Menu
Kitaptan Filme / Müzik / Sanat

Hamilton Müzikali : canlı olmasa da sonunda izledik!

hamilton müzikali kurucu babalar

Gösteri sanatları söz konusu olduğunda favorim müzikaller! Uzun yıllar önce (ergenken) teyzemin götürdüğü, Nükhet Duru’nun Hürmüz rolünde olduğu 7 Kocalı Hürmüz müzikalini ağzım açık izlediğimi hala hatırlıyorum mesela. Üniversite yıllarımdan bu yana da indirimli bilet kovalayarak veya parasını basıp iki hafta aç gezerek The Phantom of the Opera, Hedwig and the Angry Inch ve Annie gibi müzikalleri canlı izleme şansım oldu. Ancak hala daha da Wicked, Dear Evan Hansen ve Chicago gibi şarkılarını ezbere bildiğim ama bir türlü canlı izleme şansını yakalayamadığım müzikal de çok var. Hamilton müzikali de bunlardan biri. Ama şöyle şahane bir şey oldu: Disney+, 3 Temmuz’da müzikalin kaydını yayınladı! 4 Temmuz sabahı kalktığım gibi onu izlemek için bilgisayar başındaydım tabii…

Müzikali canlı izleme fırsatını kollamaya devam edeceğim tabii ömrüm yeterse ama kaydı bile inanılmaz bir deneyimdi. O an o salonda oturuyor olsam bu kadar fazla ayrıntı yakalayamazdım; Kral George’u oynayan minnoş Jonathan Groff’un şarkı söylerken ağzından akan salyalara kadar tüm mimikleri, ifadeleri görebiliyorsunuz! (Groff’un şarkıları bol tükürüklü söyleyebilmek için sahneye çıkmadan önce ağzına su koyduğuna dair dedikodular da var. Şu an saçma gelebilir ama karakterini gördüğünüzde anlayacaksınız.)

hamilton müzikali jonathan groff kral george
Jonathan Groff

Peki nedir bu Hamilton müzikali?

Oldukça “Amerikan” bir hikâyesi olduğu için yayın tarihinin 3 Temmuz olmasına (ki 4 Temmuz’daki ABD Bağımsızlık Günü’nde insanlar oturup izlesin – ama bunun yerine bol bol havai fişek patlattılar tabii) ve Amerika dışından insanların bu konuda çok heyecanlanmamasına şaşırmıyorum. Aktör, söz yazarı, şarkıcı, vs. gibi pek çok şapkayı başarıyla takan ve aralarında Pulitzer, Tony, Emmy ve Grammy ödüllerinin de bulunduğu pek çok ödülün sahibi Lin-Manuel Miranda’nın en başarılı, hakkında en çok konuşulan işlerinden biri Hamilton müzikali. Müzikale adını veren Alexander Hamilton’ı da kendisi canlandırıyor zaten sahnede.

Peki Hamilton müzikali neden bu kadar merak edildi, sevildi? Amerika’nın ‘kurucu babaları’nı duymuşsunuzdur. Bağımsızlık Bildirgesi’ni hazırlayan, Federalist Bildirgeleri yazan, aralarında duyduğunuza emin olduğum John Adams, Benjamin Franklin ve Thomas Jefferson gibi isimlerin bulunduğu kurucu babalar. Alexander Hamilton da Federalist Bildirilerin yazarlarından biri ve hazinenin ilk sekreteri. Nedendir bilinmez, hakkında en az yazılıp çizilen babalardan biri aynı zamanda. Ta ki 2004 yılında Pulitzer Ödüllü yazar Ron Chernow Alexander Hamilton isimli kitabını yazana ve Lin-Manuel Miranda onu bugün kaydını izleyebileceğiniz müzikale dönüştürene kadar… Hamilton müzikali pek çok eleştirmen, vs. tarafından şöyle görülüyor:

“Bugünkü Amerika’nın gözünden o günkü Amerika’nın hikâyesi.”

Hamilton müzikali, müzikleri ve aktörleriyle de diğer “klasik” müzikallerden farklılaşıyor. Bir kere kurucu babalar olarak beyaz adamları seçmemişler; ekipte farklı etnik kökenlerden oyuncular var. Hatta Hamilton’ın biriyle evlendiği üç kız kardeş (Schuyler kardeşler) bile böyle:

hamilton müzikali schuyler kardeşler
Schuyler kardeşler

Bununla birlikte yine çoğu “klasik” müzikalden farklı olarak Hamilton’ın müziklerinde gösteri müziğinin yanı sıra hip-hop, R&B, pop ve soul ezgileri de var. İki saat kırk dakikalık bir müzikal ama inanın zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile – ki ben ara kısmında bile ara vermeden devam ettim izlemeye. Oyuncuların hepsi inanılmaz ama özellikle diğer kurucu babaları (ve bazen de daha fazlasını) canlandıran Anthony Ramos ve Daveed Diggs’e bittim. Jonathan Groff zaten Kral George karakteriyle şahane iş çıkarmıştı ve benim için en çok parlayan diğer yıldızlar (Hamilton’sız Hamilton müzikali olmaz; Lin-Manuel Miranda zaten OLEY!) Renée Elise Goldsberry ve Leslie Odom Jr. oldu. Müzikal sevenler muhakkak izlesin derim. “Müzikal sevdiğimden pek emin değilim” diyorsanız ama modern bir anlatımla sunulan, tarihî hikâyeleri seviyorsanız da yine bir şans verin derim.

Müzikler için Spotify listesi burada.

Diğer Kitaptan Filme yazıları için de sizi buraya alalım.