Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Ergenler için de en güzel hediye kitap!

Aralık ayı, hediye ayı. Bir süre önce bu yıl okuduğum kitaplar arasından çocuklara yönelik önerilerde bulunmuştum. Şimdi de sıra genç yetişkinlere yönelik önerilere geldi. Sonuçta en güzel hediye kitap! Yılbaşı yaklaşırken hepimizi ister istemez bir hediye telaşı sarıyor. Arkadaşlara almasak, aile bireylerine hediye almamız gerekiyor. Hiçbiri olmasa işyerinde çekiliş yapılıyor… İnsanlara ilgi alanları ile ilgili, hoşlarına gidecek hediyeler almak önemli tabii. Ancak ben, kitapların en güzel olduğunu düşünenlerdenim. Buradan yola çıkarak da bu yıl okuduğum kitapları göz önünde bulundurarak bir hediye rehberi hazırlayayım dedim.

Gençler için en güzel hediye kitap!

İlk önce çocuklara yönelik bir yazı hazırlamıştım. Şimdi de sıra genç yetişkinlere yönelik önerilerde! Umarım Türkçesi olmayanlar da yakında çevirilir. dumplin

Dumplin’ – Julie Murphy

Öncelikle şunu bilin: hiç şişman olmadıysanız, hatta hayatınız boyunca kilolarınızla başa çıkmaya çalışmadıysanız bu kitabın ne kadar gerçekçi ve dürüst olduğunu anlamayabilirsiniz. Özellikle ergenlik zamanlarında zordur kilolu olmak: arkadaşlarınızın giydiği kıyafetler size olmaz, sarmaları hapır hupur midenize indirirken insanlar “sanki yemeye çok ihtiyacı varmış gibi…” dercesine size bakar, aileniz “artık yeme” diyerek tabağınızı önünüzden alır, en kötüsü de hoşlandığınız çocuk tombulsunuz diye sizi beğenmez… Yorumun tamamı için Dumplin’ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

24428604Vanishing Girls – Lauren Oliver

Lauren Oliver, meğersem Ben Ölmeden Önce, Deliryum, Pandemonyum gibi sağda solda sık sık gördüğüm, popüler kitapların yazarıymış. Vanishing Girls‘ü alırken de, okurken de bunu bilmiyordum tabii. Bu iyi oldu çünkü abartı olduğunu düşündüğüm derecede popüler olan bir yazarla önyargılarım yüzünden tanışma fırsatını kaçırmamış oldum. Ama kötü oldu çünkü şimdiye kadar dilimize de çevirilen ve Türk okurların yalayıp yuttuğu kitaplarıyla karşılaştırma şansım yok Vanishing Girls‘ü. Yorumun tamamı için Vanishing Girls sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

22913648Only Ever Yours – Louise O’Neill

Oradan buradan, özellikle Margaret Atwood’dan çalma çırpma olsa da amacı itibariyle özel bir kitap Only Ever Yours (Sadece Senin). GoodReads’de hem bilim kurgu, hem distopya, hem de feminizm gibi raflarda yer alıyor Only Ever Yours. Gerçekten ama gerçekten de hem distopik, hem de bilim kurgu olsa da bugünkü gerçek dünyadan ne yazık ki çok da fazla farkı olmayan bir dünyayı anlatıyor bize… Yorumun tamamı için Only Ever Yours sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

27425849Eleanor & Park – Rainbow Rowell

Rainbow Rowell ile Eleanor & Park öncesinde Fangirl sayesinde tanışmıştım. Çok da memnun kaldığım bir tanışma olmamıştı açıkçası çünkü çok abartı gelmişti, kendimden bir şey bulamamıştım ve kendimi ana karaktere acırken bulunca asabım bozulmuştu. İşte bundandır Eleanor & Park’a şans vermek için bu kadar beklemiş olmam… Bir yandan “iyi ki okudum” diyorum çünkü hem çok tatlı bir hikâye, hem de benim inançlarımı ele alan pek çok yanı var. Ama bir yandan da “neden okudum?” diye isyan ediyorum çünkü sonu taş gibi oturdu içime. Yorumun tamamı için Eleanor & Park sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

30626792Hırsız – Özge Ilık

Hırsız, Dex Yayınları’ndan çıkan Ay Işığı serisinin ilk kitabı. Daha kapaktan “Kimin zihnine girmek isterdiniz?” diyerek insanı bir heyecanlandırıyor. Önce bir liste yaptım kimin aklına girmek isterim diye. Ama kitabı okudukça biraz da tırsmadım değil! Özge Ilık’ın kaleminden çıkan Hırsız, “Türk yazarlardan da fantastik bir şeyler çıkmıyor” diyenleri yalanlayacak, akıcı bir kitap. Yorumun tamamı için Hırsız sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Son olarak yetişkinlere yönelik öneriler de paylaşacağım. Yakında!]]>

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.