi izlediyseniz ama kitabı okumadıysanız, yine CAN’la Bir Sene’deki Dünyanın Sonundaki Ev yorumu sayfasını ziyaret etmenizi öneriyorum. Eğer kitabı okuduysanız ama filmi izlemediyseniz de bu filmi hemen izleyin diyorum.

Konusuna falan girip baymayacağım sizi, onun için yine kitap yorumunu okumanızı öneriyorum. Filme gelince ise… İzlemeye başlamadan önce sadece Colin Farrell‘ın başrolde olduğunu biliyordum film hakkında. E kitabı da okuduğum için haliyle kendisinin Bobby Morrow’u oynadığını tahmin etmek zor değildi. İzlemeye başladıktan sonra ise şoktan şoka koşmaya başladım: “nasıl bu kadar iyi, sevilen aktörleri bir araya toplamışlar!” diye aklım uçtu valla. Genç Jonathan’ı Harris Allan tatlışı oynamış mesela. Büyüyünce ise tatlış Dallas Roberts oluyor. Jonathan’ın annesi Alice Sissy Spacek ve New York’taki ev arkadaşı, sonrasında Bobby’nin de, Jonathan’ın da hayatında önemli yere sahip olacak Clare ise Robim Wright olarak çıkıyor karşımıza. Çok iyi değil mi? home_at_the_end_of_the_world_xlg

Bu filmin IMDB‘de 6,8 puancık almış olmasına da inanamadım açıkçası. İlk başta epey tırstım filmler kitapları kadar iyi olamadığı için. Hatta kitapta çok etkilendiğim ceket simgesini göremeyince de daha filmin en başında “al işte” diye bıdı bıdı ettim kendi kendime. Ama sonra bu yorumlarımı yuttum teker teker çünkü senaryoyu Michael Cunningham‘ciğim kendisi yazmış ve bu oldukça belli oluyor. E ne duruyorsunuz? Hadi bulun şu filmi de izleyin!

 ]]>

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.