Menu
Kitap Yorumu

Eksik Parça – Michelle Hodkin

Sağda solda görüp de çok merak ettiğim kitaplardan biriydi Eksik Parça. Özellikle yabancı bloggerlar anlat anlat bitiremiyordu bu kitabı. Ana karakter ve anlatıcımız Mara Dyer bir hastane odasında gözlerini açtığında hiç bir şey hatırlayamaz halde olduğunda “amanın” diye heyecanlandım, “her an, her yere gidebilir bu!” Ancak sonunda biraz hayal kırıklığına uğradığımı da itiraf etmem gerekiyor.

eksik parca

Eksik Parça’da anlatıcımız Mara. Bu da işleri biraz karıştırıyor açıkçası çünkü kendisinin akli dengesi pek yerinde değil; sürekli halüsinasyonlar görüyor, çoğu zaman neyin gerçek, neyin hayal olduğunu pek de farkında değil. İlk başlarda bu durum ilgi çekici oluyor, itiraf edeyim. Hatta sonradan anladım ki bunların çoğu olayların nereye bağlanacağına dair işaretler. Ancak bir süre sonra beynimin gereksiz ayrıntılarla doldurulduğu hissine kapıldığım için bir yerden sonra da dikkatimi vermeyi bırakmıştım açıkçası…

Bazen, konudan sıkıldığım kitaplarda karakterler ilginç gelebiliyor. Ancak bunda öyle bir şey de olmadı. Mara’nın tutulduğu Noah, çok klişe, tipik bir popüler çocuk. Abisi Daniel sevimli gibi ama onu da sadece Mara’nın hikayesinin ilerlemesine yardımcı olması için görüyormuşuz gibi hissettim. Annesi, tipik anne. Babası, tipik baba. E durum böyle olunca, bir de gizem çok fazla uzatıldığında ve sonunda mantıklı (ya da akla, en azından hayale sığan diyelim) bir açıklama olmayınca benim keyfim kaçıyor açıkçası.

Sırf para verip aldığım için ikinci kitabı da okuyacağım ama ne zaman olur ya da sonradan vazgeçer miyim bilemiyorum.

★ ★

]]>