Menu
Kalem-Kağıt-El Yazısı

Güzel yazı yazmak video serisi başlıyor!

güzel yazı yazmak zimlicious kitap blogu

Günlüklerimi paylaşmaya başladığımdan beri “ben de güzel yazı yazmak istiyorum” ve hatta “ben de sizin gibi yazmak istiyorum” diyenler çok oluyor. Kimisi nerede ders aldınız diyor, kimisi keşke siz de ders verseniz diyor… 1) Okuldaki güzel yazı dersleri dışında bir ders almadım ama bu “cursive” denilen, dilimizde de “bitişik eğik el yazısı” olarak geçen yazıyı oldum olası beğendiğim için gördüklerimden kopya çeke çeke kendiminkini de benzetmeye çalıştım; dik harflerle yazarken de okulda da güzeldi yazım valla, ne diyeyim. 2) Ben haliyle konunun uzmanı değilim; yazılarımdan da görmüşsünüzdür, kendi uydurduğum, bana rahat ve kolay gelen hem de gözüme hitap eden şekilde yazıyorum açıkçası. O yüzden ders vermek benlik değil hiç. Ancak “lütfen gösterin” diyenlere verdiğim sözü tabii ki tutacaktım ve biraz araştırma da yapıp güzel yazı yazmak video serisini başlattım sonunda.

Videodaki çalışma kağıtlarını buradan indirebilirsiniz.

Güzel yazı yazmak video serisi

Bu seride yukarıda belirttiğim, “cursive” denen türü temel aldım en sevdiğim o olduğu için. Hatta onun en temel, en basit halini temel aldım. Yine belirttiğim gibi ben de tam öyle yazamıyorum ama yazı denen şey kişiye özel olduğu için ben olması gerekeni elimden geldiğinde göstereyim, güzel yazı yazmak isteyenler kendileri deneyip, kendi yollarını, kendi yazı şekillerini bulsunlar diye düşündüm. Eline geçirebildiği her kağıdı, kalemi, defteri deneyen biri olarak da bu yolculuk boyunca kendi deneyimlerimi ve öğrendiklerimi de yine paylaşmaya devam edeceğim tabii ki. Amacım, benimkiler gibi “dolu dolu günlük”lere sahip olmak isteyenlerin bunu başarmasına bir tık da olsa yardımcı olabilmek ve bu da bileklerine, kollarına kramp girmeden, rahatça yazabilmelerinden, “ay ben yapamıyorum” diye umutsuzluğa kapılmadan yazmaya devam edebilmelerinden geçiyor. Bunu da kendimden biliyorum şahsen.

Serinin devamında önce belirli harflerin nasıl birleştirildiğine, daha sonra da bazı kelimelerin “cursive” olarak nasıl yazıldığına değineceğim. Bu süreçte herhangi bir sorunuz veya yorumunuz olursa buraya veya YouTube’a yorum bırakabilir, iletişim bilgilerime buradan ulaşabilirsiniz. Çöp adam bile çizemeyen ben çalışarak az buçuk basit çizimler yapabilmeye, sulu boya yapmaya başladıysam “ıyyy benim yazım iğrenç” diyenler de yazılarını düzeltebilirler; buna yürekten inanıyorum!