Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri / Kitap Yorumu

Edebiyatın en garip aileleri

edebiyatın en garip aileleri zimlicious kitap blogu

“Normal aile” diye bir kavram olduğunu hiç ama hiç sanmıyorum ama Huffington Post yazarlarından Marlen Suyapa Bodden, edebiyatın en garip aileleri listesi yapmış. Onun listesinden de faydalandım tabii ama tanımadığım karakterler için de “aman onlarla tanışın” dememi beklemiyorsunuz herhalde; o yüzden tabii ki size Zimlicious versiyonunu yaptım hemen. Buyrun bakalım, ilginizi çeken bir şey çıkacak mı?

Edebiyatın en garip aileleri ve içinde yaşadıkları kitaplar

edebiyatın en garip aileleri neredesin bernadette

Neredesin Bernadette?

Neredesin Bernadette kitabındaki Bernadette’in bir ailesi olduğunu düşünürsek o ailenin edebiyatın en garip aileleri arasında yer almaması imkânsız! Bu kadın biraz deli, biraz komik, biraz tarif edilemez bir karakter. Kocası ve kızının bunları yadırgamaması da Fox ailesini ‘garip’ kılan unsurlardan. Yanlış anlamayın; ben gayet iyi anlıyorum onları ama toplumun genelinde ailelerin Bernadette’leri taşlanıyor maalesef. Kitap ve film yorumumu buradan okuyabilirsiniz.

edebiyatın en garip aileleri ufak yangınlar

Ufak Yangınlar

Tam ortasında aileler olan bu kitapta tanıştığımız ailelerin ikisi de garip. Bunun sebebi, her iki ailenin de “hayatı doğru yaşama” yöntemlerinin farklı olması bence. Aile bireyleri de yine bence bu yüzden birbirini kıskanıyor, birbirine özeniyor, iyi geçinirken bir bakmışsınız kavga etmeye başlıyorlar. Tüm bu saydıklarım iki aile arası ilişkiler için de geçerli tabii. Kitap ve dizi yorumumu buradan okuyabilirsiniz.

edebiyatın en garip aileleri biz hep şatoda yaşardık

Biz Hep Şatoda Yaşardık

Şimdiye kadar okuduklarımdan beni en çok etkileyen olduğu için bu kitabı koydum listeye ama Shirley Jackson’ın Tepedeki Ev ile Piyango gibi kitaplarında da garip aileler, garip karakterler, hatta hiç cansız varlıklarmış gibi olmayan evler bile bulabilirsiniz. Jackson’ın kendisi de “edebiyatın cadısı” olarak anılıyor zaten; yazdıklarında ne tuhaflıklar bulabileceğinizi siz düşünün! Kitap yorumum burada.

edebiyatın en garip aileleri fang ailesi

Fang Ailesi

Addams Ailesi’nden sonra tanıştığım en tuhaf aile olabilir Fang Ailesi. Size şu kadar söyleyeyim: çocuklarına ‘Çocuk A’ ve ‘Çocuk B’ olarak hitap ediyor ve onları kullanarak sanatsal performans deneyleri yapıyorlar. Edebiyatın en garip aileleri listesine girmeleri için bu bile yeterli bence! Kitap yorumum burada.

edebiyatın en garip aileleri bakir intiharlar

Bakir İntiharlar

Dışarıdan dört güzel kızlarıyla birlikte baktığınızda Lisbon’lar tam bir mutlu Amerikan ailesi gibi görünüyor ama içine girdiğinizde durum hiç ama hiç öyle değil. Ben kitabı okuduğumda da filmi izlediğimde de annelerini suçlu buldum ailenin durumunda ama siz de kendiniz kendi fikrinizi yürütün tabii. Kitap yorumum burada.

edebiyatın en garip aileleri timsah park

Timsah Park

Bigtree ailesi bir Timsah Parkı işletiyor; gerçek bir timsah parkı! Ve insanlar timsahlarla güreşmelerini izlemek için geliyor! Daha başka bir şey söylememe gerek var mı? Kitap yorumum burada.

edebiyatın en garip aileleri bir intihar efsanesi

Bir İntihar Efsanesi

Yazar David Vann’ın aile hayatı gerçekten tuhaf, karmaşık ve trajik. Bu, kitaplarına da yansıyor ve hala tamamını okuyamamış olsam da okuduğum kadarıyla bile hep kendi kendime “iyi ki bu adam kendini yazıya vermiş yoksa kötü şeyler olabilirmiş!” diye düşündüm. Edebiyatın en garip aileleri arasına girmekle kalmaz; gerçek hayatın da en garip ailelerinden biri onunki. Kitap yorumum burada.

Sizin tanıştığınız en garip aileler hangileri?