Menu
Kitap Yorumu

Gösteriş: Kadınlar, Tarih, Feminizim

Etrafımıza dönüp de şöyle bir baktığımızda herkesin, özellikle de kadınların, modanın, güzelliğin, zenginliğin, istenme ve sevilme arzusunun izinde şekillendirdiğini görüyoruz hem dış görüşünüşlerini hem de hal ve tavırlarını… Kısaca hepimiz “gösteriş” kurbanıyız. Sussex Üniversitesi’nde araştırmacı olan Carol Dyhouse, İngiltere’de gösterişin nasıl ortaya çıktığına, zamanla nelerin değiştiğine odaklanmış. Ancak bunların çoğu, farklı versiyonlarda ve yer yer farklı zamanlarda olsa da hepimiz için geçerli.

gösteriş_carol_dyhouse_canlabirsene

Mesela, benim ergenlik-gençlik dönemimde kimi kızlar Spice Girls’ü, Madonna’yı örnek alırken ben ve birkaç yakın arkadaşım Gwen Stefani ve Courtney Love’ı örnek almayı tercih etmiştik moda ikonu olarak. Gözümüze siyah kalem çekmeden, kırmızı ruj sürmeden, saçları jöleleyip havaya dikmeden sokağa çıkmadığımız dönemleri dün gibi hatırlıyorum. Bize dayatılan gösteriş anlayışını kendi çağımızda reddetmiş olsak da başka yerinden yakalamışız aslında çünkü bugün bu bahsettiğim iki kadın da sadece müzik alanında değil, moda alanında da ikon sayılıyorlar.

Carol Dyhouse, Gösteriş: Kadınlar, Tarih, Feminizm’de hem toplumun kadınlara, hem de kadınların kendilerine bakış açısının nasıl ve nelerle değiştiğini ele alıyor. Akademik bir dille yazmış olsa da böyle konulara ilginiz varsa sıkılmadan okuyacağınıza inanıyorum. Çok fazla isim, çok fazla tarih, çok fazla diğer bilgi dolu kitabın içi ve çoğunu muhtemelen benim gibi aklınızda tutamayacaksınız. Ancak gösterişi, toplumdaki kadın algısını, hem gösterişli, hem de feminist olmanın mümkün olup olmadığını sorgularken bulacaksınız kendinizi…

carol_dyhouse

Tanıtım Yazısı:
“Görünmeyen kadını görünür kılma çabası” ya da Gerda Lerner’ in ifadesiyle “Kadınların tarihöncesinden kadın tarihine geçiş” aşaması… İyi kötü bir erkek tarihi yazılmış yazılmış olmasına da, kadının tarihi hâlâ emekleme safhasında. Her zaman “meçhul askerden daha meçhul birisi vardır: meçhul askerin karısı”.
Britanyalı sosyal tarihçi Carol Dyhouse çalışmalarını özellikle toplumsal cinsiyet alanında yoğunlaştıran önemli bir araştırmacı.Dyhouse, Gösteriş başlıklı bu kitabında dikkatini kadınlığın, kadın bedeninin kamusal alanda sergilenmesine çeviriyor.Bazen biraz öncesine, bazen biraz sonrasına atıfta bulunsa da objektifini 20.yüzyıla, tüketim çağı kültürüne odaklayarak kadın kimliğinin tarihsel gelişiminin incelenmesine katkıda bulunuyor. Bunu yaparken klasik tarihçinin pek de gönül indirmeyeceği kaynaklara yöneliyor Dyhouse: Alışılagelmiş literatürü değerlendirmenin yanında, tekstil müzelerine dalıyor, dönemin moda dergilerini karıştırıyor, Hollywood filmlerinde iz sürüyor, öne çıkan kimi isimlerin hayat hikâyelerini merak ediyor, parfüm adlarındaki sembolleri anlamlandırıyor…
Bir yanıyla kadın vurgulu alternatif bir 20.yüzyıl tarihi sunuyor bize; öte yandan, şu kışkırtıcı soruyu da gündeme getiriyor: “Gösteriş” kadınların ataerkil düzene sakince boyun eğmesi midir, yoksa tam tersine bu düzeni kendi silahıyla vurarak erkek egemen sisteme bir meydan okuması mıdır?
(Tanıtım Bülteninden)
Bu kitapla ne içilir: Cosmopolitan Bu kitapla ne dinlenir: Marilyn Monroe – Diamonds Are A Girl’s Best Friend
★★★★
Bu yazının orijinali canlabirsene‘de yayınlandı.
]]>