Menu
Kişisel Vıdıvıdılar

Facebook Zorbalığı Önleme Merkezi Türkiye'de

Şimdiye kadar özellikle depresyon hakkında yaptığım paylaşımlardan anlamışsınızdır: insanlarla kim oldukları, ne oldukları, sorunları nedeniyle dalga geçilmesine, bu nedenlerden dolayı onların dışlanmasına ve özellikle zarar görmelerine tahammülüm yok. Hayatımın ‘olmazsa olmaz’ları arasında bulunan internet de sizinle aynı sorunlardan muzdarip insanları bulup, dertleşebileceğiniz şahane bir yer olduğu kadar çeşitli nedenlerden dolayı taşa da tutulabildiğiniz bir ortam. İşte bu yüzden oturdukları yerden, kim oldukları, ne oldukları belli olmadan başkalarının hayatını cehenneme çeviren zorbalara dur demek önemli…

facebook-zorbalik-1

Sosyal ağ Facebook, gençler ve yetişkinlerin, zorbalık davranışları ve sonuçlarıyla etkili bir şekilde baş etmelerine yardımcı olacak önemli araçlar, stratejiler ve bilgiler sunduğu Zorbalığı Önleme Merkezi’nin Türkiye için kullanıma açıldığını duyurdu.

Facebook Zorbalığı Önleme Merkezi sayesinde artık Facebook’un şikâyet bağlantıları üzerinden zorbalık şikâyetinde bulunan kişiler siteye yönlendiriliyor ve üzücü bir deneyim yaşadıklarında ne yapacakları konusunda tavsiyelere erişebiliyor. Aynı zamanda merkezde, zor konuşmaları başlatmak için ipuçları gibi, yardım etmek isteyen yetişkinlere öneriler ve zorbalıkla suçlanan kişiler için bilgiler de sunuluyor.

Zorbalığı engelleme konusunda Türkiye’de yerel emniyet ortağı olarak Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile çalışan Facebook’un EMEA Bölgesi Güvenlik Politikaları Müdürü Julie de Bailliencourt konuyla ilgili şunları söyledi: “Zorbalığı Önleme Merkezi, hizmetimizi kullanan insanlara – özellikle gençlere – koruyucu önlemler sunmak konusunda attığımız adımların bir parçası. Zorbalığı Önleme Merkezi ile ihtiyaçları olduğunda bu tarz bilgileri bir tık kadar yakınlarına getirerek, gençlerin hem çevrimiçi, hem de çevrimdışı dünyada karşılaştıkları zorbalık durumlarını daha etkin yönetmelerini ve bu anlaşmazlıkları çözmek için ihtiyaçları olan desteği sağlamayı umuyoruz.”

Facebook Türkiye Kamu Politikaları Sorumlusu Nilay Erdem ise, “Zaman zaman gerek günlük hayatımızda, gerekse çevrimiçi ortamlarda anlaşmazlıklarla karşılaşabileceğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Bu yüzden insanlara bu tarz davranışlara maruz kaldıklarında üstesinden gelebilmeleri için yardımcı olmak ve gerekli araçları sunmak çok önemli. Türkiye’deki ebeveynler, gençler ve eğitimciler için bu girişimi sunuyor olmaktan dolayı çok heyecanlıyım. Umarım bu merkez onlar için yeni teknolojileri güvenli ve sorumlu kullanma ve bir şeyler yanlış gittiğinde ne yapmaları gerektiğini bilmeleri konusunda faydalı bir kaynak olur” dedi.

Hem günlük hayatta hem de online mecralarda zorbalıkla karşılaşıldığında ne yapılması gerektiği konusunda gençler, ebeveynler ve öğretmenlere yönelik bilgiler sunan Facebook Zorbalığı Önleme Merkezi‘ne buradan ulaşabilirsiniz.

]]>

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.