Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Hanya Yanagihara, New York’taki evinde 12.000 kitapla yaşıyor

Florence Welch’in kitap kulübü betweentwobooks sayesinde duydum. Koşa koşa almama rağmen halen rafımda, koyduğum yerden bana bakıyor (utanç!). Tamamen dürüst olmam gerekirse, işler şöyle gerçekleşti: bir gecede kitabın dörtte birini yaladım yuttum ve devamını okumak için de meraktan kuduruyorum ancak o kadar ağır ve kalın bir kitap ki metrobüste ayakta okumak imkânsız; o nedenle devamını bayram tatilinde yiyip bitirmeyi düşünüyorum. Şimdi gelelim asıl konumuza… hanya yanagihara ev

Hanya Yanagihara: 12.000 kitapla yaşayan kadın

New York Times Style dergisinin editörü, Hawaii asıllı Hanya Yanagihara, kitap, sanat ve seyahat delisi ve daha tanımadan “tanışsak kesin kanka oluruz” dediğim isimlerden. Hanya Yanagihara, Manhattan’da eskiden şişe fabrikası olan bir binadaki, tek odalı evinin kapılarını The Guardian’a açmış. 12.000 kitapla yaşaması beni hiç şaşırtmadı makaleyi okuyunca! Bu yazıda yer verdiğim fotoğraflara iç çekerek baktım vallahi… hanya yanagihara ev Hanya Yanagihara, kitaplarını yazar adına göre, alfabetik sırayla diziyormuş. Bu konuyla ilgili de şöyle diyor makalede:
“Kitaplarını renge göre dizenler, içlerinde ne olduğunu gerçekten önemsiyor olamaz. Her zaman kitaplarım oldu ve onları topluyorum. Bazı başlıkların farklı baskılar ve bu sayede bazılarını başkalarına verebiliyorum. Birkaç yılda bir büyük bir kısmını elden çıkarmaya çalışıyorum.”
Hanya Yanagihara, aynı şeyi fotoğraf ve tablo koleksiyonuna da uyguluyormuş. Evinin neredeyse her yerinde bir fotoğraf veya tablo asılı. Bu konuyla ilgili de şöyle diyor:
“‘Koltuğuma uysun’ diye düşünerek sanat eseri satın alanlar aslında sanatın ne olduğuna bakmıyorlar; bence bu oldukça saygısız bir hareket. Önce sanat gelir ve onu umursuyorsanız, ona yaşayacak bir yer temin etmek sizin görevinizdir.”
hanya yanagihara ev

Ev kuralları

Bu kısmı The Guardian’ın haberinden özetleyerek çalıyorum çünkü ben büyük keyifle okudum… Evinizde kendinisi en mutlu hissettiğiniz yer neresi? Masamda, yazı yazarken. Eviniz için en büyük müsrifliği nerede yaptınız? Hinoki küvette. Sanırım evimdeki en pahalı şey o. Gayrimenkul sektörünün en çok abarttığı özellik hangisi? Güneş ışığı; sanat eserlerine zarar veriyor. En değerli eşyanız hangisi? Japon fotoğrafçı Hiroshi Sugimoto’nun “Bass Strait” fotoğrafı. Evinizi tek bir kelimeyle tasvir eder misiniz? Eşsiz. Neyi güzel buluyorsunuz? Sanatçının dokunuşunu ve zihnini görebildiğiniz her şey. Tekrar tekrar okumak istediğiniz kitaplar hangileri? John Banville – The Untouchable Kazuo Ishiguro – Günden Kalanlar Junichiro Tanizaki – 7 Japon Öyküsü Not: Hanya Yanagihara’nın ilk romanı A Little Life’ı hangi yayınevi Türkçe’ye çevirecek diye de merak etmiyorum değilim bu arada…]]>