Menu
Film/TV

En iyi noel filmleri: Zimlicious versiyonu

en iyi noel filmleri zimlicious versiyonu

Lise yıllarımdayken Balıkçı Dedemi kaybettiğimizden beri yılbaşı denen şey aynı şey değil benim için. 1 Ocak sabahına annemin telefonuyla uyandığımızı, babamın kardeşimle beni apar topar arabaya atıp, Yalova’ya götürüşü aklıma düşüyor her sene. Dedemi yılda bir kere düşünmüyorum tabii ama siz de bilirsiniz belli olaylar, belli dönemlere denk geldiğinde insanın nasıl bir ruh haline sürüklendiğini… Sonrasında üniversite için yurtdışına gittiğimde ise Kasım ayında Şükran Günü, onun peşine Aralık ayında yine arkadaşlarım ve aileleriyle birlikte Noel derken yavaş yavaş tekrar ısındım bu döneme. Bunda tabii en iyi noel filmleri (ki Noel’le de sınırlamıyorum; ‘soğuk aylar için filmler’ diyelim) olduğunu düşündüğüm filmler de çok yardımcı oldu.

en iyi noel filmleri patlamış mısır film izle

Zimlicious’tan en iyi noel filmleri

Son yıllarda ise (yaşlandığımdan olsa gerek) bildiğiniz üşeniyorum yılbaşında özel bir şeyler yapmaya. Bu noktada da yine yardımıma kitaplar ve tabii ki filmler koşuyor. Yukarıda da belirttiğim gibi genellikle bu dönemlerde severek izlediğim filmleri sizler için derledim. Umarım en azından bir-iki tanesini de olsa izlersiniz ve siz de benim kadar seversiniz.

Nightmare Before Christmas (Noel Kâbusu) – 1993

Tim Burton’ın sevenleri de nefret edenleri de çok ancak Noel Kâbusu’nun en iyi noel filmleri denince akla gelen ilk filmlerden olduğu kesin. Hem de en iyi yanı ne bence, biliyor musunuz? Noel ve Cadılar Bayramı’nı bir araya getirmesi! Hem de müzikli! Evet, sevdiğim pek çok şeyi bir araya getiren bir film bu. Hem eğlendiriyor, hem güldürüyor, hem de düşündürüyor. Hatta kedime isim düşünürken bu filmden ilham aldık. Evet, kendisinin adı Sally.

Home Alone (Evde Tek Başına) – 1990

Bu filmin çıktığı dönemde Macaulay Culkin’e aşık olmayan var mı? Eğer benim yaşlarımdaysanız, mutlaka sizin de dikkatinizi çekmiştir. Her 8 yaşındaki çocuğun hayalidir birkaç gün evde yalnız takılmak ama Kevin için işler biraz fazla karışıyor. Özgürlüğünü ilan etmişken kıvrak zekâsıyla tuhaf olayların üstesinden gelmesini izlemek de çok eğlenceli. Culkin’in karşısında Joe Pesci var sonuçta; siz düşünün artık!

200 Cigarettes (200 Sigara) – 1999

Sigara içmeyenler, sigaradan nefret edenler carlayacaklar kesin ama evet, film boyunca toplam 200 sigara içiliyor ve hepsi yılbaşı gecesi. Gerçi farklı karakterlerin içtikleri sigaraların toplamı bu; hemen kalp krizi geçirmeyin. Paul Rudd, Christina Ricci, Kate Hudson, Ben ve Casey Affleck, Courtney Love, Janeane Garofalo ve hatta Elvis Castello’nun 1981’in 1982’ye bağlandığı gece bir şekilde New York’ta kesişiyor. Son yıllarda Yılbaşı Gecesi (2011) ve Sevgililer Günü (2010) gibi benzer konseptte filmler yaptılar ama hiçbiri bunun gibi değil bana sorarsanız.

Serendipity (Tesadüf) – 2001

John Cusack sevmeyen varsa bana söylemesin; dayanamam. Serendipity kelimesinin anlamını sorsanız bu filmi gösterirdim herhalde. Bir kadın ve bir adam hiç beklenmedik bir şekilde karşılaşıyor ve yıllar sonra bir araya geliyor. İzlemeyenler varsa diye spoiler vermek istemiyorum (yoksa sabaha kadar yazabilirim bu film hakkında) ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim: tekrar bir araya gelmelerinde Gabriel Garcia Marquez’in “Kolera Günlerinde Aşk” isimli kitabının ilk basımı önemli rol oynuyor.

Just Friends – 2005

Ryan Reynolds’ı sevmeyenler bundan uzak dursun diyorum çünkü filmi aslen o götürüyor. Ryan’ın canlandırdığı karakter Chris, lise zamanlarında tombul ve biraz da ezikmiş. Sonra kiloları vermiş, herkesin kıskanacağı bir iş sahibi olmuş ve Noel zamanı büyüdüğü kasabaya dönünce tabii “ben buraları aştım aslında yaaa” havalarında takılmaya çalışıyor. Ancak o zamanlar aşık olduğu kızı unutamamış tabii. Ryan Reynolds kadar özellikle kardeşini canlandıran minnoş Chris Marquette’ye ve Anna Faris’e çok gülüyorum her izlediğimde.

Size göre en iyi noel filmleri hangileri? Önerileri bekliyorum.

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.