Menu
Kitap Yorumu

Gökyüzü Çocukları

gökyüzü çocukları kitap yorumu zimlicious paris çatıları

Domingo Yayınları‘nın dilimize kazandırdığı Gökyüzü Çocukları, bugüne kadar okuduğum en orijinal ve en sevimli çocuk kitaplarından biri. Genellikle yazarlar başka kitaplar hakkında yorumu para ile yapıyorlar ama Philip Pullman (ki onun çocuk kitapları da efsanedir), Gökyüzü Çocukları yazarı Katherine Rundell için “benzersiz bir sese ve sınırsız bir hayal gücüne sahip” demiş. Çok doğru söylemiş!

gökyüzü çocukları kitap kapak domingo yayınları

Sophie, ailesini bir gemi kazasında kaybettiği için şanssız ancak Charles gibi biri onu kurtararak kızı gibi sevdiği için de çok şanslı bir kız. Charles, kaza sonrasında Sophie’yi denizde sürüklenen bir çello kutusunun içinde bulup yanına alıyor. Pek çok kişiye tuhaf gelebilecek ancak benim bayıldığım bir ortamda büyür Sophie: canının istediğini giyiyor, “korkarım, kitapları insanları anladığımdan daha iyi anlıyorum. Kitaplarla geçinmek kolay” diyen Charles’ın kitapları ve klasik müzikle büyüyor. “Muntazamlık, mutluluk için gerekli değil” diye düşünen Sophie haklı olsa da Sosyal Hizmetler Kurumu yetkilisi Bayan Eliot bu durumdan hiç memnun değil; Bayan Eliot’a göre düğmelerin sağdan mı, soldan mı kapandığı, saçların ne kadar muntazam tarandığı ve kızların etek giymesi gibi konular çok ama çok önemli…

Hem Bayan Eliot’tan kaçmak, hem de Sophie’nin ölmediğine inandığı annesini bulmak için Charles ve Sophie’nin yolu Paris’e düşüyor. Charles’ın “ne kadar küçük olursa olsun, asla bir ihtimali göz ardı etme” mottosu ile atıldıkları macerada bir yandan polisten kaçıyor, bir yandan da Sophie’yi annesine götürecek ipuçlarını takip ediyorlar. Burda da Sophie en büyük yardımı Paris’in çatılarında yaşayan Matteo ve arkadaşlarından alıyor.

Gökyüzü Çocukları ile hayat dersleri

gökyüzü çocukları yazar katherine rundell
Gökyüzü Çocukları yazarı Katherine Rundell

Matteo ve arkadaşları, yani bu “Gökyüzü Çocukları” o kadar sevimli bir gruplar ki anlatamam. Neden derseniz, kitabı okuyup görmeniz lazım; spoiler vermeyeceğim. Ama en en en çok Charles’ı sevdim sanırım ve daha çok yetişkinin onun gibi olmasını diledim. Charles’ın öğretilerinden birkaçını paylaşmak gerekirse:

  • Sadece cılız zihinler gökyüzünü sevmez
  • Hayat çok zor, hatta dünyadaki en zor şey ve insanlar bundan daha çok söz etmeli
  • Kimisine ‘adam’ denemez; onlar, üstüne ahmak yapıştırılmış bıyıklardır
  • Hanımefendi gibi olmak acı verici bir girişim olabilir
  • Plan yapmanın en önemli kısmı yiyecek bir şeylerin olmasıdır. Eğer başbakanlar toplantılarda şekerli çörek yeseydi çok daha az savaş olurdu
  • İnanmadığımız ve gerçek olduğu ortaya çıkan binlerce şey var
  • Para insanları insanlıktan çıkarabilir. Para çok fazla önem veren kişilerden uzak durmak gerekir. Onların bayağı, çürük beyinleri vardır.
  • Sevgi beklenmedik şeyler yaptırabilir
  • Yetişkinlere yeterince çirkin ve sıkıcı olmayan şeylere inanmamaları öğretilir

Bu kitaba bayılmak için çocuk olmanız gerekmiyor; özellikle size moral verecek, mutlu edecek bir şeyler okumak istiyorsanız şiddetle tavsiye edilir.

Gökyüzü Çocukları ile Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2016‘nın da 20’nci maddesini tamamlamış bulunuyorum.