Menu
Kitap Yorumu / Müzik

Florence Welch kitap yazmış mı? Aslında hayır.

florence welch kitap useless magic yorum zimlicious kitap blogu

Florence Welch kitap yazmış! diye haykırarak giriş yapmak isterdim ama Useless Magic: Lyrics, Poetry and Sermons öyle bir şey değil. Evet, içindekileri Florence Welch yazmış ama öyle “kitap yazmış” diyebileceğimiz bir kitap değil. Önce albümlerindeki şarkı sözleri var kitapta. Sonra da şarkıya dönüştürmediği, daha önce yayınlanmamış şiirleri. Siz de benim gibi şarkılarını seviyor ve çoğunu da ezbere biliyorsanız içinde pek fazla yeni bir şey bulamayacaksınız, onu baştan söyleyeyim. Ancak şarkı sözlerinin karalamalarıyla, ilham aldığı sanatçıların eserleriyle adeta bir ‘scrapbook’ şeklinde bir araya getirilmesi benim hoşuma gitti; kitaba para verdiğime pişman değilim yani, dönüp dönüp arada bakacaklarım arasına girdi bile.

Florence Welch kitap ile “savunmasız” tarafını da gösteriyor demiş bazı eleştirmenler. Onlar herhalde kadının şarkı sözlerini adam gibi dinlememişlerdi, önlerinde yazılı görünce duruma aydılar diye düşünmeden edemedim. Florence bunu başından beri şarkılarında yapıyor çünkü ve kendisini bu kadar sevmemin nedenlerinden biri de bu. Ve yine dediğim gibi kitabın büyük bir bölümü zaten albümlerindeki şarkılarının sözlerinden oluşuyor. Onların ortaya çıkışının kamera arkasını hafiften görebilsek de mesela Kurt Cobain’in günlüklerindeki kadar ayrıntılı bir şey de göremiyoruz ayrıca.

florence welch kitap useless magic örnek sayfa

Florence Welch kitap olarak da OK benim için

Küçüklüğümden beri sevdiğim şarkıların sözlerini uzun uzun günlüğüme yazdım hep. Hala daha da yazıyorum. Florence Welch kitap ile bunu benim için bir nevi yapmış oldu aslında. Günlük tutarken mesela şarkı sözlerini geçirdikten sonra genelde birkaç satır da olsa bana neler hissettirdiğini de yazarım; zihnimin derinliklerinden hangi anıları, hisleri çekip çıkardığını yazarım o şarkının. Bu aktiviteyi bir yandan da terapi olarak kullandığım için kendimce kolajlar da yaparım sözler etrafında; onun getirdiği hisleri çağrıştıran resimler, fotoğrafları, başka sözleri de yakınına yapıştırırım mesela. İşte Useless Magic: Lyrics, Poetry and Sermons kitabı bunu Florence Welch özelinde yapmış, hazır bir şekilde “alın, buyrun!” demiş gibi adeta.

florence welch kitap useless magic örnek sayfa

Kitabın içinde yine biraz bahsettiğim gibi Florence’ın ilham aldığı sanatçılara ait eserler ve göndermeler de ver. Bunlardan bazıları William Morris, Cy Twombly, Botticelli ve Klimt. Hatta John William Waterhouse’un meşhur Lady of Shalott’u bile var. Şarkı sözlerini bu şekilde kronolojik sırayla okuyup peşine de şimdiye kadar yayınlanmamış şiirlerini okuyunca Florence’ın ilk günden bu yana nasıl ‘büyüdüğünü’ açıkça görebiliyorsunuz. E bu da her zaman sevdiğim bir hikaye türü olmuştur zaten! Çizimlerinde ve notlarında kendiyle dalga geçtiği yerler, umudunu yitirip, “yapamıyorum sanırım” dediği anlar ve ergen günlüğüne benzer kısımlar bile var. Eminim çok eleme yapılmıştır elimize geçen kitap ortaya çıkana kadar ama yine bile bu kadar dürüst ve daha da çıplak bir şekilde karşımıza çıkmasını ayrıca takdir ettim. Ve tabii ki bu saydığım sanatçıların yanı sıra Virginia Woolf ve Patti Smith gibi isimlerden ilham almasını da.

florence welch kitap useless magic örnek sayfa

“Between Two Books” diye kitap kulübü de var!

Bu konuyla ilgili yazılarıma denk gelmediyseniz diye tekrar hatırlatayım isterim. Florence Welch kitap kurdu bir müzisyen. Özellikle şarkılarında Woolf’a yaptığı göndermelerin de etkisiyle hayran kitlesi onun da dahil olduğu, Between Two Books isimli bir kitap kulübü kurdu. Çoğu zaman ünlülerin kurduğu kulüpler aşırı reklam ve pazarlama odaklı olduğu için merak ettiğim ama okuyunca beni büyük hayal kırıklığına uğratan kitaplarla çok karşılaştım maalesef. Ama net bir şekilde söyleyebilirim ki Florence Welch kitap kulübü seçkilerinden neyi merak edip okuduysam beğendim şimdiye kadar. Ki önceden okuyup da zaten sevdiğim kitaplar da var listesinde. Mesela:

Florence Welch kitap kulübünün listesinde görüp merak edip aldığım dört-beş kitap daha var okuyacağım. Siz de bir göz atın derim şahsen. Kitap kulübüyle ilgili bilgiye ve kitap listesinde buradan ulaşabilirsiniz.