Menu
Kitap Yorumu

Eyvah! Evde mi Kaldım?

Eyvah! Evde mi Kaldım? kitabının arkasını okuduğumda bir an “amaneeeey” diyerek panikledim. Neden mi? Çünkü kız kurusu olup, olmadığını ciddi bir şekilde sorgulayan ana karakterimiz 32 yaşında (ben de Ocak’ta 32 oluyorum) ve kedisi Charlie ile birlikte (benim de kedim Sally) yaşıyor. Sonra biraz rahatladım çünkü Julia’nın sosyal hayatı yok (benim az da olsa var çok şükür) ve işinden nefret ediyor (nefret ettiğim günler oluyor benim de, evet, ama çok şükür bu genel bir nefret değil). Nitekim “amanın ben de kız kurusu muyum yoksa?” telaşıyla aldım elime ve gerçekten şıp diye bitti. Normalde bir kitapçıda görsem elime alıp, inceleyeceğim bir kitap değil ancak stresli bir dönemde böyle eğlenceli bir kitap okumak çok iyi geldi.

33380d07-c2ab-47ac-bbf5-ebd3725d6780

Adı üstüne, Eyvah! Evde mi Kaldım?da Julia kendine bir aşk ararken bir yandan da aslında hayatını düzene sokmaya çalışıyor. Neden bu kadar beklemiş bunun için anlamadım ama çok da sorgulamadım açıkçası. Tabii bu karara işe yeni başlayan bir yakışıklının neden olduğunu da söylemeden geçmemem lazım. İlk başta kendini belli etmiyor amca, hatta Julia ve ofisteki en yakın arkadaşı bir ara gay olduğundan bile şüpheleniyorlar. Sonraları da kızımızı hayal kırıklığına uğratıyor gibi oluyor ama sonunda toparlanıyor her şey.

5ff1f5_1510aee3ea81480db448499ecbf5f7a9

Eyvah! Evde mi Kaldım?ın bana biraz Bridget Jones’u hatırlattığını söylemem lazım. Ama Julia’dan, Bridget’tan etkilendiğim kadar etkilenmedim. Öncelikle, Bridget Jones’u okuduğumda çok daha gençtim. İkincisi ise Julia çok hayattan bezmiş bir karakterdi ilk başlarda. Hepimiz zaman zaman depresyona giriyoruz, hoşlanmadığımız durumların içinden kendimizi çekip çıkaramıyoruz, en önemli hedeflerimizi gerçekleştiremiyoruz ama bence bunların hiçbiri kendini Julia kadar, yani tamamen salmak için bir neden değil. Julia’nın kendini toparlayıp hayatına çekidüzen vermesini izlemek de oldukça eğlenceli bu arada.

Eğer sıkıntılıysanız, moraliniz düşükse, bu eğlenceli kitabın sizi mutlu edeceğine inanıyorum cidden.

★★]]>