Menu
Film/TV

Grey Gardens: film ve belgesel

Grey_Gardens_(1975_film)_posterGeçtiğimiz hafta Grey Gardens’ın (Boz Bahçeler) başrollerini Jessica Lange ve Drew Barrymore‘un paylaştığı televizyon filmini tesadüfen yakaladım. Aslında niyetim televizyonu arka fon ışığı ve sesi olarak kullanıp erkenden uyumaya dalmaktı ama Jessica Lange‘nin canlandırcığı Big Edie’nin kızına bazı zamanlarda inanılmaz tizleşen sesiyle “Eeeeediiiieee!” diye bağırdığını duyunca sonuna kadar izlemeden duramadım.

Kısaca özetlemek gerekirse, Grey Gardens belgeselinde Jacqueline Kennedy Onassis’in teyzesi (Big Edie) ve kızının (Little Edie) hayatına, herkesten, her şeyden uzak bir şekilde, birlikte 50 yıl yaşadıkları Grey Gardens isimli 14 odalı, üç banyolu evdeki yaşantılarından kesitlere yer veriyor. Yanlış hatırlamıyorsam Grey Gardens belgeselini ilk kez üniversitedeki film derslerimden birinde izlemiştim. Bu iki kadının durumuna şok olmuş, kameralar karşısında kendi hallerinde yaşamaya bu kadar rahat bir şekilde devam edebilmelerine çok şaşırmış, herhangi bir şekilde müdahale edilmediğinde insanların nasıl kendi kendine soyunup içlerini olduğu gibi ortaya koyabildiğini görmüştüm.

O gün TV filmini izlememin ardından belgeseli de indirip tekrar izledim. Little Edie’ye cidden ama cidden tekrar çok ama çok üzüldüm. Little Edie, New York’ta doğup büyüyen, Macy’s için modellik yapmış olan, istediği her erkeği elde edebilecek güzellikte, özünde beğenilmek ve sevilmek isteyen bir kadın. Annesi Big Edie ise bir East Hampton’daki, Grey Gardens isimli kocaman evde yaşıyor. Yalnız, hasta ve parasız olan Big Edie, Little Edie’ye eve dönmesi için durmadan yalvarmaya başlıyor.

Little Edie’nin eve dönüşü o dönüş… Sonraki 50 yıl boyunca artık iyice bakımsızlaşıp dökülmeye başlayan bu evde annesiyle birlikte, bir sürü kedi ve rakun eşliğinde, dış dünyaya yalnızca radyo ve telefonla bağlanır şekilde yaşıyor. Çok yüksek ihtimalle sinir ve stresten, o eve tıkılıp kalmaktan dolayı olsa gerek, Little Edie Alopesi Totalis hastalığına yakalanıyor ve onunla tanıştığımızda kendisini saçsızlığını örtmek için renkli eşarplar takar, kaşlarını kendisi çizer halde buluyoruz.

[gallery columns="4" ids="1170,1169,1168,1164,1165,1166,1162,1161,1160,1156,1157,1158" orderby="rand"]

 Grey Gardens’ın televizyon filminde de Jessica Lange ve Drew Barrymore‘un ne kadar başarılı bir iş çıkardığını söylemeden geçmemek lazım. Bence önce belgeseli, sonradan da televizyon filmini izlemek lazım. Belgeselde sadece anne-kız arasındaki konuşmalardan geçmişe dair bir şeyler öğreniyoruz. Televizyon filmin de ise hepsi gözler önüne seriliyor– Little Edie’nin belgeselin gösterimine gidişi, orada nasıl çocuklar gibi mutlu olduğu da dahil.

Little Edie’nin ünlü olma, herkes tarafından sevilme, güzel ve yetenekli olduğunu hissetme hayali sonunda gerçek olmuş anlayacağınız. Tabii 50 yıl boyunca annesiyle dünyadan tamamen çekilmiş bir şekilde yaşadıktan sonra…

grey_gardens_xlg

]]>

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.