Menu
Kitap Yorumu / Projeler

Edith Wharton’dan İki Kız Kardeş: 1001 kitap listesinden

iki kız kardeş zimlicious kitap blogu yorum

Edith Wharton ile ilk tanışmam İki Kız Kardeş sayesinde oldu. Masumiyet Çağı ne zamandır okunacaklar listemde olmasına rağmen bir türlü sıra gelmemişti. İki Kız Kardeş’i Ölmeden Önce Okunacak 1001 Kitap listesinde görünce “madem öyle; bununla başlayayım bari” dedim. Ki başlığın İki Kız Kardeş şeklinde çevrilmesi de bunda önemli rol oynadı aslında: benim de bir kız kardeşim var, biz de iki kız kardeş maceralara koşuyoruz, bakalım başka kız kardeşler neler yapıyor dedim. Kardeşimle benim halim onlara nazaran çok daha iyi; onu söyleyebilirim. Hatta Bunner kardeşlerin tek “keşke” dedirten yanları New York’ta yaşamaları oldu benim için…

Yazarın ne yapmaya çalıştığını anladığımı düşünüyorum ama yine de karakterlerin hiçbirini sevemediğim gibi sürekli depresyonlu halleri ve hayatlarının cidden aşırı motomot ve tamamen renksiz olması çok daralttı beni. Benim de kendimce depresif ve darlanmaya meyilli olduğum günlere denk geldiği içindir belki, kim bilir… Ama inandığım şöyle bir şey de var: evet, bazı şeyler “kader” belki de ama değiştirme fırsatınız olan şeyleri de değiştirmezseniz, yani birazcık da kendiniz uğraşmazsanız şu hayatta ne renk kalıyor ne de başka bir şey. Haksız mıyım?

Hafif depresif iki kız kardeş

İki Kız Kardeş, 1891’de yazılıp, ilk kez 1916’da yayınlanmış. Tam New York’un deli gibi göç almaya başladığı, farklı ülkelerden insanların yeni bir hayata başlama, “başarırsak burada başarırız” diyerek şehre yığıldığı dönemler yani kitabın yazıldığı dönemler. Şimdiye kadar izlediğimiz filmler ve okuduklarımızdan da biliyoruz ki o “American Dream” denen şey herkesin başarabildiği bir şey değil ve çok fazla sefillik çeken de olmuş. İki Kız Kardeş de işte parayı vurup, F. Scott Fitzgerald’larla partileyenlerden değil, sefillik çeken, iki yakalarını bir araya getirmeye çalışan tayfadan. Aynı zamanda evleri olarak da kullandıkları minik bir dükkanları var ve yaptıkları el işlerini satarak geçinmeye çalışıyorlar. Yakaladığım bazı ayrıntılardan da New York şehrinin tam göbeğinde olduklarını sanıyorum ama olmayınca olmuyor işte…

İki Kız Kardeş’ten bir tanesi biraz daha kıpır kıpır, fevri davranan biri. Diğeri ise rutinini bozmak istemeyen, her şeyi kendince koyduğu kurallar doğrultusunda yaşayan ve heyecana da pek sıcak bakmayan bir kardeş. Bana sorarsanız öyle bir “benim başıma hayatta iyi bir şey gelmez” moduna girmiş ki, aşkını bile içine gömüp, böyle bir duyguyu tatmayı kardeşine bırakıyor. Bu durumda kendini aşka veren kardeş mi, vermeyen kardeş mi daha iyi bir seçim yaptı, onu söylemeyeceğim. Okuyunca göreceksiniz zaten.

Başta da belirttiğim gibi bana çok depresif geldi bu kitap. Ağır geldi. İyi işlendikleri zaman mutlu sonları da seviyorum açıkçası ancak bu kitapta öyle mutlu son falan da yok. Yazar bir şekilde, tüm hikayeye ters düşmeden, mümkün olan en “tatlı” şekilde bir yerlere bağlamış gibi ama aslında biraz okura da bırakmış hikayenin devamında neler olacağını. Aranızda Masumiyet Çağı’nı okumuş olan varsa lütfen söylesin o da bu seviyede depresif mi, değil mi; ona göre yüreğimin kaldırabileceği bir döneme denk getirmeye çalışacağım!

iki kız kardeş edith wharton kitap kapak

İki Kız Kardeş Tanıtım Yazısı

İki Kız Kardeş’te, Amerikan edebiyatının klasikleşmiş yazarlarından Edith Wharton, 20. yüzyıl başlarındaki Amerika’nın yoksul çevrelerine bir pencere açıyor. Ann Eliza ve Evelina Bunner, mütevazı dükkânlarında çalışarak hayata tutunmaya çalışan iki kardeştir. Birbirinin aynı renksiz geçen günleri, satın aldıkları bir saatle birlikte bambaşka bir yöne çevrilir. Alman göçmeni olan saat ustası Ramy, iki kardeşin hayatlarının altüst edecek, kaçınılmaz ve trajik bir sonun temellerini atacaktır. Amerika’nın kent yaşamının ve toplum düzeninin fon oluşturduğu bu küçük roman, başkahramanları dışında çizdiği yan karakterlerle de klasik edebiyatın önemli örneklerinden biri sayılıyor.

Wharton, İki Kız Kardeş’te fedakâr davranışın ironik bir şekilde trajediyle sonuçlanmasını işlemiştir. Edith Wharton bir zamanlar, “Hayat, soyut ilkelerle ilgili değildir ancak kader, eski geleneklere, eski inançlara, eski trajedilere ve eski hatalara verdiğimiz tavizler ve zavallı uzlaşmaların birbirinin arkasından gelmesidir,” diye yazmıştı.

Sokak hayvanlarını da desteklemek isterseniz kitabı kitapkoala.com’dan satın alabilirsiniz.

İki Kız Kardeş, Ölmeden Önce Okunacak 1001 Kitap ve Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 projelerine eklendi.