Menu
Kitap Kurdu Muhabbetleri

Harry Potter’daki yemekleri siz de yapabilirsiniz!

harry-potterdaki-yemekleri-siz-de-yapabilirsiniz-zimlicious

Harry Potter filmlerinin benim gibi oburların aklında kalan sahneleri arasında büyük salondaki inanılmaz sofralar, Ron Weasley’nin iştahla yediği yemekler var, eminim! Hepimiz cadı, büyücü olmak istiyoruz ve senelerdir mektubumuzu bekliyoruz ama yine eminim ki Hogwarts’a gitmek isteme nedenlerimiz arasında o şahane yemekler de var. Benim nedenlerim arasında var en azından.

Ben yemek yapmayı becerebilen biri değilim. Herkesi rahatlatan bu aktivite beni inanılmaz geriyor açıkçası. En iyi yaptığım şey balkabaklı turta! Onun dışında idare edecek kadar yemek pişirebilirim ama öyle iştahla yenecek şeyler çıkmıyor benden. Haliyle yapabilenleri görünce de kıskanmıyor değilim; hele ki Harry Potter’daki yemekleri yapanları görünce!

Harry Potter’daki yemekleri siz de yapabilirsiniz!

Eğer benim gibi mutfakta beceriksiz bir tip değilseniz Harry Potter’daki yemekleri ya da en azından onlardan esinlenen tarifleri siz de deneyebilirsiniz. Mesela:

Kaymak Birası (Butter Beer)

Bunun en aklımızda kalan Harry Potter içeceklerinden biri olduğuna eminim. Hatta bir zamanlar “Starbucks’a gittiğinde şunu şunu koy dersen kaymak birası içebilirsin” muhabbetleri dönerken bunu ilk deneyen şapşallar arasında ben de varım! (İçemedim; o ayrı. Uzaylıymışım gibi baktılar çünkü suratıma.) Tarifi kolay gibi görünüyor ama malzemeleri, özellikle “cream soda” denen içeceği nereden buluruz bilemedim. Tarif burada.

Balkabaklı Mantı

Bakınca bile ne kadar çıtır çıtır oldukları belli olmuyor mu! Harry Potter’daki yemekleri yapmaya girişecekseniz umarım bir yerlere balkabağı stoklamışsınızdır (ben mesela mevsiminde alıp buzluğa atıyorum). Bu tarifin bir baharatlı, bir de tatlı versiyonu var. Şöyle bir incelediğimde bulamayacağınız bir malzeme göremedim. Tarifin kendisini buradan inceleyebilirsiniz.

Petunia Teyze’nin Pastası

Harry Potter ve Sırlar Odası’nda Dobbie ortalığı karıştırırken durduğu yerden havalandığını gördüğümüz pasta Petunia Teyze’nin pastası. Tabii içinde ne olduğu bilinmiyor ama benzerlerini yapmaya çalışanlar da yok değil. Burada fotoğraflarda çok güzel görünen bir pastanın tarifini buldum ama eğer halihazırda bir cheesecake tarifiniz varsa onu da yapıp Petunia Teyze’nin pastasına benzer şekilde dekore edebilirsiniz bence.

Cockroach Clusters

Harry Potter’daki yemekleri anıp yalanırken Honeydukes isimli dükkânı ve sattığı inanılmaz şekerlemeleri unutamayız! Cockroach clusters (nasıl çevireceğimi bilemedim) da bunlardan biri. Basit görünen böyle bir tarif buldum. Tarifte pekan cevizi kullanın diyor; ben birkaç kere bakmıştım turtasını yapmak için ama bizde inanılmaz pahalı. O yüzden yerine normal ceviz veya fındık da kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.

Canary Creams

Fred ve George’un şakalı kurabiyelerini es geçmek de olmaz tabii. Siz de arkadaşlarınıza şaka yapıp yiyenleri kısa süreliğine kanaryaya çevirmek istiyorsanız bu tarifi deneyebilirsiniz. Arkadaşlar ve aile üzerindeki etkisine göre mektubunu kim almış kim almamış anlayacağız bakalım! Tarifte İngilizlerin pek sevdiği “custard” denen krema var. Bildiğim kadarıyla o da yapması zor bir şey değil.

Şekerli Ananas

Ananas sever biri olarak görünce bile ağzım sulandı açıkçası. Slughorn’un da favorisi olan şekerli ananasların tarifi burada. İhtiyacınız olan üç malzeme: dilimlenmiş ananas, şeker, mısır şurubu.

Hagrid’den Rock Cakes

Harry’nin doğum günü pastası ile daha en başından kalbimizi çalan Hagrid’in Rock Cakes isimli, kuru üzümlü kurabiyeleri ile sonlandırıyorum tarif listemi. Ben hiç sevmem kuru üzüm, onun yerine parça çikolata konsa daha bir lezzetli olurlar diyor içimdeki obur ama siz bilirsiniz tabii! Tarifi burada.

Tarifleri hep İngilizce sayfalarda bulabildiğim için çok karmaşık olmayan, Google Translate ile anlaşılabilir olanları seçmeye çalıştım. Bu arada bu süreçte sadece Harry Potter’daki yemekleri yapmak isteyenler değil, edebiyattan her türlü yemeğin ve içeceğin de tarifini bulabileceğiniz In Literature isimli şahane bir site keşfettim. Hatta sadece yemek tarifleri değil, hediye paketleme tasarımları, edebiyattan esinlenen ev dekor fikirleri de var; bence incelemeye değer.

Bu tarifleri deneyen olursa lütfen paylaşsın ve hatta bana da yollarsanız hayır demem; tek dileğim budur!

Bu yazıyı beğendiyseniz diğer Kitap Kurdu Muhabbetleri’ne de göz atmak isteyebilirsiniz.

No Comments

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.