Menu
Kitap Yorumu

Geek Kız, benim gözümde sınıfta kaldı

İnsanların öve öve bitirememesine dayanamayıp, röportajlar arasında uzun süre beklememi gerektirecek bir günde okumak üzere almıştım Geek Kız’ı. İtiraf edeyim ki beni ne heyecanlandırdı, ne de meraklandırdı. Sonra, yaklaşık yüz küsür sayfa sonrasında bu hikayeyi bir yerden (hatta YERLERDEN) bildiğimi hatırladım: 90’larda büyüyen herkes de böyle bir uyanış yaşayacaktır bence çünkü biz bunları Kızım Elden Gidiyor ve İşte Böyle Bir Kız gibi filmlerde bin kez izledik zaten.

Yanlış anlamayın; bu filmleri o zamanlar da sevmiştim; şimdi bile karşıma çıkarlarsa dayanamayıp yine izliyor, yine seviyorum. Bu söz konusu filmler çok benzer hikayelere sahip olmalarına rağmen sinirimi bozmuyorlar çünkü bana anılarımı anımsatıyorlar. Ancak bir yetişkin olarak Geek Kız’ı okuduğumda böyle duygular besleyemedim.

geek kız

Neden ille zekanın tersi görüntü, geek’in tersi süper model oluyor? Hem güzel, hem süper model, hem de zeki ve minnoş insanlar yok mu? Var; biri bence Cara Delevingne. Süper model olmadan, hatta dünya güzeli de olmadan çok sevilen ve insanların hayatına dokunan kadınlar yok mu? Var; biri Amanda Palmer. Tamam, yazar kendi bildiğini yazıyor (çocukluğunda zor zamanlar geçirmiş ve sonrasında bir mankenlik ajansı bulmuş bunu bıdı bıdı) ama bu kadar olay olmasını cidden anlayamadım.

Hitap ettiği yaş grubuna bakılınca neden ilgi çektiğini görüyorum tabii ki ama yine de hafiften eğlenceli olsa da bu kadar duygusuz, her şeyin pat pat olduğu, karakterlerin iki boyutlu olduğu bir kitap okutmazdım çocuğum olsa. Ana karakter Harriet, ‘geek’im ben diye geçiniyor ama kitaba göre ‘geek’n tanımı “kimsenin okumadığı kitaplardan bölümler ezberleyerek bunları her konuşmaya sokuşturan insan” olsa gerek çünkü Harriet’ın liste yapmak dışında tek yaptığı bu. Diğer yandan, Harriet’ın babası ise kendinden daha çocuk bir karakter— bunun arkasındaki nedeni cidden çok merak ettim; Harriet rahat rahat okulu ekip fotoğraf çekimine gidebilsin diye değildir sadece herhalde.

Çocuksu adam otoriter kadınla evlenir, Geek kız içinde Geek saklı çocuğa aşık olur, çocukluk arkadaşları ne olursa olsun birbirlerini affeder (ki ben Nat’in yerinde olsam gebertirdim Harriet’ı; en azından affetmem öyle şıp diye olmazdı) gibi stereotype’larla dolu bir kitap arayışı içindeyseniz, Geek Kız tam da o kitap.

]]>