Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

En güzel hediye kitap!

Aralık ayı, hediye ayı. Elbette hediye alacağınız kişinin zevkine göre bir şey seçmek önemli. Hepimizin evi düşüncesizce alınmış, atmak istediğimiz ama hediye olduğu için saklamak zorunluluğu hissettiğimiz biblolarla dolu değil mi? Halbuki, ilgi alanına göre hediye aramak yerine, bir kitap bulabilirsiniz. Sonuçta en güzel hediye kitap! Yılbaşı yaklaşırken hepimizi ister istemez bir hediye telaşı sarıyor. Arkadaşlara almasak, aile bireylerine hediye almamız gerekiyor. Hiçbiri olmasa işyerinde çekiliş yapılıyor… İnsanlara ilgi alanları ile ilgili, hoşlarına gidecek hediyeler almak önemli tabii. Ancak ben, kitapların en güzel olduğunu düşünenlerdenim. Buradan yola çıkarak da bu yıl okuduğum kitapları göz önünde bulundurarak bir hediye rehberi hazırlayayım dedim.

Çocuklar için en güzel hediye kitap!

İlk yazıda çocuklara alınabilecek 5 kitabı seçtim:

29d99e75-74ae-4189-9a84-4a2a5519f966Gökyüzü Çocukları – Katherine Rundell (Yayınevi: Domingo)

Gökyüzü Çocukları, bugüne kadar okuduğum en orijinal ve sevimli çocuk kitaplarından biri. Çocuk kitaplarının ünlü, efsane yazarlarından Philip Pullman da kitabın yazarı Katherine Rundell için “benzersiz bir sese ve sınırsız bir hayal gücüne sahip demiş. Çok da doğru söylemiş! Yorumun tamamı için Gökyüzü Çocukları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

simsek-hirsizi-percy-jackson-ve-olimposlular20111003120826Şimşek Hırsızı – Rick Riordan (Yayınevi: Doğan Egmont)

Percy Jackson ve Olimposlular’ın ilk kitabı olan Şimşek Hırsızı, Risk Riordan’ın yetenekli kalemiyle sürekli karşılaştırıldığı Harry Potter’a benzemekten uzakta bir kitap. Percy Jackson’ın alnında bir iz yok ama disleksi ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu var. Var sanılıyor aslında çünkü o bir Yunan Tanrısının oğlu ve beyni Yunan alfabesini okumak için kurgulanmış. Yorumun tamamı için Şimşek Hırsızı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

9789755106014_front_coverKurnaz Tilki – Goethe (Yayınevi: Can Yayınları)

Geçtiğimiz yıl New Yorker’da “tilkilerle ilgili hikayeler bize kendimiz hakkında neler anlatıyor?” konulu bir yazı okumuştum ve Goethe’nin Kurnaz Tilki‘si de yazıdaki örnekler arasındaydı. Bu yazıda da belirtildiği gibi, George Orwell’den La Fontaine’e kadar pek çok yazar var insanları ve toplumu eleştirmek için hayvanları kullanan. Goethe de Kurnaz Tilki‘de hayvanların en uyanığını başrole alarak bir yandan karanlık, bir yandan da eğlenceli bir hikaye kaleme almış; çocuklar olduğu kadar yetişkinlerin de okuması gerektiğini düşündüğüm ve okumaktan keyif alacakları bir hikaye. Yorumun tamamı için Kurnaz Tilki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

9789750702600_front_coverNoel Şarkısı – Charles Dickens (Yayınevi: Can Yayınları)

Noel Şarkısı, küçüklüğümden beri çok sevdiğim kitaplardan biri. Yıllar sonra tekrar okuyunca daha bir anladım neden önemli klasikler arasında yer aldığını, insana ne gibi dersler verdiğini… Scrooge amcamız, huysuz, sırf kendini düşünen, “fakirler ölsün” kafasında bir adam. Anlayacağınız üzere, Noel’den de nefret ediyor çünkü Noel zamanı kapısına gelip, evsizlere, fakirlere yemek düzenlemeye çalışanlar para istiyorlar ondan. Verir mi hiç cimri Scrooge; canını alın daha iyi! Ama kötü insanların kötülüğü yanına kalır mı? Bir gece üç hayalet dadanıyor Scrooge’a… Yorumun tamamı için Noel Şarkısı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

0000000284292-1Koca Sevimli Dev – Roald Dahl (Yayınevi: Can Yayınları)

Devleri nasıl bilirsiniz? Kocamanlardır… Evet. Korkunçlardır…. Evet. Hep açlardır… Evet. Doymak için insanları hapır hupur yerler… Evet ama bir tanesi için hayır. Koca Sevimli Dev, hem iyi yürekli, hem de insan yerine “iğrenç” de olsalar salatalıkla beslenen bir dev. Sophie’yi kaçırmasından öyle görünmese de Koca Sevimli Dev’i okudukça ne kadar minnoş bir dev olduğunu anlıyor ve şaşırıyor insan! Yorumun tamamı için Koca Sevimli Dev sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ergenlere ve yetişkinlere yönelik seçkilerim de çok yakında geliyor…  ]]>

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.