Menu
Kitaptan Filme

Grinin Elli Tonu’nda aşk değil, fiziksel ve duygusal istismar var

10991229_10153766784338849_1626123017401461672_n

Grinin Elli Tonu’nu dünyanın dört bir yanında patladığında “neymiş kardeşim bu?!” diye meraktan okumuştum. Önce, daha ilk sayfalarda ne kadar çok yazım, imla ve gramer hatası olduğuna inanamadım. Sonra, hikayenin içine daha da girmeye başlayınca şoktan şoka koştum. Grinin Elli Tonu yorumumda da belirttiğim gibi “kadınların daha güçlü, kendilerini bilen, kendi ayakları üzerinde durması gereken bir dünyada yaşıyoruz. Ama bu kitap, bu doğrultuda yapılan her şeyin tam aksini temsil ediyor. Kadına karşı şiddetin engellenmesi için uğraşanların emeklerini boşa sayıyor resmen.”

2012’de yazdığım bu düşüncem halen değişmedi. Filmi henüz izlemedim ama şimdiye kadar kitabı kadar patlamış olması da cidden çok üzüyor beni. Hele ki tüm Türkiye Özgecan Aslan’ın yasını tutarken pek çok insanın koşa koşa filmi izlemeye gitmesine inanamıyorum. Bu insanların çoğunluğunun kadınlar olması da mideme taş gibi oturuyor… 586x293-50ShadesProtest-02-09-2015

Grinin Elli Tonu ile ilgili olarak böyle düşündüğüm için üstüme gelen de çok oldu. Ama umurumda değil açıkçası. Her ne kadar çoğunlukla uydurma, hayal ürünü olsalar da hayatta her şey gibi okuduklarımızı da sorgulamamız gerekiyor. Siz gerçekten sizi ezik görüp, üzerinizde güç sahibi olabileceğinden emin olduğu için sizinle birlikte olmak isteyen bir insana aşık olabilir misiniz? Anastasia ve Christian arasında da böyle başlamıyor mu bütün olay?

ABD’li psikiyatrist Miriam Grossman, “Bir Psikiyatristten Gençlere ‘Grinin Elli Tonu’ Hakkında Mektup” başlıklı bir yazı kaleme almış. Grossman diyor ki:

“Sevgililer Günü’nde çıktığı için romantik bir film olduğunu zannedebilirsiniz. Buna aldanmayın. Film, aslında fiziksel ve duygusal istismarla dolu hasta, tehlikeli bir ilişki hakkında bir film. Büyülü görünüyor çünkü göz kamaştırıcı aktörler var, karakterlerin pahalı arabaları ve uçakları var, arka fonda Beyonce şarkı söylüyor. Christian ve Ana’nın ‘cool’ olduğunu düşünebilirsiniz; farklı bir ilişkileri var ve tüm dünyada kabul görüyor.

Bir Hollywood stüdyosunun sizi manipüle etmesine izin vermeyin. O insanlar sadece sizin paranızı istiyor; sizinle ve hayallerinizle ilgilenmiyorlar.”

158321-162450

Grossman, doktor kimliği ile gençleri “BU FİLMİ SEYRETMEYİN” diye uyarıyor. Grossman, Grinin Elli Tonu’nun yücelttiği tehlikeli fikirleri de özetle şöyle sıralamış:

  • Kızlar, Christian gibi onlara emir veren ve sert davranan erkekleri sever – YANLIŞ!
  • Erkekler, Anastasia gibi fazla uysal ve kendine güveni olmayan kızları ister – YANLIŞ!
  • Anastasia, canının yakılmasına izin verirken özgürce seçim yapıyor ve bu yüzden yargılanamaz – KENDİ KENDİNE ZARAR VEREN BİR SEÇİM, YANLIŞ BİR SEÇİMDİR.
  • Anastasia, Christian hakkında yaptığı seçimleri düşünerek ve objektif bir şekilde yapıyor – CHRISTIAN’IN KENDİSİNE SÜREKLİ VERDİĞİ ALKOLLÜ İÇKİLERLE NE KADAR OBJEKTİF OLABİLİYORSA ARTIK.
  • Christian’ın duygusal problemleri Anastasia’nın sevgisi sayesinde çözülüyor – GERÇEK HAYATTA BU İŞLER BÖYLE YÜRÜMÜYOR.

Derdiniz aşksa, Jane Eyre okuyun, Küçük Kadınlar okuyun, Kolera Günlerinde Aşk okuyun, Aşk ve Gurur okuyun… Daha modern bir yazar istiyorsanız da bari Jane Green okuyun. “Bir Psikiyatristten Gençlere ‘Grinin Elli Tonu’ Hakkında Mektup” başlıklı yazıyı okursanız bence siz de anlayacaksınız ki Grinin Elli Tonu’ndaki gelgitler aşk değil; “gri bile değil, simsiyahlar.”

]]>

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.