Menu
Kitap Yorumu

Girl Meets Boy: "Aşk, aşktır arkadaş!" diyen kitap

girl meets boy ali smith kitap pembe elbiseli kızlar

o yazıda da belirttiğim gibi, Kitaplık Kedisi’ni Londra’da ziyaret ettiğimde mümkün olduğunca bulabildiğim kitaplarını topladım! İkinci okuduğum kitabı Girl Meets Boy (kız, oğlanla tanışır) oldu ve aşkım daha da büyüdü! Girl Meets Boy, Iphis’in metamorfozuna dayanıyor: söz konusu hikâyede babası kesinlikle ve kesinlikle erkek evlat isteyen bir kız çocuğu olan Iphis adamın hiddetine maruz kalmasın diye erkek gibi yetiştiriliyor. Babası, ‘erkek evlat isterim’ olayını o kadar abartmış ki hatta annesi ona hamileyken Isis rüyasına geliyor ve kız olsa da bebeği korumasını tembihliyor. Iphis, büyüyünce bir kıza aşık olduğunda ise Isis cinsiyet değiştirmesini sağlıyor ki ikisi evlensin… Klasik Yunan Mitolojisi misali bu hikâye öyle gökkuşaklı, kelebekli bir hikâye değil; bana sorarsanız sonu da daha değişik bitebilirdi ama genel itibariyle konumuz bu…

Girl Meets Boy; yani ‘girl meets girl’

Anthea ve Imogen, İskoçya’da, küçük bir kasabada yaşayan iki kız kardeş. Abla Imogen işinde başarılı, sorumluluk sahibi biri olmaya çalışırken, bir yandan da çalıştığı yerde cinsiyet ayrımcılığıyla başa çıkmaya çalışıyor. Kardeş Anthea ise daha özgür bir ruh; iş-güç pek umrunda değil ve haliyle ablası da onun hakkında sürekli endişeleniyor; biraz da kıskanıyor onu hatta sorumluluk alması gerekmediği, kafasına estiği gibi yaşadığı için…

Buraya kadar hikâye şimdiye kadar çok kez okuduğumuz, izlediğimiz hikâyeler gibi, değil mi?

Ta ki Anthea biz kızla tanışıp, ona aşık olana kadar. Ali Smith, ablasının kız kardeşinin gay olduğunun farkına varışını o kadar iyi işlemiş ki… Imogen, kendi kendine Anthea’nın gay olup olmadığını sorgularken (ki Imogen’in her şeyin “doğrusunu” yapmaya odaklı, “iyi bir kız” olmaya takmış biri olduğunu unutmayın) o kadar samimi, o kadar ‘gerçek’ ki: Girl Meets Boy kitabında sırf bu iç çatışmaya kocaman bir bölüm ayrılmış. Imogen şöyle düşünüyor (ki özetliyorum, merak etmeyin):

  • Kardeşimin gay olmasına üzgün değilim
  • Babamdan ayrıldığı için bu annemin suçu ama o zaman ben de gay miyim?
  • Gay’seniz, öyle olduğunuzu nasıl biliyorsunuz?
  • Gay olmaları dışında homoseksüel insanlar heteroseksüel insanlardan farklı değiller
  • Anthea’nın gay olması Spice Girls’ün suçu
  • Anthea her zaman feministti, George Michael’ı, Eurovision’ı ve Buffy the Vampire Slayer’ı seviyordu; hala da seviyor— e ama bunları ben de seviyorum!
  • Kardeşime ‘gay’ demem doğru mu? Doğru kelime hangisi?
  • Bu her şeyi değiştiriyor; artık hiçbir şey aynı değil
  • Pek çok ülkede gay insanların ne kadar zorluk çektiğini ve aşağılandığını her gün haberlerde okuyorum

Kız kardeşim bir kitap olsaydı okullarda yasaklanırdı.

Ali Smith, Girl Meets Boy ile homofobiyi de abartılı değil, doğal bir şekilde ele almış. İçinde kafa karışıklığı, kabulleniş, inkâr ediş ve aşk var.

Tanıtım Yazısı:

Another internationally acclaimed writer contributes a fascinating, compelling reinterpretation of a myth that resonates deeply today.

Ligdus and Telethusa are having a child, but they cannot afford to have a girl. Ligdus informs Telethusa that she had better hope for a boy. While this decision makes them both sad, Telethusa “must/obey.” She prays to Isis, but births a girl and names her Iphis, a name that “suited male or female-/a neutral name.” She convinces everyone, including Ligdus, that Iphis is a boy.

Iphis matures and falls in love with another girl, Ianthe, and is engaged for marriage, yet s/he is ruled by the sexual norms of the time: “[P]ossessed by love so strange . . . no female wants/a female!” but “no learned art-can ever make of me/a boy.” She attempts to reconcile her love for Ianthe against the pressures of “nature.” The wedding day is near, Telethusa is desperate, and prays again to Isis. Iphis is transformed, looking like a boy.

Is Ovid suggesting that what we think is nature is attitude? Does Iphis grow a penis? Or does Iphis, adopting the characteristics of a boy, remain a girl married to a girl, undermining traditional values? “From the Hardcover edition.”